Sınıflarda kamera olmayan yeni açılmış bir kreşe güvenebilir miyim?

bitanemmenim soruyor: 7

Oğlum şu an içinde kamerası olan bir kreşe devam ediyor. Ancak öğretmen değişti ve hiç içime sinmedi yeni öğretmen. Sanki çocukları sevmiyormus gibi geldi. Yeni kreş arayışına girdim. Bir kreş var fiziki koşulları çok iyi. Her katta tuvalet var, uyku odaları ayrı, etkinlik yapacakları odalar var ve hepsini hergün kullanacakmis çocuklar. Bizim yaş grubu maksimum 10 çocuk iki ogretmen olacakmış. Yalnız kamera olmaması ve yeni açılıyor olması kafamı kurcaliyor. Aslında yeni açılan kreşler daha itinali olabilir gibi geliyor. Çünkü bu yıl reklam yapmaları lazım. Zaten fiyatta fiziki koşullarına ve Dikmen'deki diger kreslere göre çok uygun. Hatta sebebini sordum, bu yıllık böyle yeni açıldığımiz için dediler. Aslında fiyat önemli değil benim için, gözüm arkada kalmasın yeter ki. Her türlü fikir ve tecrübeye ihtiyacım var şu an, boş geçmeyin bir şeyler yazın :)

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


mutluannelif

Uzun zaman oldu kamerali okul sistemi kaldırıldı. Etik bulmuyorum ben de. Hala var mı kamera kullanan şaşırdım.


berdem2004

Sınıflarda kamera olan kreşe gittiğinizde çocuğunuzu izliyor muydunuz ? Ne amaçla bu kadar önemsediğinizi anlayamadım


bitanemmenim

Günde bir kaç saatle başladık. Henüz izinde olduğum için oturup izleme fırsatım oluyor. öğretmen değişikliği olacağını da bildiğim için bırakıp gitmedim hiç. Kamera çoğu yerde var güvenlik amaçlı ve başlangıçta izlemeniz izin veriyorlar.


dilrubaa

Kamera sistemi yasaklandi meb tarafindan ama online bir sekilde velilerin izlemesi yasaklandi. Yani cogu okulda hala kamera var, mudurun odasinda filan oturup izleyebiliyorsunuz ilk baskadiginda. Ya da bir sorun oldugunda o gunun kamera kayitlarini izlemeyi talep edebiliyorsunuz.

Benim su an gonderdigim okulda kamera sistemi yok. Daha once gonderdigim bir okulda vardi. Ogretmenlerine guvendiyseniz, kurucusuna guvendiyseniz bence sorun degil. Gerci benim kizim 3 yasinda, herseyi anlatiyor. 2 yasinda olsa ne dusunurdum bilmiyorum


mnnk

benzer sorunları yaşıyoruz sanırım. benimde çocuğumda gidiyor yeni açılan bi kreşti (şubesi) kamera sistemi olacaktı. bi süre öncesine kadar herşey iyiydi. öğretmenimiz gitti hala öğretmen bulunamadı ve gelen öğretmeni kontrol mekanizması yok. evet veliler izleyemiyorsada müdürün kontrol mekanizmasıda yok. sistemi oturmuş kamera ile kontrol imkanı b kreşi tavsiye ederim.


guta

Kamera sistemi yasaklandı yıllar oldu. Hala bunu devam ettiren okullar var demek ki. Kamera oluyor ama sadece müdürün yanında izleyebiliyorsunuz, evden değil. Bizimkiler de kamera olmayan kreşlere gitti. Çocuğun davranışlarından anlarsınız zaten işlerin yolunda gidip gitmediğini.  2 yaşında daha çok şey anlatamaz ama kreşe girerken nasıl girdiği, aldığınızda mutlu olup olmaması iyi sinyaller. Eğer kesin değiştireceğim diyorsanız bence kamerayı dert etmeyin.


bitanemmenim

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bahsettigim kamerasız kreşe dün kayıt yaptırdım. Kameranın çok da bir işe yaramadığını farkettim. Çünkü kameradan öğretmenin ne dedigini, nasıl bir yüz ifadesi ve ses tonu kullandığını anlayamıyordum. Benim için oğlumun davranışları belirtec oldu. Kreşe gitmek istemedi, "neden, ogretmen ne dedi?" diye sorduğumda kendi diliyle gayet güzel anlattı. Öğretmenini seviyor musun? diye sorduğumda cevap hayırdı. Son gittimizde sadece 40 dakika durup çıkınca gerçekten sorunun büyük olduğunu farkettim. Kreş müdürüne anlattım. Tamam dediklerinizi dikkate alacağım yerine öğretmen lehine açıklama yapınca sorunun asla cozulemeyecegini anladım. Şimdiki kreşinde artık bırakıp gitmeye başladım. Başta dışardan ağlamasını duydum.Ama alırken çok neşeliydi. Öğretmenlerini sevdim. Oğlum da sevdiğini söylüyor.  Bu konuda hislerime güveniyorum inşallah yanilmam.Cevaplamak için Üye ol