AMNİO SIVISININ FAZLA OLMASI

Basak soruyor: 8

Kardeşim 31 haftalık hamile. Cumartesi günü olan son doktor kontrolünde, doktor suyunun fazla olduğunu söylemiş. Bu durumun erken doğum riski yarattığını belirtmiş. Bir fitil vermiş, bunun suyun azalmasını sağlayacağını söylemiş. Bir sonraki kontrolde (15 gün sonra) tekrar bakacağız demiş. Hamile korsesi alıp, kullanmasını önermiş. Özellikle ayakta durduğu zamanlarda, yer çekimine karşı faydası olur demiş. Bir de bebeğin akciğer gelişimi için bir iğne yapmış. Bu iğne rutin olarak yapılıyor mu? Yoksa erken doğum riski olduğu durumlarda mı yapılıyor? Benim doktorum böyle bir iğne yapmamıştı, o nedenle merak ettim, rutin uygulama olup, olmadığını, bu konuda fikri olan var mı? Gebelik kontrolü doktordan doktora değişiyor. Her doktorun yaklaşımı, verdiği ilaçlar/vitaminler, yorumları farklı oluyor. Genelde suyun azalması problem olarak belirtilir, fakat suyun fazla olmasının da aynı şekilde riski varmış. Böyle bir tecrübesi olan var mı? Doktorun yazdığı fitilin prospektüsünde gebelik kategorisi C olarak belirtilmiş. O nedenle kardeşim tereddüt etmiş. Ben de gebelikte ilaç kullanımının yarar/zarar değerlendirmesi yapılarak yazıldığını, doktorunun bu değerlendirmeyi yaptıktan sonra yazmış olacağını söyledim. Ama bir anne adayı olarak endişelenmekte çok haklı tabii ki…
Suyun fazlalığı ile ilgili başka dikkat edilmesi gereken bir durum var mı? Bu konuda bir soru buldum. Başka tecrübesi olanlar veya daha önce sorulan soru gözünden kaçmış olanlar vardır belki diye tekrar sordum. Benzer tecrübesi olanlardan bilgi almak isterim.
Umarım fitil çabuk etkisini gösterir ve her şey tekrar normale döner. Hamileliği maşallah şimdiye kadar rahat geçti, umarım sonuna kadar her şey yolunda gider. İnşallah bebişimiz zamanında, sağlıkla katılır aramıza…
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


selencem

Bence bir doktora daha gidip ikinci bir görüş alın. İğne erken doğum ihtimallerinde yapılıyor.


Basak

Selencem, Sosito ilginiz için teşekkür ederim.
Selencem, başka bir doktordan görüş alma konusunun ben de düşündüm. En azından kardeşimi kendi doktoruma götürmek istedim. Ama bir yandan da çok heyecanlandırmak, stresini arttırmak istemiyorum, mümkün olduğunca sakin olup, onu rahatlatmaya çalışıyorum.
Sosito, teyze anne yarısı denir ya, ben teyzelerimi çok severim. Şimdi kendim de teyze olacağım için çok heyecanlıyım. Umarım herşey yolunda gider.


perihan

Benim suyum fazlaydı, gebelik şekerinden kaynaklanıyordu, diyetle üstesinden geldim, 40. haftada doğum gerçekleşti. Doktorum su fazlalığının erken doğumu tetiklediğini ve dikkat etmemi söylüyordu hep. Sizin su fazlalığının sebebi belli mi?


nilaylilayla

benim de suyum fazlaydı,ama sadece takip edildi ,herhangi bir ilaç,iğne yada tedavi yapılmadı ,sadece sıkı takip edildi ,haftada 2 kere ultrason şeklinde..(ama bu sıklık sadece suyun fazla olmasından dolayı değildi,başka problemlerim de vardı,gidilmişken ona da bakılıp ölçülüyordu)...ben de selene katılıyorum,içi rahat etmiyorsa başka bir doktora daha danışabilir,(su ölçümünü iyi yapan bir dr olsun)bir perinotolog da olabilir..iğne de erken doğum ihtimaline karşı,bebeğin ciğer gelişimini hızlandırmak için yapılıyor,dış dünyaya uyumu kolay olsun diye,zararı olduğunu sanmıyorum,ama gitmişken o da sorulabilir..ikicocukannesi

celeston'u ben de kullandım basak,
simdi sorunun icine girince farkettim,

burcu'nun da yazdıgı gibi akcigerlerin gelisimini hızlandırmak icin vurulan bir igne, musterih olun. erken gelen bebeklerde akcigerler gelismiyor. bu kortizon icerikli igne gelisimi hızlandırıyor. iki doz halinde vurulduk biz, son dozu dogumdan 24 saat evvel olduk. oldukca da faydasını gorduk. gerci solunum sıkıntımız yine oldu ama dr'un dedigine gore nispeten daha hafif atlatmısız.

saglık diliyorum,
gecmis olsun.


Basak

Cevaplarınız ve iyi dilekleriniz için hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar.
Perihan, suyun fazlalığının sebebi ne bilmiyorum açıkçası, belki doktor kontrolünde sormayı unutmuş olabilirler. Tekrar doktoru arayıp, konuşmakta fayda var sanırım. Ama şeker yüklemesi yapılmıştı o zaman, şeker ile ilgili bir problem çıkmamıştı. Buna rağmen gebelik şekeri sonradan da çıkabiliyor mu, yani şeker testinin tekrarlanması gerekir mi  bilemiyorum. Bizim durumda suyun fazla olmasının sebebi gebelik şekeri değil herhalde.
İÇA evet iğne 2 doz olarak uygulanıyormuş. Cumartesi günü yapılan ilk dozuymuş.


perihan

Hayır Başak, şeker yüklemesinin haftası var, o dönem içinde yapılıyor tekrar, şeker değil muhtemelen sizin sorununuz, geçmiş olsun.


BERaNA

38. haftamda suyum geldiği için doğuma alacaktı doktorum.ancak sancım falan olmadığından bebğin akciğerlerinde  problem olmasın  die  o iğneden yaptı  ve 7-8 saat  bekledi iğne etkisini göstersin die  ..sonra  doğuma aldı..


Cevaplamak için Üye ol