Kreşte ingilizce eğitimi, ne kadar önemli?

eciko soruyor: 10

Merhabalar;

2bucuk yaşındaki kızıma İstanbul Levent civarında kreş arayışındayım. Görüştüğüm gezdiğim kreşler arasında iki seçenek arasında kaldım.

Çilek Çocukevi
Play to learn

Şu an iki kreş arasında seçimden ziyade, bu yaş grubunun nasıl bir eğitim alması gerekir o aradayım diyebilirim. Çilek çocukevinin daha sıcak, daha sevimli, sanki daha sevgi dolu bir yer olduğunu hissettim. Eğitim programları çok güzel, köklü bir okul, hakkında hiç şikayet okumadım ama bununlka birlikte, günde 1 saat bir ingilizce dersleri var.

Play to learn ise yarı yarıya ingilizce eğitim veren, hatta sınıfta yabancı öğrencilerin de çokça olduğu, modern eğitim felsefelerini incelemiş ve içselleştirmiş bir eğitim programına sahip. Ancak Çilek ile kıyasladığımda daha "eğitim" odaklı.

Bir taraftan, çocuğum daha 2bucuk yaşında, annesi babası çalışıyor ve bütün gün bırakıldığı yerde sevilmeye öpülmeye, yere düştüğünde kucaklanıp teselli edilmeye ihtiyacı var diyorum, ama diğer taraftan da yaşadığımız çağda yaratıcılığının, dil becerilerinin, merak duygusunun bu yaşta üzerinde çalışılırsa gelecekte çok daha kendine olumlu katkısı olur diyorum. Çok arada kaldım, sizlerin bu konudaki görüşleri nelerdir?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


dilrubaa

Bence hic onemli degil, ama tercih meselesi tabi ki. Yabanci dili iyi bir okula gonderdiginizde mutalaka ogrenecektir ilkokulda, hatta ortaokulda. Ama biraz cocuk icin istedigimiz seyler kendi deneyimlerimizle alakali sanirim. Ben ortaokulda anadolu lisesinde ogrendim ve gayet iyi ogrendim, cok zor oldugunu dusunmuyorum. İngilterede master yaptim ve hic zorluk cekmedim. Ama mesela tanidigim biri ingilizce konusunda hep sorun yasamis bircok ise ingilizcesi cok iyi olmadigi icin girememis filan, onun cocugu icin onceligi ingilizceydi mesela okulda. Dolayisiyla ben bir sekilde mutlaka ogrenir diyorum, ben zorluk cekmedim cunku, ama zorluk ceken biri de mutlaka kresten itibaren saglam bir ingilizce egitim almali der. Benim bu yas icin onceligim sevgi sefkat sicaklik ve guven. Belki 5-6 yasinda anaokulunda ingilizceye agirlik veren bir okula geciririm.


eciko

Size katılıyorum, ben de Anadolu Lisesi Mezunuyum ve şu an ana dilime yakın konuşabiliyorum. Ama şu an devir çok değişti ve bizim zamanımızda zaten herkes ortaokulda 2. dil ile tanışıyor ve en iyi eğitimi Anadolu Lisesi'nde alıyor iken, şu an kreşler, hatta doğumdan itibaren yabancı bakıcı ile 2. anadil eğitimleri vs. Kafam karışmıyor değil. Yani biz Anadolu Lisesi ile kjendi zamanımızın en iyi eğitimini aldık, peki şu anda kızımı en iyi eğitimden mahrum mu bırakıuyorum diye düşünüyorum. Net de değil kafam, bir taraftan sizin gibi, acelesi ne diyorum.


maviboncukk

Kolej mezunuyum, gerekli oldugunu düşünmüyorum..


mustafamami

ben de arada kalanlardanım. kreşte başlamışlar öğrenmeye bir-iki haftadır. şarkı filan söylüyor. ama sonuçta öğretmeni yabancı değil ve nasıl öğretiyor bilmiyorum. ben de ilkokuldan sonra özel okulda öğrenmiştim ve hiç sıkıntı çekmedim. ama eşim meslek lisesi mezunu hep dert edinir hala ismek'e mi gitsem vs diyor... yine de çocuklar 'bugün zoo'ya gittik dolphin gördük' diyince üzülüyorum. bir arkadaşımın kızı böyle demişti de... biri de 'okulda iki çocuk var tidy up yapmıyorlar' demiş. ne dediğini çözmek için bayaa düşünmüşler :)) bence öğrenecekse de anadili ingilizce olan birinden öğrenmesi en iyisi. 


ayberke

Çocuğun oyuna ihtiyacı var bence sevgiye vs.Zaten ileride bir şekilde öğrenecek.guta

Benim çocuğum olsa ben kesinlikle ilkine gönderirdim. 2.5 yaşında ihtiyacı olan şey gerçekten sıcak samimi bir ortam ve oyun odaklı olması. Bu arada erken yaşta ingilizce öğrenmenin de gerekliliğine inanıyorum. Ama bunun için 2.5 yaş çok erken bence. 5 yaşında filan alıp daha ingilizce yoğun olan bir yere geçirebilirsiniz. Ya da aslında hiç gerek yok, ilkokulda özel okula giderse zaten öğrenecek.


eciko

Teşekkürler  yanıtlarınız için. Aslında İlk seçenekte ingilizce yok değil, günde bir saat İngilizce dersi onlarda da var. Sadece ikinci okul daha ingilizce odaklı ve daha modern eğitim prensiplerini takip eden bir okul. Ama okuduğum kadarıyla genel kanı da benim ilk hissim ile doğrultulu sanıyorum.


ayberke

Bahsettiğiniz okulların ismini okumadım ama zaten amaç ingilizce vs deyip sizi ikna etmek.Şöyle bakın 50 liralık okuldan 10 bin liralık okula kadar herkes aynı şeyi söylüyor, iyi eğitim ingilizce işin tuhaf yanı da herkes kendi çocuğunun bireysel özelliklerini dikkate alan farklılıkları gören bir okul istiyor ama karşı cephede tek tip bir eğitim anlayışı kim ne derse desin durum böyle malesef:)Kendimizi sorgulamalıyız aslında.

Çalışmıyorsanız oyun grubu ile çoçuğunuzla ilgilinenin derim zira ilerde uuzn eğitim hayatı saatleri vs çocuğu bezdirecek ne kadar çok oyun oynayabilirse yanına kardır diyorum.
4 yaşında oğluna kreşe yazdırmış biri olarak şuan 1 sınıfımız oğlum bıkmış durumda çevremdekilerde öyle malesef yeğenim var asla göndertmiyorum 2 saat oyun grubu yeterde artar 5 yaşta yarım vs.Kafanızı karıştırmak istemem ama benim düşüncelerim bueciko

Merhaba Ayberke.

Çalışan bir anneyim ve kreş veya bakıcı arasında tercih yapmak durumundayım. Çocuğumun kalabalığı, yaşıtları ile birlikte olmayı çok sevdigi, evde bir kişi ile vakit geçirdiğinde çok sıkıldığını, zaten de bunun ona haksızlık olduğunu düşündüğüm için kreşi doğru seçenek olarak görüyorum. Ev hanımı olsam, muhtemelen ben de oyun grubunu tercih edebilirdim, ama şartlar bunu gerektiriyor. Umuyorum sıkılma gibi bir problem yaşamayız. Gerçi hangimiz okuldan sıkılmadık ki, kaç yaşında başlarsak başlayalım.

Eğitim anlayışı konusunda ise görüşünüze katılmıyorum, tek tip değil bence, gerçekten çok çeşitli eğitim anlayışlarına sahip okullar var. Ve zaten ben de tek tip eğtiim veren kreşler arasında seçim yapamıyor dğilim, bahsettiğim örneklerdeki gibi kimisi daha klasik eğitim metotlarına sahip, kimisi batılı tarzlarda high scope veya montessori eğitimleri uyguluyor, kimisi dile çok ağırlık veriyor, kimisi her gruba bir sınıf veriyor örneğin, kimisi ise sınıf kavramına temelden karşı, rotasyon ile eğitim ve oyun istasyonları veriyor vs. Kimisi çocuğun inovatif yönünü ortaya çıkarmak amacıyla hareket ediyoru, kimisi bunun için erken olduğunu, ev sıcaklığında bir oyun ortamının daha önemli olduğunu vurguluyor. Kreşleri gezince gerçekten çok farklı sistemleri benimsediklerini görüp, aslında kreş değil, bir eğitim türü seçtiğimize karar verdim.


ayberke

Merhabalar,

Herkes birşeyler söylüyoruz uyguluyoruz diyor lakin montesorri dışında kalanların herhangi bir farklılık yaratmadığını 3 sene sonra tecrübe ile sabitleyeceğinizi düşünüyorum. Montesorri farklı  arklılığını koymak adına mecburler bir kısmını uygulamaya.Yolun başındasınız daha:)
Nitekim güzel ülkemde icrattan öte laf ile iştigal etmek ticareti geliştirmekte sadece.:)
Bahsettiğiniz kullandığınız kelimeler standartlaşmış söylemler olup uygulamada olmadığını (çoğunlukla) göreceksiniz .Tabiiki mutlaka bir kaç istisna vardır :)Cevaplamak için Üye ol