Emzirme sorunları

annemii soruyor: 4

Merhabalar, 19 günlük bebeğim var ilk günden beri emziriyorum 1 haftalıktan itibaren mama vermeye başladım ek olarak mecburen. Çünkü dakikalarca emse de ağlıyordu uyumuyordu. 

Ben hala doyup doymadığını anlayamıyorum ama. Sütün yeterli olup olmadığını nasıl anlayabilirim mamayı ne zaman verip ne zaman vermeyeceğimi anlayamıyorum. Doymadığı zaman mama vermem lazım ama ben doyup doymadığını bilmiyorum. Dün akşam belki doymamıştır çünkü 45 dakikadır emiyor mama vereyim dedim olduğu gibi kustu mamayı. Zorla da vermedim üstelik afiyetle içmişti.  Arkadaşlar siz bebeğinizin emdikten sonra doyduğunu nereden anlıyorsunuz? Mesela diyorlar ya ilk göğsümü emdi doydu diğerine geçmedi diye. Onu neye göre anlıyorsunuz. tam 1 saat tek göğsümü emzirdiğimi biliyorum. Süt kalıp kalmadığını bilmeden. 

Emzirme sırası var mı, nasıl olmalı, neye göre emziriyorsunuz? Kaç dakika emziriyorsunuz? Ne zaman emzirmeyi kesiyorsunuz? Ben 45 dk bazen 1 saat emzirdiğim oluyor acaba boş mu emiyor beni emzik olarak mı kullanıyor fakat çektiremiyorum da ya süt gelirse doyar falan diyerek. Fakat çok yorgun bitkin düşüyorum sürekli uzun emzirmekten.  Kafam çok karışık bu konularda. Keyfini çıkaramıyorum. Bebek uyanınca eyvah yine çile başlıyor diyorum çünkü uyandığı anda doyacak mı aç mı kalacak derdim başlıyor.. 

Emzirmeye dair ne varsa bilmiyorum kısaca. Yardım edin lütfen.. 
Bu soruyu cevapla


4 Cevap


denx

Bu konuyla ilgili doktorunuzdan destek aldınız mı?Hastanede sağım yapılıyor ve bebeğin ihtiyacı olanın sizde var olup olmadığını kıntrol ediyorlar.Bende sizin gibiydim birebir yazdıklarınızı düşünüyordum.yurtdışında yaşadığım için buradaki Bebek ebesi sadece 10dakika maksimum ise 20dakika emzirmem gerektiğini arada uyursa uyandırmam gerektiğini söyledi; bende sizin gibi emzirmekten yorgun düşüyordum ve saatlerce emziriyordum ilk ay tam olarak bebeğim gak dese meme guk dese meme şeklindeydi ... ama Türkiyedeki arkadaşlarım dediğim şekilde öğrendiler.Benimde araştırmalarım sonucu kendi bulduğum yöntem ise şöyleydi.Bebeğin haftası/ayına göre midesinin kapasitesini öğrendim ,sonra süt sağdım o gün içinde her uyandığında o kadar ml örneğin her uyanışta 25ml sağdığım sütümü biberonla içirdim ve gözlemledim.Memede sütte birikmiyormuş meğerse o vesile ile bunuda anladım ve sağımlarımı genelde gece 2-5arası kalkışlarda yaptım süt baya artıyor o saatlerde...şimdi 1yaşına girecek nerdeyse 9.ayda maalesef sağ memeyi bıraktı emmeyi sol memeyi emiyor sadece bende gece emzirmeyi kesmeyi planlıyorum arrık birazcık uyumam lazım .Umarım işinize yarar birşeyler demişimdir. Rahat olun uzuuuun bi zaman var ,sakin müzik eşliğinde emzirin ve iç sesinizi dinleyin.Ne mutlu ki sütünüz geliyor ve emziriyorsunuz...bebeğinize can olsun kan olsun...sevgiyle kalın...
denizderya1

facebookta emzirme sanati/emzirme sorunları ve çözümleri https://www.facebook.com/groups/emzirmesanati/ diye bir grup var sorunuzu oraya sormanızı tavsiye ederim hemen yardımcı oluyorlar. Sizin gibi benzer soruları soranlar da var onları da inceleyebilirsiniz.Ben meme reddi yaşadım başlarda mama verdik mamaya alıştı şuan bebeğim 4 aylık hem emiyor hem mama içiyor mamayı kesemedik.Sizin sütünüz geliyor doğru hamlelerle mamayı tamamen bırakabilirsiniz. Doktorumuz bebeğin doyduguğunu ancak kilo artışından ve bebeğin çişli bezlerinden anlayabilirsiniz demişti. Günde 5 6 çişli bez alıyorsanız kilo alımı da iyiyse bu bebeğinizin doyduğunu gösterir. Ve emzirmeyi bebek ne kadar istiyorsa yapacaksınız. 1 saat 2 saat o istediği kadar. Önce bir meme sonra diğeri sonra tekrar diğeri şeklinde emzirebilirsiniz.Bebeğiniz uyursa ellerine ayaklarına dokunarak uyandırın emmesi için.İlk aylar bebeğiniz hep memede olacak öyle oluyormuş. Bazen ağlamları açlıktan olmuyor yenidoğanlar gazdan huzursuzluktan uykusuzluktan bir çok sebepten ağlıyorlar. İlk ay biraz yorucu sürekli emzirmeyle geçiyor zamanla düzene girecek herşey merak etmeyin.Benim tavsiyem dediğim gruba üye olup sorunuzu orda da sormanız emzirme danışmanları yardımcı oluyor.


ayssegulll

Tıpkı benim ilk başlarda yaşadığım sorunları yaşıyorsun.Ya doymuyor uzun süre emiyor ama süt de yeterince gelmiyor ya da emme ihtiyacını gideriyor. Küçük bir bebeğin emmesi 45dkdan fazla sürmez eğer sürüyorsa emme ihtiyacını gideriyordur.Zaten ilk 5dkda %80i alıyor bebekler.Gece kötü uyku alışkanlığı yoksa yani memede uyuma ya da sallanarak uyuma gibi uyanmasının açlıkla alakası olabilir.Bu durumda doktorunuza danışmanızı öneririm.Sütün yetmediği ilk zaman kolay anlaşılır.Çünkü bebeğin midesi küçük olduğu için memedeki tüm sütü çekemez memede illaki süt birikmesi olur ağırlaşma ağrıma.Eğer ne kadar yediğini biberonla biliyorsanız ona göre anlarsınız.Memeyi 25-30dk sonra çekip bırakmaya başlarsa bu da süt bitti anlamı taşır diğer memeye geçirebilirsiniz.Zaten dolu süt çektiği zaman ağzının kenarından belli olur.Ben bu dertten emzik kullanmaya başlayarak kurtuldum.Gece uyandığında emzirin 45dkyı geçtiğinde emzik verin ağlarsa biraz pışpışlayın yatağından kaldırmadan.yarım saat sakinleşmezse ve hala açlık işaretleri veriyorsa anlaşılır ki mamaya ihtiyacı var.Gündüz öğünlerini 3 saatte bir düzenli vermeniz de önemli.eğer gün içinde yeterli beslenemiyorsa gece sürekli uyanması çok normal.2-3 aya kadar bebekler gece 2 defa 4 aya kadar 1 defa uyanır.


elif1908

Daha 19 günlük çok yeni , zamanla alışacaksınız, birazda korkudan sizin kisi bence :) Arkadaşlar yazmış zaten, düzenli kontrole gittiğinizde bebeğinizin kilosuna bakılıyor zaten, doktorunuz yönlendirecek sizi, bu sürede en az şu kadar kilo almalıydı, süt yetmiyorsa mama takviyesi gibi konularda yönlerdirir sizi.  Ama  bebek uyandığında emiyor diyorsunuz, ve ayrılmıyor memeden demek ki karnı doyuyor. Doymasa bırakır ağlar, yada emmeye çalışırken strese girer ağlar, bir şekilde belli eder.  Ayrıca her bebeğin yapısı farklı, şuan sizi keşfettiği için uzun kalıyor olabilir memede, güven duygusunu tadıyor belkide. Göğsünüzden süt geldiğini görüyorsanız, bebekte ki yutkunma sesini duyuyorsanız emzirirken, gazını rahat çıkarıyorsa ve bezi de çiş doluyorsa  sizden iyisi yok bence :D  Ama içiniz yinede rahat değilse doktoruna gidin yada  aile sağlığı merkezinde ki hemşirenize, tartırırsınız ve içiniz rahatlar. En azından sütünüz varken boşuna mama vermemiş olursunuz.  Bu arada uzun süre emzirdikten sonra ağlamasının gaz sancısı olmadığından emin misiniz ?Cevaplamak için Üye ol