kızım fazla açık sözlü

bedevi soruyor: 4

Selam herkese,

3.5 yaşında bir kızım var, 1 sene kadar önce fransa'ya yerleştik, çeşitli sorularımda bunu dile getirmiştim.
Çok zor bir sene geçirdik, umarım kızım çok yara almamıştır, ama şimdi fransızca anlıyor ve kendini ifade edebiliyor, hırçınlığı ve çekingenliği aaldı sayılır.
Benim sorum şu: Kızım, net bir şekilde arkadaş seçiyor, burada tanıştığımız bazı ailelerin çocuklarını sevmiyor ve kesinlikle görüşmek istemiyor. Malum, çok çevremiz yok, dolayısıyla arkadaş seçme lüksümük yok. Ama görüşmek istemiyorum dediği çocuklarla bir araya geldiğinde, bariz bir şekilde mesafeli davranıyor, ama en kötüsü "seni sevmiyorum, sen benim arkadaşım değilsin" diyor, karşı taraftaki çocuk çok yıpranıyor, ben de üzülüyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum.
Sevmedikleri bize gelince de, artık gitsinler, uykum var, rahatsız oluyorum diyor:S hiçbir oyuncağını vermiyor, annecim böyle yaparsan arkadaşın üzülür gelmez bir daha diyorum, gelmesiz zaten istemiyorum diyor:S
Açıksözlü olması güzel, hayır demeyi pek beceremeyen bir anne baba olarak, çocuğumuzun istemediği şeyleri ifade etmesini ya da görüşlerini net bir şekilde ortaya koymasını beğeniyorum ama sosyal kuralları da öğrenmesi gerek diye düşünüyorum, yani birini sevmediğinizde şak diye yüzüne söylemek doğru değil, kırıcı oluyor.
Sonrada konuştuğumuzda, "annecim sevmiyorum dediğin zaman .. çok üzülüyor, sevmesen de öyle söyleme, istemiyorsan oynama ama yüzüne böyle söylemen doğru değil" diyorum, 1 saat düşünüyor, sonra "şaka yaptım, ben ....'yi çok seviyorum" diyor:S
Bir de kendi yaşında aşık olduğu bir çocuk var, o çocukla tek görüşmek istiyor, sadece kendisiyle oynasın istiyor, eğer o çocuk başka bir kızla oynuyorsa ya o kıza dünyayı dar ediyor ya da (eğer ben önceden uyardıysam) ağzında emzik hiç yerinden kalkmıyor.
Aranızda böyle sorunlar yaşayan oldu mu? Ne önerirsiniz?
Sevgiler..

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


CiciAnne

Büyüdükçe zaten toplum kurallarını öğrenecektir bence hiç zorlamayın içinden geldiği gibi davransın bana biraz başkalarının istediği gibi davranmayı ve yalan söylemeyi öğretiyormuş bu tavırlar gibi geldi çünkü.


kem

bırakın böyle kalsın hayata karşı güçlü bir duruşu olur aman karşımda ki üzülmesin diye kendi üzülmek zorunda kalmaz


tekatan

bencede oyle kalsın...o bebek daha  onu kımse yanlıs anlamaz...arkadaslarıda yanlıs anlamaz bence..benım buyuk oglum parkata kım gelme..ben arkadasımla oynuycam desede gırer içlerıne..onun arkadaslarıda yanlış anlamayacaktır bence..


bedevi

Teşekkür ederim arkadaşlar görüşleriniz için, aslında hep bunu unutuyorum galiba, o daha çocuk, müdahale etmiyim pek bundan sonra.Cevaplamak için Üye ol