Aile Hekimligi nedir?

Ulku soruyor: 8

aile hekimligi bugunlerde ankaraya geliyor. detaylari, uygulanmasi, hayatimiza etkileri konusunda bilgisi olan var mi? ozellikle izmirde olan anneler tecrubeniz var mi?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


sumeyye

Ben her ilde var sanıyordum ta ki haberlerde görene dek.. Çünkü Kayseride neredeyse 3 yıldır çorumda da aynı zaman da varmış. ben ıstıfade edıyorum.dr umdan memnunum. sigortasız bile olsanız muaynene tahlil vs ücretsiz.
dr unuzu ikametgaha göre size en yakın Aile sağlığı merkezine bir dr a veriyorlar.
sonra 6 ayda bir dr değişme hakkın oluyor. dilediğin dr u yada başka aile sağlığı merkezinde ki dr u seçebiliyorsun. bütün aile o dr a bağlı oluyor. eğer bir şehire yeni gelmişsen orada da ilk dr seçimini kendin seçiyorsun. (örneğin ben evime yakın olanı değil işime yakın olanı seçtim.işten gidip gelme şansım olsun diye. )
eğer direkt devlet hastanesine gidersen 4tl kadar ücret kesiliyr (bunu hastanede almıyorlar ilaç alırken hastanede görüyorsun. ha bu ücret özele de gitsen sanırım bilgilerine işleniyor ve o muayene ücreti reçetenle kesiliyor)
avantajı şu kı aile hekımlerı bu işten karlılar..dolayısı ıle hasta sayım artsın dıye oldukca ıncelıklıler..(yanı benım gozlemım) çunku bize muhtaçlar..
eğer gerekli gördüğü başka bölüm olursa anında sevk ettiriyor..
ve sağlık ocaklarında kı gıbı yazılmayan ılac yok neredeyse (çok farklı ve raporluılar dısında)
devlet hastanesı gıbı kalabalık degıl. oldukca tenha .rahat . bır cok tahlıl tetkık yapılabılıyor kısa surede..
(ha hemsırelerın ınce davranması gerektıgı ogretılmelı devlet kurumlarında o ayrı..ama eskısı kadar degıller)
aklına takılan ozel bır sey olursa burdan sorup sorustururum..perihan

Benim de haberlerde duyduğum aile hekimini atlayıp acil olmayan bir işlem için acile veya tam teşekküllü bir hastaneye gittiğinde ceza kesiliyor. Aile hekimliğinin getirilmesinin en büyük sebeplerinden birisi görece hafif hastalıkların hastaneleri/acilleri doldurmadan halledilebilmesi.


Ulku

hm. "aile sagligi merkezi" ne ola ki? saglik ocaklarini ona mi cevirdiler acaba? ankarad hic dikkatimi cekmedi.
ben de sadece izmirde var saniyordum.


sumeyye

evet saglık ocakları aıle saglıgı olarak degısecek.. ankarada degıstı mı bılmem. ama oyle olmalısumeyye

perihan öyle bir şey yok bildiğim kadarı ile. hatta az önce sordum. acile yine gidilebilir. örneğin kazalarda. o sırada aile hekimine gitmek durumunda değil kimse. artı aile hekimleri 5 ten sonra mesaisi biten memurlar. yani acile gitmeye engel değil..


EsraEA

Ben yaygınlaştırılması taraftarıyım :))) Acile gitmeye engel olunamaz, adı üstünde acil.  Benim çocukların takiplerini Ana çocuk sağlığında yaptırdım. Eğer bizim orada aile hekimliği olsa, onlara yaptırırdım.


perihan

Acil olmayan işler için de uyanıklar kullanıyor acili.


sumeyye

Evet EsraEA kesınlıkle ıyı bır sey. ben kullanıyorum 3 yıldır (1 yıldır ozellıkle aktıf) drum benı tanıyor. kı bence bu cok onemlı. cok ta ıyımser (hasta sayısı artsın ıstegı de var tabı :P)
bebek takıbı ıcın gebelık takıbı ıcın kesınlıkle guzel.. ben ıstegımle ası bıle yaptırdım mesela.. ucretsız..


Cevaplamak için Üye ol