Oglum "hayir" dan anlamiyor...

egebebekk soruyor: 10

Merhabalar, oglum 1 yasinda, cok hareketli, her seyi kurcalamayi cok seven bir cocuk. Ilk basta evdeki esyalari kaldirmayi hic dusunmuyordum. O zamanlar 7-8 aylikti ve her seyi kurcalamak istiyordu. Dokunmamasi gereken bir seye gittigi zaman "hayir" diyerek onu ordan uzaklastirarak engellemeye calisiyorduk, fakat kendisi surekli ayni davranislari surduruyordu. Dedik ki herhalde daha zamani var bizi anlamiyor dedik ve evde tehlike olusturabilecek esyalari kaldirdik. Oglum 11 aylikken yurumeye basladi. Zaten yurumeden de cok karistirmaciydi fakat simdi bu durum daha da artti. Tabi ki bu durum cok dogal biliyorum ama ozellikle bir yere gittigimiz zaman bu durumu cok rahatsiz edici olabiliyor. Insanlar bir sey demiyor ama herkes tetikte oluyor. Ogluma "hayir" diyorum anlamiyor, daha dogrusu anlamamazliga geliyor. Cunku bircok soyledigim seyden anliyor. Kitabini getir okuyalim diyorum hemen getiriyor, bir takim objeleri getirmesini soyluyorum getiriyor. Ve benzeri birtakim seyleri anladigini uygulamali olarak goruyorum. Fakat diyelim ki tehlikeli bir seye yoneldi veya ellememesi gereken bir seyi elledi. Hayir dedigimde pis pis siritiyor ve beni duymamis gibi davraniyor. Sizce boyle bir durumda nasil davranmaliyiz? Nasil yonlendirmeliyiz? Bir de soyle bir ayrinti var. Babasi ve ben olmayinca, diyelim ki anneanneyle ya da ailemden baska biriyle birlikte, o zaman o kadar uslu oluyormus ki. Ne bir karistirma ne de baska bir sey. Acaba babasi ve ben yanlis bir sekilde mi pekistirdik oglumu anlayamadim. Hic boyle bir durumla karsilasan var mi, ne yapmak lazim?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


mert_mert

bu yaşdaki bir çoçuktan lütfen uslu sakince koltukta oturup annesinin babasının yakın çevrelerinin sözünü dinlemesini beklemeyin.o şuan hiçbirşey bilmiyor öğrenmesi için kurcalaması dokunması hatta kırması gerek.çünkü dünyaya geleli daha 1 sene oldu.bence hayırı sadece tehdit unsuru içeren yerlerde kullanın ocağın yanında prize dokunduğunda veya üzerine birşey döktüğü anda gibi.yani masayı elledi oyuncağı veya birşeyi yere attığında değil.bırakın rahat takılsın bebek.birşeyi öğrenmesi için bunları yapmak zorunda doğanın kanunu ve hatta rahatsızlık duyulan ortamlar varsa çoçuğunuzu germemek için gitmeyin madem öle çoçukdur bu..


Didi

Hayır denmesi tüm çocuklarda tam tersi etki yaratıyor maalesef. Benim kızım 19 aylık, istemediğimiz şeyleri genellikle ellemez, karıştırmaz. Ama söylediklerimizi anlamaya başladığından beri asla hayır demedik, birşey almak istediğinde "o çok tehlikeli, gel burada oyuncakların var, oyuncaklarınla oynayalım" diyoruz.. İnanın çok etkili oluyor. Sebebini açıklamadan çocuğunu sürekli engellemeniz onda sinirden başka bir etki yaratmayacaktır..


Didi

Bir de karıştırmak , keşfetmek istediği birşey olduğunda gel beraber bakalım diyorum.. Bir de herşeyi engellemiyoruz sanırım altın kurallardan biri de bu.. sadece tehlikeli olan şeylerde kısıtlama getiriyoruz


ipegim

O aylarda çok doğal, henüz hayır için çok erken. Pek çok kere konuşuldu ama işin çözümü mümkün olduğunca az hayır kullanmak. Kızımla oğlunuz arasında 6 ay olmasına rağmen hala hayır kelimesini söyleşime göre o da farklı davranıyor. Gerçekten ciddi bir hayır duyduysa yavaşca uzaklaşıyor, ama tereddütlü bir hayır duyarsa gülerek evet olur mu acaba diye deniyor.


mother_of_sons

o bir minik kaşif... karıştıracak kıracak dökecek öğrenecek.. hatta canını yakacak... ama bunlar olacak...


biraz rahat bırakmakta yarar var ve sürekli olarak sizden 'hayır' duyarsa bu zaten onun için normal bir sözcük olur...

onlara söylediğimiz herşeyi kendi beyin süzgeçlerinden geçirdiklerini göz önünde bulundurun derim.

yani aslında söylediğiniz herşeyi anlıyor fakat kaba tabirle işine geleni yapıyor gelmeyeni yapmıyor :)

evi ona uygun hale getirmek, onu eve uygun hale getirmekten çok daha kolay ve olması gerekendir.

'hayır'ı yalnızca tehdit unsurlarında kullanmanızı, ve bu konuda müsama göstermemenizi öneririm, mesela pirizler yaklaştığında hayır derim, ama mutfakta tencere tava dolabı boşaltmasına ses çıkarmam kendi adıma.

kolaylıklar dilerim.
fleez


hayır demek bir yaşında bebeğe sadece size inat o davranışı tekrarlama etkisi yaratır. biz bunu böyle yaşıyoruz, biz hayır dedikçe bizim kız onu oyun sanıyor ve o davranışı sürekli bir de gözüme baka baka aynen sizin dediğiniz gibi sırıta sırırta tekrar tekrar yapıyor, zaten aksini beklemek de çok greksiz bir beklentiymiş bunu gördük, ben şuanda çoğu şeye hayır demek yeride didi' nin dediğini yapıyorum çok etkisini gördüm

sonuçta bu çocuklar bir davranışı sürekli yapmıyor sürekli yteni şeyler keşfediyorlar, bz kanepeden atlamasından çok çektik, hergün bir tarafı şiş geziyordu maalesef ama şimdi  hevesini aldı duvarları boyamaya geçti, ve bu boyama işi adeta benim kurtarıcım olmuş durumda, daralınca hemen kağıt kalem alıyoruz bol bol resim yapıyoruz, tabi o duvarlardan daha çok keyif alıyor ama hayır demiyorum yüzü gözü şişeceğine varsın duvarlar gitsin diyerekten:)neretva

Hayır diyeceğiniz durumları seçmelisiniz. Bu yaşta bir bebek en fazla 2-3 kuralı aklında tutabilir.  Mesela bizim için prizlerle oynamaması önemliydi. Tabii ki prizlere kilit taktık ama oynamaya alışırsa başka yerlerde de deneyebilirdi. 10. aydan itibaren her prize yaklaştığında sertçe hayır dedik, yüzünüzün aldığı şekil de önemli, hatta H. Karp gırlamayı önerir ve ben de gözümün içine bakarak prize yaklaşınca kaşlarımı çatıp gırrladım. Bu kuralı öğrenmesi aylar aldı. Defalarca bizi sınadı. 15-16 aylıkken artık prizlere gitmiyordu. Aynı şekilde bazı zararsız yerleri beraber karıştırabilirsiniz. Mesela bizim tvnin altındaki çekmeceyi çok merak ediyordu. Beraber 3-4 defa boşaltıp yerleştirdik ve artık bakmıyor bile. Bir de mutfakta onun erişebileceği bir dolabı ona verin.  Biz bunu yaptık. O dolaba da eski kapları vs. koyduk. Bir yeri karıştıracağı zaman hayır orası açılmaz, ama gel bak burası senin dolabın burayı karıştır diyorduk ve işe yarıyordu.

Son olarak her zaman en yakınlarımıza nazımız geçer. İleride sizin yediremediğiniz bir yemeği anneannesi, bakıcısı veya kreşte öğretmeni yedirebilecek. Bu çok normal. Size çok güvenmesiyle ilgili. Yabancılardan her zaman çekiniriz ve hepimiz uygun davranmaya çalışırız. Bu konuda endişe etmeyin.


egebebekk

Aslinda evde oglum cok rahat, mutfaga giriyor istedigi gibi cekmeceleri aciyor, esyalari dokuyor. Evin her yerinde cok ozgur. Ama belli noktalarda onu engelliyoruz. Ozellikle onun icin tehlikeli olabilecek yerlerde. Bizim sorun aslinda baska evlere gidince basliyor. Ayni ozgurlugu orada da yasamak istiyor. Bu sefer evde hayir demedigimiz her seye hayir demek zorunda kaliyoruz. Cocugun da kafasi karisiyor.fistikcik

Bu yaştaki bebek "hayır"dan anlamaz sözü doğru değil. Çok daha önceden anlamaya başlıyorlar. Ama sadece "hayır" demek işe yaramaz. Bir inatlaşmaya dönüşür ve tepkinizi ölçmek için sürekli olarak yapmasını istemediğiniz şeyi denemeye çalışır.

Yapılması gereken ona ilgisini çekecek, aynı zamanda yapmak istediği şeye benzeyen bir şekilde merakını tatmin edecek bir alternatif sunarak dikkatini dağıtmaktır. Sizde "hayır" anlamını yitirmiş, bu yüzden mümkün olduğunca başka şekilde ifade edin kendinizi. "O sana göre değil canım", "Onu almanı istemiyorum canım", "Onu sana veremem canım" diyerek mesela. Ama hemen ardından ekleyin : "Onun yerine sana şunu verebilirim", "O sana göre değil ama bak bu tam sana göre", "Onu bırakalım, o bizim değil, gel hadi kitaplarına bakalım" "Ona dokunmuyoruz canım, gel bu çekmeceye bakalım" gibi...

Önerdiğiniz altenatif tehlikesiz ama aynı zamanda ilgisini çekebilecek bir şey olmalı. Uzun uzadıya nutuklar, "sana dokunma dedim"ler, "yasak"lar falan işe yaramaz. En çok işe yarayan alternatif sunma ve dikkati dağıtmaktır. Merak etmeyin, bu şekilde de kuralları öğrenir. Kızıma herhangi bir eşyaya uzanmaya başladığı aydan itibaren söyledim bunları. Ve artık "O sana göre değil" der demez ne dediğimi anlayıp bırakıyor. Tabii şunu da eklemem gerek : evde dokunmasını istemediğim alanların sayısı çok çok az. Ancak gerçekten onun için tehlikeli ise (ya da dışarıda başka birinin eşyası söz konusu ise) söylüyorum bunları. Bu kadar sınırlı sayıda söylemek etkili olmasında çok önemli.


egebebekk

Evet bana da cok mantikli geldi. Bundan sonra farkli alternatifler sunayim, bakalim tepkisi nasil olacak? Gercekten yanitlar icin cok tesekkur ederim. Farkli bakis acilari kazandirmasi acisindan cok faydali oluyor.Cevaplamak için Üye ol