Joyfull, gymboree, mygym, yapa?

Tyche soruyor: 10

arkadaşlar kızım 18 aylık hiç arkadaşımız yok. çocuğum bütün gün evde benimle oynuyor sıkılıyor çizgi film izliyor boyama yapıyoruz ama arkadaşı olmadığı için yalnızlık hissediyor.parkta bebekleri görünce çığlık atıyor yanlarına gitmek istiyor.ben de onunla birlikte katılabileceğim oyun gruplarına baktım.kafama Joyfull, gymboree, mygym, yapa yattı en çok. göndereniniz var mı memnun kaldınız mı? ücretleri nasıl? çocuğunuz mutlu oldu mu? hangisini tavsiye edersiniz? cevaplarınızı bekliyorum

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


daco

Kızım 17 aylıkken Gymboree'ye başlamıştık ve yazın 2 ay hariç, geçtiğimiz Aralık ayına kadar devam ettik (devam edecektik ancak bu ay şehir dışında olacağımızdan henüz kayıt yenilemedik). Akrabalarımız yanımızda olmadığından ve devamlı görüştüğümüz çocuklu/çocuksuz arkadaşlarımız olmadığından, hem kızımın sosyalleşmesi (dolaylı olarakta benim sosyalleşmem) için başlamıştık. İşin enteresan tarafı ikimizde sosyalleşme adına pek bir gelişme kaydedemedik :)))) 


Yaklaşık 1,5 sene boyunca topluca yapılan aktivitelere toplasanız 5 kez katılmıştır (play and learn denilen, ilk 30 dk.sı 2 haftada 1 değişen bir tema ve son 15 dk.sı standart oyunlarla geçen dersler). Hatta ilk kez tam olarak katılım gösterdiğinde (2 yaş civarı) eğitmenler kutlama yapmışlardı :)))) Tabii bu tümüyle kızımın yapısıyla alakalı bir durum, diğer birçok çocuğun keyifle bu derse girdiğini, eğlendiğini biliyorum.

Resim dersi (60 dk temalı) daha bireysel olduğundan (sınıfta başka çocuklarda var ancak aktiviteler bireysel), ders süresi daha uzun olmasına rağmen daha çok severdi ve hala çok sever. Müzik sınıfını küçük ve karanlık bulduğu için (diğer sınıflara göre, kızımın düşüncesi) ilk başlarda girmedi, 2 yaş gibi derslere katıldı sevip sevmediği konusunda emin değilim, değişkendi katılımı. 

Fiyatlar seçtiğiniz aktiviteye göre değişiyor. Herbir aktivitenin paketi toplamda 12 ders. İster haftada 2 gün katılıp 6 haftada bitirin, ister haftada 1 derse katılın 12 haftada bitsin. Veya 2 aktivite alıp 24 ders veya 3 aktivite alıp 36 ders gidebilirsiniz. Haftada 3 gün, öğleden sonra serbest zaman saati var. Derslerin içerikleri, materyallerin büyük bir kısmı  yurtdışındaki genel merkezden geliyor. 

Benim gördüğüm hemen hemen tüm çocukların en sevdiği ders play and learn dersi ve bence 18 ay için sadece bu derse girmesi yeterli. Zamanla dersleri çeşitlendirebilirsiniz. Size sunulan pakette haftada 3 gün serbest zaman da sunulacaktır ve geçen sene bu zamanlar en çok bundan yararlanmıştım.  

Temizlik, çocuklara verilen materyaller/oyuncaklar, eğitmenlerin eğitim düzeyi, bebeklere/çocuklara yaklaşım derseniz birçok deneme sınıfına katıldım, bu konularda Gymboree'den daha iyisini görmedim. 

Tüm bunlardan yola çıkarak  diyebilirim ki kızımın sosyal ve bireysel gelişimine bir katkısı elbet olmuştur (yeme sorunu olan çocukların düzeldiğini, vurma eğilimi olanların toparlandığını da gördüm) ama içinde 3-5 bebek/çocuk, 5-10 oyuncağın olduğu, temiz olan her yer 18 aylık bebeğin sosyal/bireysel gelişimi için yeterlidir diye düşünüyorum. Bu annelerin kurduğu bir oyun grubu da olabilir, parkta olabilir, bir kreşin mütevazi bir anne-bebek grubu da olabilir. 

 

 


maritza

ben de kızım için aynı arayıştayım şu anda..2 kere yapa bayrampaşaya gittik,sonra yeterli öğrenci olmadığı için grubumuz kapandı,cumartesileri anne-bebek grubuna gidiyorduk.benim hoşuma gitmişti...farklı olarak hafta içi bireysel eğitim de alınabiliyor.yapa anne bebek grubu aylık 200 tl,haftada 2 saat idi.evime daha yakın yerler de arastırayım dedim "gymboree kemerburgaz" da bunlardan biri...ilk fırsatta bir deneme dersine gideceğim ama fiyat olarak bana biraz yuksek geldi....kış döneminden sonra karar vereceğim...mart-nisan gibi gitsin istiyorum...yapa da grup açılırsa sanırım oraya götürürüm..temelde bizim bebeklerimizle yapılabilecek şeyler aynı sanırım..


Tyche

teşekkürler cevaplarınız için.haklısınız ben de parka götürüyorum kendi yaşıtında birini bulsun beraber oynasınlar diye (hatta şimdi yeni geldik) ama parka gelen çocukların yaş ortalaması hep bizimkinden büyük.2 yaş civarı olanlar var ama az önce yaşadım daha gelip çocuğumu itip kaçtı. ama böyle kreş tarzı yerlere gelen çocukların aileleri bilinçli bir şekilde oyun,eğitim amaçlı getiriyorlar diye düşünüyorum.o sebeple daha sağlıklı bir oyun ortamı olacağını düşünüyorum.


Tyche

yapanın fiyatı çok iyiymiş gerçekten peki memnun muydunuz? derslerin içeriği nasıldı?


ozgu_naz

yapa çekmeköy buradan bir arkadaşımızın, Pınar hanımın kuruculuğunu yaptığı oyun evi. ervinveannesi nicki. belki ondan yapa ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Ankara cinnah da ablamın.Yapayı bildiğim için size tavsiye edebilirim. kızım da ankaraya gittikçe devam ediyor cinnaha. gelişimi açısından çok faydalarını gördük. Konuşup dataylı bilgi alabilirsiniz pınar hanımdanmaritza

ben yapayı ablamdan biliyorum,bugun kızları 11 ve 13 yaşlarında...o da bebekken götürürdü yapa bakırkoye...kızım olunca benim de aklımda yapa'ya götürmek vardı...evime en yakın olan bayrampaşayı seçtim..biz gittiğimizde 20 kusur aylık 2 bebek ve anneleri vardı,bizimle beraber 3 bebek oldu...önce çeşitli oyuncaklarla oynuyorlardı,oyuncak bakımından zengin ve kaliteli olduklarını gördüm...2 eğitmen ilgileniyordu.sonra meyve saati,parmak boyası,kula,top havuzunda oyun,hikayet anlatımı  ve dans gibi aktiviteler yapılıyordu....zaten bizim bebeklerimizden çok da farklı şeyler yapmalarını bekleyemeyiz diye düşünüyorum...geçenlerde göktürkte benzer bir aktivita eevine deneme dersine gittim,isim vermek istemiyorum...belli bir eğitim şekli ile çocukların merkez olduğu bir yer olduklarını anlattılar...ancak kafama çok yatmadı...ufacık bir odada ortalama 8 çocukla ders yapıyorlarmış,bir de anneler ,öğretmenle beraber 17-18 kişi...yapa bu bakımdan mekan olarak da  bana ferah geldi.umarım sınıf açılır bahara....gymboreeye de gideceğim görmek için,belki büyülenirsem bir fedakarlık yaparız maddi olarak:)


Tyche

yapayı gidip görmeliyim acilen aklıma yattı iyice.ben ankarada yaşıyorum. cinnahtan başka nerede var acaba? ümitköyde var ama yapanın kendi sitesinde ümitköy yazmıyor turkuaz_naz cinnah ablanızın mı çok sevindim. cinnah yapanın 18 aylık annebebek oyun grubunun aylık ücreti ne kadar biliyor musunuz?


ozgu_naz

ben istanbulda yaşadığınızı düşünmüştüm:) başka yapa yok ankarada. sadece cinnah var. ücret konusunu söylemem doğru olmaz ama aradığınızda gerçekten uygun olduğunu göreceksiniz. yapa cinnahın sitesinde telefon numaraları var. aradığınızda lütfen nurtiriadan aradığınızı söyleyin. nisanda biz de geliyoruz umarım karşılaşırız:)ozgu_naz

ümitköydeki anaokulu bu arada. onu da belirteyim. oyun evi olarak sadece cinnah demek istedim


Tyche

umarım :) çok teşekkürlerCevaplamak için Üye ol