Nasıl bir battaniye ?

Tubi_ soruyor: 10

Bora 3 aylık, malum İstanbul'da artık kalorifer yakıyoruz.Evimiz oldukça sıcak oluyor bu yüzden şu Mothercare'in penye tulumlarının içine kısa kollu body giydiyorum ,üzerine de yelek .
Bora yaz çocuğu olduğu için yine (tavsiye üzerine) Mothercare'in delikli battaniyesinden almıştım onu örtüyordum .Ama şimdi içim rahat değil  nasıl birşey kullanmalıyım?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


Elcino_mutluatolye

bence battaniye ortmeyin, guvenligi icin battaniye, yastik, yorgan, vs kullanilmamasi gerekiyor. Eger daha fazla ortmek istiyorsaniz (ki bence giydirdikleriniz evinizin sicakligina gore yeterli olabilir), o zaman kat sayisini artirin ya da kadife tulum giydirin.


Tubi_

çok teşekkür ederim


Yasemina

gece kaloriferi acmıyoruz istanbulda, zaten su anda da bulundugumuz yerde kalorifer yok.
icine 2 penye body, uzerine kadife ayaklı uzun kollu alttan cıtcıtlı uyku tulumu, uzerine onden fermuarlı, ici koton dısı kumas bir uyku tulumu, uzerine (gerekirse) orlon battaniye. Odasını yatmadan 1 saat oncesi ısıtmay baslıyorum ama gece dogal oda ısısında yatıyor.


ekim_

-bebekler için en büyük tehlikelerden biri sıcak ortam ısısı (ani bebek ölümü riski),çünkü henüz ter bezleri çalışmamaktadır ve terleyerek vücut ısısını dengeleyemezler .oda ısısı 22 yi geçmemeli.

-sizin için şu kural hala geçerli: sizin giydiğinizin bir kat fazlası.. battaniye örtecekseniz % 100 pamuk olmasına dikkat edin.

-üşüyüp üşümediğini anlamak için elinizle ensesine dokunun,sıcaksa dert etmeyin . burnu ve ayakları soğuk olabilir,bu üşüdüğünü göstermez.


Neslihan

uod ense olayi genel gecer mi? ben burnuna, ayaklarina, kulaklarina bakiyodum :) doruk ateslendiginde ensesi ve sirta dogru ne denirse orasi yaniyordu hatirliyorum.ekim_

gülbin gökçay'ın kitabında okumuştum.(0-2 yaş için olanı) en iyi göstergenin ense olduğu yazıyordu.


Tubi_

ilgilenip cevap veren herkese teşekkür ederim,artık ne yapacağımı biliyorum :))


Aysegul_Yagmur_Irmak

Hahahaha luce_anima ben hiç yazmiim o zaman hahahaha. :))) Normalde hiç öyle giydirme takıntısı olan bir anne değilimdir bunu da yazayım. Biz evi 23 dereceye ayarlıyoruz ama Irmak'ın odası ile bizim yatak odamız hep daha serin. Yağmur'un odasının kalorifer peteğini büyütmüştük, bir de güneş yönü, orası güzel. Neyse, bizim oda hele geceleri iyice serin oluyor. Termostatı salonda tutuyoruz, salon ısınınca duruyor.

Uzun lafın kısası şu an Irmak'ın üzerinde kısa kollu body, üstünde patikli penye tulum, üstünde kadife patikli tulum ve üstünde 2,5 tog mothercare uyku tulumu var. En üste de çok hafif (tüy gibi) polar battaniye örttüm. Kadife tulum giydirmiyordum geçen günlerde, o yüzden polar battaniyeyi abartmış olabilirim.

Yağmur'da ise kısa kollu body, üstünde 2,5 tog (uyku tulumunun kalınlığında olduğundan 2,5 olduğunu tahmin ediyorum) pijama takımı ve 2,5 tog uyku tulumu var.elvan

çocuktan çocuğa farkediyor sanırım...

ben de kısa kollu çıtçıtlı body içine, üstüne penye eşofman altı, penye üst. üzerine de pamuklu+akrilik karışık bebek battaniyesi. ev 24 derece (biraz abartıyorum galiba ama şu aralar hastayız biraz :() battaniyenin üstüne mothercare delikli battaniye örttüğümde üstünü açmış ve bunaltıdan ağlar vaziyette buldum. ter de cabası...

tubi'nin sorusuna gelince küçük bebeklerde battaniye tehlikeli. başına örtme ihtimali olabilir. yastık da tehlikeli, ters dönüp başını çevirememe ihtimali var, allah korusun... uyku tulumu kullanmaya gayret edin, üstünü açtı vs derdi de olmaz. ben başta uyku tulumu kullanmamıştım aralık doğumlu kızım. odanın içini hep 23 derecede tutmuştuk. içine penye çıtçıtlı body+ ayaklı pijama altı, üstüne çıtçıtlı penye tulum, onun üstüne ince pamuklu bebek battaniyesi ve onun üstüne de yukarıda yazdığım pamuklu+akrilik bebek battaniyesi... sonra uyku tulumu alınca kalın battaniyeyi kaldırdım sadece uyku tulumu ve ince pamuklu battaniyeyi örttüm. daha rahat oldu...


elvan

bu arada k.validem anlatırdı, almanların çocuklarını nasıl uyuttuğu konusunda... kışın camları açarlarmış. yatmaya yakın kapatırlarmış. bebeğin yatağını ısıtırlarmış, uyku tulumu giydirirlermiş, bacakları da çıplak olurmuş. biz mi acaba fazla korumacıyız bilmiyorum ki? onlar mı abartıyorlar...Cevaplamak için Üye ol