süt biberonda ne kadar bekleyebilir?

_Sezin_ soruyor: 9

Anne sütünün sağıldıktan sonra 6 saat oda sıcaklığında bekleyebileceğini biliyorum da biberona koyup içmeye başladıktan sonra ne kadar süre bekletebilirim? Sağdığım sütleri oğlum bitiremiyor, biberonda artan süte de kıyamıyorum. Ama kusmaları falan olunca acaba içilmeye başlayan süt bozuldu da mı  midesini etkiledi diyorum?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Elcino_mutluatolye

biberonda bekleyen sut derken, buzdolabindan cikarilip isitilmis sut diyorsaniz, 1 saat icinde tuketilmesi gerekiyormus. o yuzden ben az az isitiyorum. cok gicik bisey tabii... simdi artik hava da sicak o yuzden sagildiktan sonra 6 saat de beklemeyebilir.


_Sezin_

1 saati geçtiğim oluyordu ben de az az ısıtayım bari..
teşekkürler


yasemin_ekin

Ben sütümü medela'nın 80cc'lik biberonlarına sağdım. Biberonlar küçük olduğu için pek süt artmıyordu. Kanımca, 80-100cc civarında biberon kullanamak en iyisi. 150cc fazla geliyordu bize. 


iptal_uye

bence de ısıtılmış sütü sonra tekrar verme. üstelik ısıtılmamış dahi olsa elcinonun dediği gibi sıcaklar yüzünden 6 saat dayanmaz_Sezin_

Yok zaten 80 cc bile sağamıyorum da (malesef) sağdığım kısmı taze taze vereyim diyorum onun da tamamını içemediği oluyor biberonda kalanı da bi sonraki sefer vereyim diyorum (her damlası kıymetli malum fazla yok) ama galiba bebeğin ağzı değdiği için mikrop ürüyor olabilir.. Daha dikkatli olucam
Teşekkürler


yasemin_ekin

novo_vida, hiç malesef filan diyip moralini bozma, sütte moral çok önemli. Madem taze taze veriyormussun, senin çözüdrme derdin de yok. Yeni sağılmış anne sütü -bebek ağzı deymemiş diyelim -buzdolabının 0 derece bölmesinde 24-36 saate kadar dayanır  diyorlar. Ben en fazla 24 saat beklettim, bozulmadı. Sen bebeğinin ne kadar içtiğini bir süre sonra anlarsın. O kadarlık kısmını başka bir biberona al, önce onu ver, geri kalanı hiç dokunulmadığı için 24 saat kadar bekletebilirsin.

Umarım anlatabildim, biraz karışık oluyor yazmaya çalışınca:(


Elcino_mutluatolye

novo vida, haklisin o sekilde mikrop uruyor olabilir ama ben onu fazla dusunmeyip senin soyledigin sekilde veriyorum. bizimki hic emmedigi ve surekli sagdigim icin once dolaptaki sutten bir miktar isitiyorum. Devamini yeni sagdigim ve dolaba giremis sutten veriyorum, taze sutun kalanini da bir sonraki sefer icin dolaba kaldiriyorum. Eger boyle yapmaz ve dolaptan posta posta cikarip isitirsam, aralarda sut beklerken cok sinirleniyor ve agliyor. bazen sinirinden gelen sutu bile icmiyor :) sut stok yonetimi :)


_Sezin_

Tüm hamilelik ve lohusalık dönemimin en zor kısmıymış anne sütü verme kısmı...
Sevgili yasemin_ekin iki göğüsten de emzirip hala aranan ve aç görünen bir oğlum olunca moral bozmamak mümkün olmuyor..Elimden gelen herseyi yapıyorum da...
Neyse teşekkürler herkese..


zeynepanne

doktorumuzdan aldığım bilgiyi paylaşıyorum:
biberona bebeğin ağzı değdiyse, yarım saat içinde tüketilmelidir. (havanın sıcak olduğunu düşünerek normal bir süre, gerçi kışın 1 saati bulduğum oluyordu)

ağzı değmediyse, ideal oda sıcaklığı olan 21-22 derece civarında anne sütü 3-4 saat kadar bekleyebilir. ama hava artık sıcak olduğu için, sağım sonrası derhal dolaba kaldırılmalı. buzdolabında +4 derecede 2-3 güne kadar bekleyebilir.

ısıtılmış süt, ikinci bir defa ısıtılmamalı.

en güzeli, eğer hemen kullanmayacaksanız, sağım sonrası hemen dondurucuya atmak. besin değerlerini en çok böyle muhafaza ediyormuş.

bol bol sütlü günler dilerim...


Cevaplamak için Üye ol