Aralarında 6,5 yaş olan iki kardeşe uygun ortak aile etkinliği

beatrix soruyor: 4

Kızım doğum yaptığımda 6,5 yaşında olacak. İki kardeşle ortak etkinlik yapabilmek mümkün mü acaba. İlk okul 1 e başlayacak kızımla okuma yazma çalışmaları yaparken bebeği anakucagında kısa süreli yanımıza alsam diyorum ablamızın dikkati mi dağılır. Yada bebeğe kitap okurken ablayı yanıma alsam ben okurken takip etse

Bir taşla iki kuşun peşindeyim. 

Hem ablayla Zaman geçirmek 

hem Bebek'le 

hem işe yarar Zaman geçirmek 

hem ailece bir arada olabilmek 

Bir  taşla bin kuşun peşindeyim galiba :))

Bebeğe bakım verirken ablayı görevlendirmeye karşıyım bu arada

 isterse yapabilir ama ben teklif etmeyeceğim yönlendirmeyeceğim ablalık küçük annelik tribi olmadan aralarında bir bağ olsun isterim

İki kardeş arasındaki bağ kendiliğinden mi kurulur

Anne mi şekillendirir?

6.5 yaş farkıyla bu mümkün olabilir mi

Al sana bir soru içinde bin soru hahahhaha :)

Ilahi ben :P

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


gulsah_ata_mete

Benim iki oglumun arasinda 4 yas 9 ay var. Ikisiyle ayni anda etkinlik yapmak ya da oyun oynamak cok zor. Hatta uyutmak bile hemen hemen mumkun degil. Abi boya kalemlerini getirdiginde kucuk saldiriyor mesela. Sonra abi sinirleniyor kaciyor.. Ama kendi kendilerine biraktigimda kisa sureligine de olsa birlikte oynayabiliyorlar.

Bana yas farkinin coklugundan gibi geliyor bu durum, cunku 3.5 yas fark olan kuzeniyle satranc bile oynayabiliyorlar..

Kucuk biraz daha buyudugunde belki bir seyler yapabiliriz diye dusunuyordum ama gittikce ilgi alanlari farklilasiyor. Mesela seneye abiye ders calistirirken, kucugu napacagiz hic bilemiyorum.

Bebek ilk dogdugundaki durumsa biraz abi ya da ablanin karakteriyle ilgili bence. Benim buyuk oglum cok sevecen ve ilgili bir cocuk degildi. Emeklemeye baslayana kadar kardesiyle pek iletisim kuramadi. Ama ablalar daha anac oluyor ve seviyor bebekleri. Kucuk annelik anlaminda demiyorum. Sefkat duygusunun yogunlugundan soz ediyorum.

Her neyse annenin yonlendirmelerinin, ortak iletisim alanlari olusturmasinin onemli oldugu kesin ama buyuk olcude kardes kisiliklerine de bagli bence aradaki uyum.

Soyleki ufakliklar genelde abiye, ablaya bayiliyorlar.. Pesinden ayrilmak istemiyorlar. Buyuk kardesin kucukle kurdugu iletisime cok mudahale edilmezse, 'yapma, dusecek, dur, acidi' gibi.. buyukte dene yanilla bir iletisim yolu aciyor kendine.

Bendeki deneyimler bu yonde, sevgiler..


beatrix

Ablamiz anac sayılır ama pek güven olmaz sağ gösterip sol vurmaya meyilli :) okulla çok haşır neşir bu ara geç geliyor yorgun geliyor hafta sonu drama bale başka etkinlikler var arkadaşlarının doğum günü partileri var falan mesgul yani. Evde oldukları Zaman Nasıl gelişecek işler galiba yaşayınca göreceğiz. Beklentim ne onu da bilmiyorum doğunca ne yapsa normal yada beklediğim hareket olacak ne paylaşabilir bebeği gıdıklamaktan komiklik yapıp güldürmekten keyif alsın isterim misal.

Az önce bana bebek iç çamaşırları ile mi doğacak dedi? Hayır dedim külodu da olmayacak mı dedi çıplak doğacak onun için hazırlayacağımız kıyafetleri giyecek dedim. Kafasından geçenlerin hızına ucuna bucağına inanamıyorum bunlar bana açıldıkları tabii. Kimbilir daha ne meraklar var içinde kuzumun.


guta

Bizimkilerin arası 5 yaş. Artık beraber oynuyorlar kendileri. Ama benim için en zor şey büyüğün ödev yaptığı zamanlar. Sizinki biraz daha küçük olacak geçti. Bu sene bizde büyük birinci sınıfta, ilgilenmek gerekiyor ama küçük hiç izin vermiyorum. Yanımıza alsak kalemlere saldırıyor, o da aynı defteri istiyor filan. En keyifli zamanları beraber parkta oynamaları, evde saklambaç tarzı küçüğün de oynayabileceği oyunlar. Kolaylıklar dilerim.


beatrix

@gunesinzaptii tesekkur ederim hazırlıklıyım diyorum mutlaka bir değişiklik olacak kızımın halinde edasında ama aslında hazırlıklı falan değilim içten içe onun bu yeni kardeş herşeyi paylaşma ve bir anda 4 kişilik aile olma durumlarını yetişkinmiş gibi kotaracağıNı düşünüyorum. Yanlış evet biliyorum ama ilk çocuklar hele ki kız olunca annesi olarak ben unutuyorum aslında o bir çocuk ve minicik hala.. Esas problem yetişkinmiş gibi davranmasında olurdu.

Çocuğumdan ne bekliyorım ne beklemeliyim sorusuna biz ölçüp biçip cevap veremeden üzerinde düşünmeden yani cocuklardan birşeyler bekliyoruz.

Bu ikinci çocuklar doğana kadar anneler hep ilk çocuğa extra düşkün ve müsamahalı mı olur acaba?

Kızım ilk çocuğum şimdi ikinci Bebek'le ihmal ederim şüphesi ile doldu içim.

Gebelikten öncesine oranla daha ılımlı ve sinirlenme eşiği yüksek bir anne oldum. Bu kısmı en pozitif tarafı galibaCevaplamak için Üye ol