Geceleri sık uyanma kaç yaşına gelince biter ya da azalır?

blackcrow soruyor: 8

Bu uyku sorularının sonu hiç gelmeyecek sanırım. Bizim uykuya dair her şeyle ilgili sorunlarımız var, ama konu bu değil. sadece şunu merak ediyorum, gece uyanmaları ne zaman azalıyor ve sonunda bitiyor?

Herkese göre az-çok kavramları değiştiği için (mesela, ben yatana kadar 1-2 kere, ben yattıktan sonra 3-4 kere uyanıyorsa benim için az uyandı demek) hangi yaş aralığında ne kadar uyandığını rakam vererek söylerseniz sevinirim.

Not: geçmiş sorulara baktım ama bulamadım, konuşulduysa daha önce, linkini verebilir misiniz.

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


blackcrow

nesejoy, hem de ne biçim emmek, bezi dolup taşıyor sabaha kadar. (ilk aydan beri mama takviyeli gidiyorduk, bu kadar süt nasıl çıkıyor anlamıyorum)  dediğin sanırım doğru, çünkü emzirmeden geri uyutabildiğim nadir zamanlarda yeniden uyanması 2-2.5 saati bulabiliyor. emerek uyuduğunda ise, daha yatağına koyarken de uyanabiliyor 1 saat sonra da.


calemity

bu tamamen bebeğe ve gece emerek uyuma alışkanlığına göre değişen bir durum bence..kerem 19 aylıkken memeyi bıraktı saat bası meme için uyanırdı şimdi hala saat başı olmasada sık uyanıyor..bende merak ediyrm ne zamana kadar sürecek..sadece mama ile büyüyen arkadaşımın oğlu akşam 8.30 sabah 8.30 uyuyor keremle aynı doğumları ve uzun süredir böyle onların düzeni mesela gece bir kez süt için uyanıyor


nesejoy

blackcrow gaz sorunundan dolayi 12 aylikken gastroenterologa gitmistik. bize hemen  gece beslenmelerini kesmemizi soylemisti. 8-10 aydan sonra gece beslenmesine ihtiyac kalmazmis. siz gece kalkinca yemek yiyormusunuz o neden yesin demisti. sizin de artik gece beslenmelerini kesme zamaniniz yaklasiyor. ilk zamanlar cok zor oluyor ama max 1 hafta filan suruyor. sizin durumunuzda her halukarda gece uykusu kotu zaten. beslenmeleri tamamen olmasa bile azaltmaya calissaniz. biz mama yerine once gece cayi sonra da su vermeye basladik.


bir de kuzunun gaz sorunu var mi? bizim en cok uyanmamiz gaz oldugunda oluyordu.


Damla

Normal şartlarda, yani gece değil gündüz besleniyorsa ve kendi kendine uykuya dalmayı biliyorsa 18 ay (belki de son 4 azı hariç, dişlerin tamamlandığı zaman) feraha eriyorsunuz.

Aslında sanırım gündüz sık beslenen bebekler 3-3,5 ay civarında sabaha kadar beslenmeden uyumaya başlayabiliyorlar, ama sonra dişlerle bozuluyor. 7-8 ay civarında, bir de 9-10 ay civarında zor bir dönem oluyor, saat başı uyanmalar gibi.blackcrow

bizim ilk günden beri pek gaz problemimiz olmadı. gazı olunca kendi kendine hemen çıkarırdı. o ihtimali hiç düşünmemiştim açıkcası daha önce.
dün akşam işlerimden dolayı yanında olamadım. akşam yemeğini yememiş. ağlaya ağlaya hamakta babasının kucağında uyumuş ve 6 saat uyanmadı (son ayların rekoru) şimdi ben akşam yemeği saatini erkene çekip, duruma bakıcam.
bizimkinin süt ürünleri ile arası pek iyi olmadığından geceleri de emzirmeyi kesersem (ya da azaltırsam), sadece sebze ve meyveyle yaşar hale gelicek diye endişeleniyorum. (herkes sebze yemiyor diye üzülür, ben de sadece sebze yiyor diye, ne acayip)blackcrow

teşekkürler damla.


yesim

Bizim doktorumuz 7. ay bitiminde gece beslemelerini kestirdi.Gece beslenmelerini kestiğiniz zaman kesintisiz uyumaya başlayacaktır dedi.Çünkü bu aydan sonra bebekler acıktığı için değil tamamen alışkanlıktan gece beslenmek istiyorlarmış. Ve gerçekten de öyle oldu.Cevaplamak için Üye ol