Akşam öğünü

Pranayama soruyor: 10

Merhaba. Akşam öğünü olarak ne tür şeyler yediriyorsunuz? Sebze yemeği, etli yemek, çorba, muhallebi, hazır mama?
Ben mercimek, yayla, tarhana çorbası (içine tahıl katarak) veya biberon maması+tahıl+meyve püresi şeklinde besliyorum.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


berennaz

Merhaba

Kızımın 10 aylık döneminde akşam öğününde muhallebiyi tercih ediyordum,

Uyku sorunumuz olduğundan doktor bu şekilde önermişti,

Sevgiler


yigit

merhaba, akşam saat 8 gibi uyumadan önce tahıllı muhallebi veya evde hazırladığım pirinç unlu muhallebi ,gece 11:30-12 gibi uyurken 240 cc anne sütü, yoksa biberon maması veriyorum.Gece öğününü vermezsem sabaha kadar dayanamıyor, acıkıyor.


acengeloglu

Ben gece uyumadan önceki öğününde pekmezli yoğurt- hafif sulandırıp veriyorum. Gece daha uzun uyumasını sağlıyor. Gece zaten uyanıp anne sütü alıyor.  


smyy

yoğurdu pekmez ile vermeniz doğru değil ama pekmez demir içeren bir besindir ve süt ve süt ürünleri ile alındığı zaman emilimi azalır. yani değeri kalmaz


Pranayama

Cevaplar için teşekkürler. Ancak bakabildim. Pazartesi günü Dr. Hülya Hn. a gittikten sonra beslenme şeklimiz tamamen değişti. Hazır mama kesinlikle yasak. Tahıllar vs. dahil. Biz ne yiyorsak onu yiyecekmiş. Artık akşamları sebze yemeği de veriyorum. Geçen gün mercimek çorbasının içine organik tam buğday ekmeği ufalayıp verdim. Dün akşam da şöyle bir sebze yemeği yaptım; sulandırdığım tam buğday ununa önce pirinç katıp biraz pişirdim. Sonra doğradığım kereviz, pırasa, havuç ve biraz maydanozu katıp pişirdim. İçine sızma z.yağı katıp yedirdim. Pek sevdi. Yatmadan önce biraz emzirdim, ama sütüm artık çok azaldığı ve yetmediği için ağlıyor. Mecburen 100ml kadar da mama (maması az suyu çok) verdim yine kesmedi ama napalım:( Gece emzirmesini de bıraktık.okanumut

Senira merhaba, 

üzerinden epeyce zaman geçmiş gerçi ama merak ettim; Hülya hanımın önerilerini uygulayabiliyor musunuz?


burcubrsn

ashes e katılıyorum..bizim doktorumuz da kaşık mamalarını kendisi önermişti...gerçi artık biz ne yersek onu yiyor ancak 14-15 aylık olana kadar arada veriyordum ve dısarıda satılan ve ne şekilde üretildiği bilinmeyen pirinçlerden daha kontrollü üretildikleri kesin...


lugesya

Merhaba,
Ben tam bir mama düşmanıyım ( anne sutu alamayanlar hariç). Biz Akşam öğünlerinde şu anda evde ne pişiyorsa onu veriyoruz. Çorba ya da pilav/makarna turu seyler.  Aksamustu yogurt veriliyor bu nedenle akşam yemegi en gec 19:00-20:00 e kadar tamamlanmis oluyor. Uyku saatimiz 21:00 +/- civarı. Sabaha kadar iki kere uyanıp meme içiyoruz.Pranayama

Okanumut merhaba,

Hülya Hn.ın önerilerini büyük ölçüde uyguluyorum.
Hazır mamaları tamamen kestim.
"Ona ayrı yemek yapılmayacak siz ne yiyorsanız onu yiyecek demişti." Bunu yapamıyorum çünkü ona özel kuzu eti getirtiyorum ve akşam yemeğinde soğan olmasını istemiyorum. O nedenle ona ayrı yemek yapıyorum.
"Sofraya hepberaber oturulup aynı şeyler yenecek" demişti. Akşam biz geç yediğimiz için sabah ve öğlen beraber yiyebiliyoruz.
Muz yemesin dedi vermiyorum.
"Özgür dolaşan tavuk yumurtası yesin, organik demek doğal demek değildir" dedi. Organik yumurta almayı bıraktım, kayınpederim özgür dolaşan tavuk yumurtası getirtiyor onu yiyoruz.
"Meyveyi dilim olarak ver yesin" dedi. Öyle yapıyorum ama geveleyip atıyor. O yüzden o kemirirken ben kalanını yine cam rendede rendeleyip oynaması bitince yediriyorum.
Beslenme dışında sık sık çocuklar ve hayvanlarla birarada olsun demişti. Haftada 1 MyGym'e götürüyorum. Biz zaten hayvan delisi olduğumuz ve bahçede beslediğimiz bir köpeğimiz olduğu için o konuda da sorun yok. Geçen hafta kucağına yavru köpek verdim, çok hoşuna gitti:)
Bir de yerde olacak, kucakta gezmeyecek demişti. Onu da yapıyorum. (Şimdilik evde:)
Haftaya aşı konusunu görüşeceğiz...

Siz de Hülya Hn.a mı gidiyorsunuz?


okanumut


Yok, gidecektim ama vazgeçtim:))
Herkesin görüşüne, çocuk yetiştirme tarzına saygılıyım fakat önerileri çok radikal ve biraz da empatiden yoksun gibi geliyor..ki ben de mümkün olduğunca doğal beslemeye çalışıyorum bebeğimi.. ne diyelim..herkesin kendi doğruları var işte:))


Cevaplamak için Üye ol