çocukla çocuk olmak kötü mü?

moms soruyor: 10

ogullarımla gonlumce oynarım, onlar ne isterse yaparım. misal bi gun koltukları cekmek isterler cekeriz arkasında kamp yaparız, bir gun perdelerden cadır isterler cıkarır yaparız, top diye saklama kaplarıyla oynarız, montessori yapacagız diye evde her yer heryede, bazen sırtıma cıkarlar, bazen bacaklarıma, camasır makinesinin icine girmislikleri bile vardır. hep iyi niyetli, kızmayan, bagırmayan, psikolojik olsa bile siddet uygulamayan, cocukla cocuk olan, onların yonlendirdikleri sekilde kaliteli zaman gecirmeye calisan, merhamet timsali olmaya cabalayan bir calisan anneyim. gerek esim gerek ailem gerek de cevremdekiler cocukların ileride cok sımaracaklarını, beni parmaklarında oynatcaklarını, isteklerinin hic bitmeyeceğini, tabiri caizse 2 erkek annesi değil hizmetçileri olacagımı soyleyip, sınırlar, kurallar koymamı her dediklerini yapmami soyluyorlar. benim de aklım karısıyor. Siz ne onerirsiniz? Bu arada alısveris konusunda (giyim, oyuncak vs) dediklerini yapmam zaten istemezler, sadece kesfetme ve oyun konusunda cok tehlikeli olmadıgı surece sınırsız ozgurlukleri var.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


eseyna

Keşke bende olabilsem dedim sizi okuyunca...  Çocukla çocuk olmak başka şey onlara yüz verip her dediklerini yapmak, her isteklerine boyun eğmek ayrı şey. Anladığım kadarıyla siz her dediklerine tamam diyenlerden değil çocuklarıyla keyifli vakit geçirenlerden çocuklarının gelişimine ekstra katkı sağlayanlardansınız. Ne mutlu size ve çocuklarınıza.


veysel

Öyle imrendim ki size. çevrenizdeki insanlara asla ve asla katılmıyorum.siz çocukla çocuk olmakla onların ruhuna erişiyorsunuz bir daha bu günleri ne onlar ne de siz yaşayabileceksiniz o yüzden doya doya yaşayın şımarma yaramazlık işine gelince tabiki çocuk şımaracak söz dinlemeyecek adı çocuk ama o çocuklar gün gelecek ped adem güneş in dediği gibi lokum gibi çocuklar olacaklar.


civancim

Bir tanecik dünya tatlısı oğlum var.ben de aynı bahsettiğiniz şekilde davranıyor onu bir birey olarak önemsiyor dikkate alıyor isteklerini yapmaya çalışıyorum.allaha çok şükür evde hepimiz çok mutluyuz yavrum,ben,babamız...sevgi,ilgiden asla zarar geleceğine inanmıyorum.ben doğru yolda olduğumuza inanıyorum.çocuklar...saf masum...onlar iyi niyeti kullanacak kadar kötülük barındırmıyorlar içlerinde...çocuklarınızla mutlu eğlenceli günler:)


Ebru_A

Çok tatlısınız, kendine ya da çevresine zarar vermedikçe ben de sınırlamamaya çalıştım hep. Artık 4 yaşında yeni yeni bazı kurallar koyuyoruz, hiçbir sıkıntı yaşamadık şimdiye kadar. Sadece mutlu ve özgüvenli çocuklar yetiştirmiş olursunuz bunun sonucunda. Bazı yetişkinler özgüveni şımarıklıkla karıştırabiliyor bence, bu onların sorunu.


mutluannelif

16 aylık için sınır ve kural çok erken. 2 yaş da daha yeni yeni oturur bazı şeyler. Çok normal yaptıklarınız biraz daha büyümeleri gerekiyor bence kurallar için. Oyun ve keşfetmede sınır olmaması, sizin onlarla oynamanız çok güzel. Sizi eleştirenler çocuk yetiştirme konusunda sizin gibi düşünen insanlarsa bi kulak verin derim ama zaten sizden farklı yaşayan birileriyse boş verin sizi anlamıyorlardır. Sizin gibi çocuk yetiştirenler genelde sorgulanır, ayıplanır bile hatta, ne acı.

Sadece perdelere takıldım ben. Çıkarıp çadır yapmanız...hayatta yapmam :)mustafamami

dediğinizi sadece oyun konusunda yapıyorsanız ben de bir sorun göremedim. tehlikeli olmadığı sürece sınırlandırmamak lazım zaten. bence de en doğrusu. bizde sadece 'ısırmak, itmek, atmak ve vurmak yok' kurallarımız bunlar :) moms

tesekkur ederim beni cesaretlendirdiniz. zaten 3 cocuk (bir de esimin ilk evliliğinden ablamız var) seyahat eden es, bakıcı sorunları, aileler, is sorunları derken o kdr stres yasıyorum ki birlikte gecirdiğimiz kısacık zamanda da onların istemediği ya da ben istiyorum diye oynanacak kurmaca oyunlara yoneltmemeye calısıyorum, ozgur bırakıorum simdilik birlikte cok oynamıyorlar beni de dahil ediyorlar ama 1-2 seneye zaten annee sen git'ler baslayana kadar yanlarındayım diyorum:)


bbade

Sizin ve arkadaslarin aksine ben boyle bir anne olmaya hic ozenmedim :)

Valla kusura bakmasin cadir yapicaz diye perde falan indiremem.

Tamam cocukla elbette ki oyun oynamaliyiz. Ama her seyin bir siniri var bence.

Ruyamda dahi herhalde bu kadar ozgurlukcu bir anne olamam ben :)mustafamami

ya bu arada siz bilirsniz tabi ama çamaşır makinesinin içine girmeseler daha iyi olur sanki. allah korusun oyun yapıyorum diye neler oluyor haberlerde okuyoruz... ben normalde de kapağını hep kapalı tutuyorum...  ha koltuk çekilebilir tabi ama perdeleri ben de indirmem :)) 


snaelam

bence her anne böyle çünkü çok güzel birşey bu evin dağılmasının filanne önemi varki şımarmasınlar diye tabiki sınır koymak lazım hiçbiranne çocuğunun hizmetçizi olmaz sanmam kim bunu ister?o sebepten oyun konusunda güzel ama önemli olan size yapışıp siz olmadan oynamayan çocuklar olmasın ben gördüm çok anneye bağımlı yapışık çocuklar bir dakika kendi kendine oynayamayan çocuklar var inanırmısınız oda kötü o zaman sorunvar yoksa tabikide istediğinizi yapın eğlenin çocuk olun enerjiniz bitmesin çocuk mutluluk verir insana arkadaş yazmış perde falan indiremem diye evlerini müze gibi pırıl pırıl tutan insanların çocuklarına üzülüyorum evlerimiz bizim olduğu kadar çocuklarımızında koltuğun yeri fikan bencede önemsiz ama sınırlarımda var eminim sizinde var, özgür ve kendine güvenen bireyler olacaklar, yapma etme yasakçı zihniyetten hayır gelmiyoCevaplamak için Üye ol