nErden başlayacağım bilmiyorum 😔

alpisko2818 soruyor: 6

Merhabalar benim oğlum 4 aylık doğduğunda ciddi bir sarılık problemiyle 50 gün savaştık.Dr umuz kan şekerinin düşmemesi için uyusa dahi 2 saatte bir öğün beslememiz gerektğini söyledi.Bizde dakikasını şaşmadan alp’i düzenli besledik 2.ayında çok şükür bedenini sarılık tamamen terketti.Ancak alp gece dahi 2 saatte bi beslenmeye alıştığından uykusundan beslenmek için uyanıyo biberonu ağzına verene kadar durmaksızın ağlıyo mamayı yerken uykuya tekrar dalıyor gece en az 3-4 kez beslendiğinden sabaha kadar gaz problemimiz bitmiyor uykusuz yorgun düşüyoruz haliyle güne tok uyanıyor 😢 Ne yapmam gerekiyor ?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


babu

4 aylik pek cok bebek sizinki ile benzer durumda. cok zor. benim onerim, hastalik donemini, ondan dolayi beslediginiz icin boyle oldugunu vb by konu kapsaminda unutmaniz. cunku gercekten pek cok bebek ayni durumda. onu dusununce aksiyon almaniz daha zor olur ve sorun cozulmez. uyku egitimi ile ilgili pek cok yontem var, onlari uygulamak ister misniz bilmiyorum ama eger uygulamayacaksaniz bir kac gun aglatmayi goze alarak gece beslenme saatini azaltabilirsiniz. yaninda durun, kucaginiza alin, aglarken hastaydi, o yuzden mama verdik alisti yavrucak gibi vicdaninizi zorlayacak dusunceleri akliniza getirmeyin. sonucta ac olmadigini biliyorsunuz, yalniz da birakmiyorsunuz. uyku egitimi degil bu sadece beslenme sikligini azaltmak, cunku onun artik gece o kadar cok beslenmeye degil daha iyi bir uykuya ihtiyaci var. sabaha karsi gercekten acikiyor olabilir, aklinizda bir saat belirleyin, mesela sabah 5. o saate kadarki aglamalarinda beslemeyin, 5te besleyin mesela. 

bunu yapmisken uyku egitimi de veririm diyorsaniz o da bir secenek, yontemlerini arastirabilirsiniz.    

kolayliklar dilerim. alpisko2818

Teşekkür ederim zahmet edip okuduğunuz için bile🙏 Evde tek olsam gece oğluma tek baksam ve çalışmasam ağlamasına sabredebilirim eminim 1 haftada o da alışacak.Ama annem ve eşimde oğluma bakım sürecimde benimle birlikteler.Ağlamasına tahammül edemiyorlar.Gece sık beslenmesi sık uyanmasına uyandığında hala esnemesine yorgun kalkmasına gaz sancısı çekmesine vb birsürü olumsuz şeye neden oluyo o da biz de pilimiz bitik sabahlara uyanıyoruz.Kısmi süreli çalışıyorum 3 gün annem bende yardım için kalıyor aslında geriye kalan 4gün için bir plan yapıp düzen oluşturmalıyım not alıp yazmaya başlamak en iyisi olacak sanırım☺️


nesejoy

gördüğüm kadarı ile bebeğiniz daha 3 aylık. gece beslenmesine kısıtlama getirmek için erken olabilir, sadece araları biraz daha açmaya çalışabilirsiniz. 2 saati 15 dk. kadar uzatmaya çalışabilirsiniz. bu aydaki bebeğin ne kadar süreli aralıklarla beslenmesi gerektiğini en iyi doktorunuz söyleyecektir. onun da bu konuda tavsiyesini alın.

yalnız unutmayın 3 aylık bebeklerin çoğu bu şekilde. ayrıca bizim doktorumuz bebekler 3 aydan önce alışkanlık edinmezler demişti. o yüzden sarılık sebebi ile oldu diye düşünmeyin bence de. bu aylarda çoğunluk böyle uyuyor. sadece emmeden uyumaya alışması için  yavaş yavaş uğraşabilirsiniz. 


Desario

Beslenmesi yeterliyse geceleri mama değil de sadece su verseniz? Yani bebekler açlıktan ziyade emme isteğiyle uyanıp meme veya biberon alınca uykuya devam edebiliyorlar. Hiç değilse gaza çözüm olabilir belki.


alpisko2818

Dün yazılarınızı okuyup destek buldum ve karar verdim.Ancak düzen oluşturmaya başlamak için yanlış bir günmüş.Alp gündüz yani sabah 7den akşam 8 kadar 3 kez 90 cc mama yedi daha fazla yemek istemedi diliyle biberonu itti.bende zorlamadım.8de uyku hazırlığı yaptık normal şartlarda 10dan önce uykuya dalmazdı 8buçukta uyudu.10da apartmanı inletecek şekilde ağlamayla uyandı 90 cc ile besledim tekrar uyudu 11de aynı şekilde ağlama kriziyle tekrar uyandı emzikle susturamadık gaz sancısı hiç bu şekilde ağlatmazdı.Her 1,5 saatte bir bu şekilde ağlayarak uyandı 5.36da yalova-çınarcıkta 4.3 olan deprem ikimizi de uykumuzdan uyandırdı acaba bebekler hisseder derler ya bi aydır bu kadar huzursuz bir gece geçirmedik yada büyüme atakları mı nedir bilmiyorum.Aslında sağlık sektöründe kamuda çalışan bir memurum ama terzi kendi söküğünü dikemez derler ya alp e güvenebileceğim bir dr bulamadım hala.bence mamayla beslendiğinden iri bir bebek şuan 4 ayında 8800 kg.Sağlık ocağındaki dr doğum kilosuna göre olmasına gerekenden 800 gram daha fazla ama sma mama erkek bebeklerini kalıplaştırıyor ve kabız yapıyor uyku ve gaz sorununu mamayı değiştirerek çözebilirsiniz dedi.Mamayı değiştiğimizden beri kabızlığımız kalmadı çok şükür.Sinem gerger in kitabını okudum hatta çarşamba günü söyleşisine katılıcam.O kitabında 4.aydan önce uyku eğitimi vermenin doğru olmadığını savunuyor diye erteledim söyleyişisinde kendisine danışacağım uyku öğünlerimizi nasıl düzenleyeceğimizi.Aslında benimde aklıma su vermek geldi ama 2 saatte bir 60 cc ye düşürdüğüm gece öğünlernde bile biberondaki mama bitince söyleniyor doymuyo o kadar su vermemin yanlış olduğunu düşündüm.


Sah24

Merhaba, 

Size yardımcı olur mu bilmiyorum, ilk kızım o aylarda 2-2,5 saatte uyanır emerdi ve uyurdu. Ben şöyle bir şey yapmıştım. Gündüzleri aldığı her öğüne 30 cc ekledim(anne sütü verdiğimden ek sağıp veriyordum) özellikle akşam üzeri. Birde o uyanmadan önce bir kaç akşam siz kaldırıp uykuda verin mamasını. Saat 10 gibi mesela. Saatler değişip uzayacaktır. Gaza gelince, gazıno çıkarmak için bazenyarım saat uğraşırdım ve çıkarırdı. İlk kızıma hiçbir gaz ilacı işe yaramadı ikinciye nurae harvey yaradı. İkisinde de 5 ay çektim. Sonra da diş çıkarma başladı. Ağlamasına ilk 4-5 ay izin vermedim. İlk kızım 10 aylıkken uyku eğitimini yavaş yavaş verdim. Kendi kendine uyumaya başladığında 16 aylıktı. İkinci kızım 6.ayında dişleri zorluyor elbet bir gün kendi uyayacak diye zorlamıyorum. Çokta uykuya dalmada zorlanmıyor zaten. Ağlatmanın hiç anlamı yok görüşündeyim. Kolay gelsinCevaplamak için Üye ol