çocuklarda konuşma yaşı nedir?

nurturia soruyor: 8

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


8 Cevapekim_

Evet konuşmanın başlaması ve ilerlemesi her çocukda aynı değil,ama yine de problem olup olmadığını önce bir uzmana danışarak öğrenebilirsiniz.

Kesinlikle konuşma gecikmesi bir problemin varlığını gösterir demek istemiyorum; ama pek çok hastalığın belirtisi de olabilir.Bu konuda iyimser olmak için önce gerekli muayenelerden geçmek gerekir;öncelikle KBB, çocuk psikiyatrisi ve bunlardan sonra da bir pedagoga gitmenizi öneririm.


AOA

her çocukta farklı bir gelişim gösterse de bir uzmana danışmanızda fayda var diye düşünüyorum.


ekim_

Dikkatinizi çeken başka problemler var mı?calemity

nazlı büyütülen çocukların ortak bir problemi olabilirmi acaba diye düşündüm şimdi yazdıklarınızı okuyunca bende aynı endişeleri yaşıyorum çünkü.bizde geç kaldık kelimelerle anlatıyor tıpkı sizin gibi ama elime hazinemiz o kadar da çok dğl..bilemiyorum :(


zeynep_bartu

zeynepöykü, kendim yaşamadım ama bir tanıdığımızın kızı 3.5 - 4 yaşına kadar kelimelerle kendini iade etti, kbb'ye götürdüler, pedegoğa, nörolojiye, hiç bir sağlık sorunu çıkmadı. fakat anne farkında olmadan çok fazla kral tv seyrettiriyormuş, yemek yesin diye. o zamanlar tv'nin bu kadar zararlı olduğu da çok fazla bilinmiyordu herhalde. sonra tv'yi kesince kısa zamanda düzeldi.

bir de kreş konusunda huzursuz olmayın, anneli oyun grupları var, oralarla başlayabilirsiniz. sonrasında da yarım gün siz olmadan katılacağı bir okul bulursunuz, çok faydalı olur, hem konuşmasına hem de diğer alanlardaki gelişimine.


firuz

dil gelişiminde kalıtımsal özelliklerin yanında çevresel faktörler de etkili.anne baba genleri önemli, bir de çocuğunuzla bol bol göz temasıyla konuşmak...piaget'e göre tek sözcük evresi 12-18 aylar, sözcüklerin birleştirilmesi evresi -iki kelimeyi birarada kullanma-18-24 aylar. ilk gramer süreci ise 24-60 aylar.


yarki

Benim de 3 yaşında  oğlum sizinki gibi tek tek kelimelerle anlatıyor. Bazen anne al ver gibi cümlelelr kuruyor bize de doktorumuz kreş ve pedagog önerdi. Beni de bu konu çok sıkıyor ve bu arada benimki bezi bırakmayı da reddediyor bakalım ne olacak. İnşallah en kısa zamanda halledebiliriz.


Cevaplamak için Üye ol