11 aylık çekingen bebeğe yardım!

cperinaz soruyor: 2

Kızım yabancı insanların yanında çok çekingen davranıyor. Normalde çığlıklar atarken yabancı birisini gördüğünde hiç sesi çıkmıyor. Sürekli benim yanımda durmak istiyor. Nerede yanlış yaptım? Bu durumu nasıl düzeltebilirim? 

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


SelmaOnurEmre

Hiçbiryerde yanlış yapmadınız bence. Bu bebeğin fıtratıyla ilgili. Hiçbirşey de yapamazsınız. Geçtiğimiz hafta sonu Psikolog Iraz Toros'un 2 yaş sendromu seminerine katıldım. Iraz Hanımın söylediği birşey çok hoşuma gitti. Şu minvalde birşeyler söyledi "bebeğinizi başka bebeklerle kıyaslamayın ve asla onu insanlara sunmaya çalışmayın!" Yani varsın insanların yanında öyle olsun ama sakın istemediği birşekilde davranmaya sakın itmeyin. "Hadi teyzeyi öp, bak teyzesi benim kızım alkış yapıyo hadi kızım tel sar:))" vs.  Ayrıca artık insanları ayırt ediyorlar, kimin yabancı olduğunu biliyorlar ve çekinmeler başlıyor bu dönemde. Zamanla azalıyor merak etmeyin.


berre_visal

bence normal bi durum  eger kızınız onları güvenli bir yerden ( örneğin kucaktan )inceleme sansına sahip olursa , sosyalleşmesi daha kolay olur.genel olarak yabancılarda önce sizinle konusup kızınızı görmezden gelmeleri iyi bir yol olabilr.bu durumda kızınız yabancıyı inceleme fırsatı bulacak ve daha kolay ısınacak tabii bu yeni kişileri sevdiyse ;)Cevaplamak için Üye ol