bebeğim konuşmuyor

pnr_25 soruyor: 5

arkadaşlar merhaba ben bu sitede yeniyim benim oğlum iki yaşını yeni doldurdu bir hafta oluyor ama hala konuşmuyor sadece anne, baba, dede, diyebiliyor ama kendini çok iyi ifade ediyor ne demek istediğini hareketleriyle anlatıyor işitmesinde hiç bi problem yok testlerini yaptırdık ben çıldırmak üzereyim çok üzülüyorummm.....

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


zeynep_bartu

Pınar, benim oglum 2 yas 2 aylik. O da yeni basladı cumle kurmaya. Tatile gidisimiz, orda yasıtlarıyla iletisime gecmesi kırılma noktası oldu galiba. Cunku biz evde her derdini anlıyorduk o anlatmasa da. Bu arada cocuk konussun diye yarim soylediklerini anlamamazliktan gelmek bana pek dogru gelmiyor. Galiba akranlarıyla birlikte olabilecegi ortamlar yaratmak lazim, bir de az televizyon (hatta becerebiliyorsanız hic televizyon) ve bol kitap en iyisi. Kendinizi hic uzmeyin, hepsi bulbul oluyorlar valla, sonra da hic susmuyorlar :)


pnr_25

arkadaşlar teşekkürler oğlumun ismi arda neredeyse hiç televizyon izlemiyor yaşıtlarıyla bir araya gelince hırçınlaşıyor ve asla oyuncaklarını paylaşmıyor doktorlar anlatmak istediklerini anlamamazlıktan gelin diyor ama daha aksi oluyor çok şaşkınım inşallah bir gün bülbül kesilirde susturamam hiç.


khan

Yukarıda sağda arama bölümüne "konuşma" yazarsanız bu konu ile ilgili daha önceki tartışmalara da bakabilirsiniz. Hepsinde ortak söylenen, er geç hepsi konuşuyor. Bir konu üzerinde çok durmak da bazen ters tepiyor.


Bartum2008'in de dediği gibi hızlandırmak isterseniz en iyisi kitaplar. Dümdüz okumak yerine kimi yerde ona da sorabilirsiniz. Örneğin kitap merdiven çıkan bir çocuğun resminin altında "Ali merdivenleri birer ikişer çıktı" diyor. Onun yerine basitleştirip "Ali merdivenleri çıkmış. Nereye çıkmış? Yukarı mı?" diyerek elinizle yukarıyı gösterip onun da en azından eliyle yukarı yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu kitabı bir kaç kere okuduğunuzda aynı yerde yukarı demeye çalışacak, en azından onu demesi gerektiğini hatırlayacak.

Yemekleri kendisi mi yiyor? Değilse, kendisi yesin siz de o sırada mesela eşinizle sohbet edin masada. Başka insanların kendi aralarında konuşmasını dinlemesi de iyi oluyor.

Tek tek kelimelerden başlamasını istiyorsanız, Tübitak'ın 1001 Hayvanı Bulun kitabı var mesela. Her hayvanın tek tek adı söylenip sayfada kaç tane olduğunu sayabilirsiniz beraber. "birinci at, ikinci at" diye o sayfada kaç tane varsa Arda'yı da sıkmadan tekrar etmiş olursunuz.

Yaş olarak ben merkezci bir döneme girdiği için paylaşmada problem çıkıyor olabilir. Aslında bu yaşta kendilerinden biraz daha büyük bir abi ya da ablayla daha rahat oynuyorlar.

Sonuçta, pek kafaya takmayın. Yaz bitiyor, çıkıp top oynayın bence, kışın konuşma çalışmalarına bol bol vakti olur :)


GulcanDeniz

Pınar,
aynı "sorunu" biz de yaşadık.
Oğluma hiç tv seyrettirmedik, bebekliğinden itibaren sürekli konuştuk. Gördüğü her nesneyi, olayı açıkladık.
Her uykuya geçişte önce resimlilerden başlayarak kitaplar okuduk, (ki bazen günde 1-2 saati buluyordu), masal anlattık.
2 yaşından itibaren oyun grubuna götürdük.
Genel tasiyelerden hatırladığım sadece "anlamamazlıktan gelin" kısmını uygulamadık.

Bütün bunlara rağmen oğlum 3 yaşını karşılamaya yakın konuştu. Öncesinde birkaç kelime ediyordu, ama yanyana iki kelimeyi hiç kullanmamıştı.
Psikolog, "bilişsel yeteneklerinde/zekasında sorun yok, önemli olan da bu" demişti.
Anlattıklarından Arda'nın da böyle bir sorunu olmadığını anlıyorum. Zira anlatılanları alıyor, anlatmak istediklerini de bir şekilde (gayet güzel) anlatıyor.

Not: Oğlum 3 yaşına doğru cümle kurmaya başladı dedim ya, ilk kurduğu cümle "Durakta oturmazsan mavi otobüs gelmez" idi :))


GulcanDeniz

Gerisini düşün artık:))

Ben de senin gibi "inşallah bir gün bülbül kesilirde susturamam hiç" diyordum,
Şimdi cırcır böceği diye seviyorum oğlumu, zira susturabilene aşk olsun.

O yüzden bence takma. Her çocuğun (başka şeylerde olduğunu gibi ) konuşma serüveni de farklı oluyor.
Kimi heceleye heceleye başlayıp, yavaş yavaş kelime, cümle şeklinde konuşmaya başlıyor,
kimi de (bizimkiler gibi) kayıt cihazını çalıştırıp, sonra birden dökülüyor.Cevaplamak için Üye ol