Kızım çiğnemiyor:(

ilknurbade soruyor: 8

Merhaba, kızım 14 aylık hala püre seklinde yiyor. Ben yemekleri catalla ezmeye baslamistim epey oldy fakat azı disleri çıkıyor rahatsiz oldu beslenemedi o nedenle püre vermeye basladim tekrar. Ekmek bisküvi agzinda eritebildigi seyleri az da olsa tiyor fakat çiğneme yok hala. Eline elma gibi şeyler veremiyorum isiriyor tüm tutmaya çalışıyor her defasinda boğulma riski yaşıyoruz. Sizce ne yapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Asozen

Tabiki acele etmemelisiniz. Cocugunuz hazir degil belli ki, bir sure daha pure vermenizde nasil.bir sakinca var?

Benim kucuk kizim 16 aylik olmak uzere, daha yeni yeni basladi cigneme hareketine.

Buyuk kizim 2 yasina kadar pure yemisti tum yemekleri. Su an hicbir sorunu yok.

Her cocugun gelisimi farklidir, bunu unutmayin. Simdilik o nasil isterse oyle yesin. Azi disi cikarma sureci basli basina sorun. Bu donemlerde gelisimde geriye gitmeler olabiliyor, bu cok normal


ilknurbade

Aslında ben de sizin gibi düşünüyorum. Genel olarak zorlamam. Biraz benim endiselerimden dolayı da böyle oldu diye düşünüyorum. Blw yaptiran anneler kadar cesaretli degilim:)


guta

Biraz daha bekleyebilirsiniz bence, daha 14 aylık, çok da geç kalmış değilsiniz. Yavaş yavaş kontrollü bir şekilde yiyecekleri vere vere alışır zaten 2-3 aya. Çok da korkmayın verirken. Elma, muz, köfte, patates, bunlardan başlıyorlar genelde. kraker bile olabilir, birkaç tane verin, kemirirken kendisi öğrenecek çiğnemeyi. Ama baktınız çok zorlanıyor, bence çok da üzerine gitmeyin.


ilknurbade

Bekliyorum. ..ceydaceys

benim arkadaşım hipp marka sanırım cips gibi bişey vardı ondan veriyordu o şekilde alıştırmıştı onu kemiriyordu ama her bebek birbirinden o kadar farklı ki benim oğlumda çok zor alıştı çiğnemeye ama ben korkumdan taneli şey pek vermemiştim.. çiğnemeyi bile öğretmeye çalışmıştım karşısında ağzım beş karış açık çiğnediğimi göstermeye çalışarak ama bi zaman sonra çözdü. karşısında çiğnediğinizi gösterin gene.. çocuklar taklit ederler çünkü. çocuk buyutmek zor gerçekten her döneminde bişeyle karşılaşıyorsunuz kolaylıklar dilerim


ilknurbade

Ceydaceys tsk ederim. Ben de karşısına geçip abartılı cigniyorum o zaman o da cigniyor yutuyor:) hipp urunlerini ben de kullaniyorum. Benim kizimin bogazinda kaldi o dediginiz atıştırmalık. Bir de biskuvisini verdim onu da agzinda eritip yutamadi:) hipp biskuviyi ben bile zor çiğnedim çok sertti.


kurablyemm

Kızım da cigneyemiyor zamanla alışırlar herhalde eticicibebe meyve veriyorum azda olsa yiyor


ssebnemm

Makarna ve pilav işe yarar bence özellikle makarna. En küçük boncuk makarnalardan once bir tane sonra ikisi bir arada boyle böyle yutabilecegi sayi kadar arttirirsaniz ise yarayabilir. Yine patetesi de oyle yapabilirsiniz yani birden büyük bir parca yerine iki küçük parca şeklinde verirseniz hem tıkanma riski olmaz hem de cignemesine katki saglar bence :) ama tabi bir anda olacak bişey değil canınızı sıkmayin.


Cevaplamak için Üye ol