lütfen yardım edin kızım bişey yemiyor :((

ayse68 soruyor: 10

merhabalar belki benim gibi onlarca anne bu soruyu sormuştur.ama aklıma başka bişey gelmiyor:(( kızım 3 gün sonra 6 ayını dolduracak 3150 gram doğdu şimdi 6800 gram doğru düzgün hiç kilo almıyor.4.aydan sonra doktorumuz yoğurt ve meyve sularıyla ek gıdaya başlattı.ilk zamanlar ufak ufak yediyseyde yaklaşık 1,5 aydır kaşık gördümü çıldırıyor denemediğim çorba ,meyve ,mama kalmadı insan hiç mi birini sevmez yemez anlamadım benide doğru düzgün emmiyor çıldırmak üzereyim bugün enson ona biişeyler yedirmeye çalışırken hem o ağladı hemde ben en sonunda bıraktım ne yapacağımı bilmiyorum :(((

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


honeygirl

canım aynı dertten muzdaribiz benim kızım da 3.590 doğdu ama şimdi 5,740 kilosu. 4 ay 10 günlük şimdi. Ay gelişimine göre bu kiloda olmamalı aslında.
doktor bize de milupanın kaşık mamalarını işaretledi. Sadece pirinç unu verdik eşimle aynı zamanda emziriyorum da, yok 3-4 kaşık ağzına mamayı verdik mi yetiyor onu da ağzından çıkara çıkara yiyor. Yemeyi bilmiyorlar ki daha. Kaşık yerine biberonla versem mamayı bu seferde beni bırakmasından korkuyorum. Ne yapacam bilmiyorum,çözüm bulunursa ben de faydalanırım valla. Kolay gelsin ama sabırlı ol canım annelik bu değil mi


Gerdamar

Kızlar benim oğlum 8. ayda 1,5 kilo doğdu simdi 50 persantildeyiz, yakaladık yani yaşıtlarını. Bu yuzden kilo konusunda cok hassasım bu tur maillerin hepsine cvp yazmaya calısyorum, cunku endişeleriniz cok iyi anlıyorum.
En onemlisi yemeğe oturttugunuzda ay yiyecekmi endişeniz olmasın, hissediyorlar,
yemegi bi eğlenceye donusturmeye calısın eline bi kasık verin, bi kitap, oyuncak, şarkı soyleyin , cok eğleniyormuş bi tavır takının bu cok onemli.
Sakın aman ustunu yeri batırmasın moduna girmeyin, ben bi kasık veriyorum corbasına daldırıyor yer gok corba oluyor ama 2 kase corba yiyor. Lokantadada aynı şeyi yapıyoruz garsonlar icinden kufrediyor kesin:)
Bi damak tadları oldugunu dusunuyorum, sizde yemeklerinin tadına bakın (ozel sutleri dısında o iğrenc seyleri nasıl iciyorlar cokcok anlamıyorum) lezzetsizse mesela corbada havucu patatesi arttırın, tat verir.
kavanozda hibbin milupanın tavuklu sebzeli turluleri var,meyve karısımları var, ayına ve alerjisine dikkat ederek bunlardan alabilirsiniz cok seviyorlar.
tahıllı karışımlar var onları deneye bilirsiniz. sutunuz yetersizse conformil e baslatmıştık biz ama dr tavsiyesiyle basladık o yuzden onermeye cekinirim.
daha 4 ve 5 aylıksınız anne sutu veriyorsunuz , bi de bebeklerin her yedigi sayılır bi yudumda olsa ... bu aylarda daha limon kadar mideleri.
Birde gene basıma gelen, kusmaları varmı yada kabızlık, bizde kusma+kabızlık vardı Sut alerjisi cıktı , yogurt vermeye calısıyordum o devre bende , kusuyor deyince dr umuz alerji testi istedi meger yavrumun laktoz alerjisi varmış. istanbuldamı oturuyorsunuz dr  onerebilirim, ben cok menunum .
Saglıklı neşeli bol vitaminli öğünler ....
julyasia

ayşe68 kızınızda kaşık fobisi oluşmuş olabilir. bizimki de zaman zaman reddediyor kaşığı. bu dönemlerde el ile yediriyorum. bence sizde bir süre kaşığı hayatınızdan çıkarın. yoğurdu ayran şeklinde biberonla verebilirsiniz. belki de  ek gıdaya geçmek onun için çok erkendir. bir süre devam sütü verebilirsiniz. aklıma gelenler şimdilik bunlar. umarım sorununuz çözülür.


ayse68

denemediğimiz şey kalmadı arkadaşlar,kaşık fobisi bana mantıklı geldi çünkü kaşığı gördümü ağzını sıkısıkı kapatıyor açtırabilene aşk olsun..bide küçük hanım biberon tutmuyor çeşit çeşit renk renk denedik ama nafile :(( elle nasıl besleyeceğim?yediği şeyler daha kısıtlı yoğut çorba meyve suyu gibi ve hepside akışkan


ayse68

 bu arada gerdamar çok şükür kusma yada kabızlığımız yok .sütümde yetiyor diyorum ya öyle aman aman emmesi de yok canı isterse1-2 dk o kadar ancak gece ve uykudayken birazcık emiyor..biz bişeyler yerken onuda sofraya oturtuyoruz öyle bi bakıyor ki kuzum yiyeceklere veriyorum ama yemiyor :(((sorun nerde bulamadım bi türlü...dila

cnm bizde aynısorunu yaşadık ve yaşıyoruz  hiç idrar tahlili yaptırdınmı busıralar çogu çocukta intıap var idrarında bizimki 7igne oldu bugün kontrol vardı tam geçmemiş antibiyotik şurup verdi  igneler yapılalı biraz daha emmeye ve yemeye başladı zaten doktor hiç kilo almazsa iştahsız olursa huysuz olursa ondan olabilir dedi hatta 100gr almış diye sevindik bide sen benim arkadaş listemdesin hiç girmiyorsun oraya.


balanne

Bizde ek gıdada bir türlü tutturamadik.aynı kasık fobisi bizdede var.şimdi hasta oldu şuruplarını bile veremiyorum kasikla:(puskurtmeyide öğrendi.bende henüz ek gıda listemizde olmamasına rağmen elimle yumurta sarısı ve peynir veriyorum az az istahla yiyor.meyvedede böğürtlen sevdi(hiç aklıma gelmezdi eksi bisey ).onuda kasikla yemiyo küçük bölüp ağzına veriyorum bayılıyor.Denemeye devam ediyorum.sizde edin.kasığı bir süre görmezsin yada oyuncak gibi elinde çevirsin bence.eninde sonunda başaracağız:)


Gerdamar

kızlar bu arada, anne sutu veriyorsunuz ek gıda konusunda cok acele etmiyor musunuz? bizim dogum kilosu 1,5 olmasına ragmen ,ilk 4 ay su bile vermedim sadece anne sutu verdim kuvezde bile anne sutu aldı. 4. aydan sonra doktor tavsiyesile anne sutune takviyeye başladım,ama az az conformildi oda. 6. aydan sonra da katı gıda takviyesine basladık. Anne sutu arttırıcı besin ve iceceklere agırlık verseniz daha iyi olmaz mı? Ukalalık saymayın nolur.ayse68

dila yarın aylık kontrol için doktora gidicez benimde aklımda tahlil isteyeceğim.inşallah bişey çıkmaz.gerdamar ilk 4 ay bizde hiçbişey vermedik ama 3. ve 4. ay kontrollerinde sadece 600 gr alınca doktıorumuzun tavsiyesi üzerine başladık.yani kızım doğduğundan beri cork cork emmedi hiç.ayseylehayat kaşık konusunda da envaye çeşit mama kaşığımız var çay kaşığı ve tatlı kaşığı da dahil hiçbirini almıyoruz yani anlayacağın kaşığa gıcığız..


pregnant1

alerjisi veya eflusu olabilir mi acaba? belki midesinin almmasını saglayan bir neden vardır. Doktorlar 6 aydan sonra gerekli testleri yapıyorlar, benim ki de 6 aydan sonra ek gıdaya gecince asırı kusmustu testler yapıldı yumurta ve inek sutune alerjisi cıktı. Doktorunuza bir danısın derim ben.


Cevaplamak için Üye ol