Ise donus ve Sut Sagmak

demetd soruyor: 1

Merhaba ben bu hafta ise basladim, iki gundur is yerinde sut sagiyorum ama ilk sagdigimda bir ogunluk yeterli sut gelmesine ragmen sonraki sagdiklarimda gelmiyor. Oglum henuz 4,5 aylik ve is yerim sut iznimi eve gidip gelip kullanmama yada erken cikmama izin vermiyor. Onun yerine is yerinde bir oda sagladilar orada pompayla sagim yapabiliyorum. Ilk sagdigim bebegin bir ogununu karsilayacak kadarken ikincisinde 50 ml civarinda anca sut cikiyor, oda masaj yaparak ve uzun sure sagarak. Oglum ben yokken 3 ogun iciyor. Sizce ne yapmam gerekir. Hem ise baslayip hem de uzun sure anne sutu veren anneler var mi? Nasil yaptiniz. Sizce ikinci sutun azalmasi psikolojik midir, bebek emmediginden olabilir mi?

Bu soruyu cevapla


41 Cevap


fistikcik

Slnkaa, sen sürekli emziriyorsun, dolayısıyla sağdığın zaman göğünde yeteri kadar süt birikmemiş olabilir. Bunun için fazla çıkmıyordur. Bir de 40 ml sağıyorum demişsin, bu hiç kötü bir rakam değil. Pompalar bebek kadar kuvvetli çekemez,sağmak yerine bebek emseydi bu miktarın iki katına yakınını emerdi. Bir de sen emzirdikten kısa süre sonra sağdıysan zaten göğsünde kalan ancak budur, çoğunu bebek içmiştir.

İşe dönen ya da emziremeyen anneler için 2,5-3 saatte bir sağmak önerilir. Sen sürekli emzirdiğin için bu saatlere takılma. Emzirmeden önce sağarsan 5 dakika sonra bebeğin uyanırsa ona vereceğin süt azalmış olur. En iyisi emzirmeden sonra sağ, böylece kalan sütü tam boşaltır. Süt üretimin de artar. Eğer bebek hemen uyanmayacaksa emzirmeden 1 saat sonra sağmayı deneyebilirsin.
Cevaplamak için Üye ol