Memede uyuma bizi nereye götürür ?

fistikcik soruyor: 10

7 aylık kızım tüm uykularına emerek geçiyor. Dışarda olmam gereken nadir zamanlarda anneanne kucakta sallayarak uyutuyor ama sallanma meraklısı değil, ben sallarsam itiraz eder.
Zaman zaman uykuya dalmakta güçlük çekse de genel itibariyle bu durumdan çok şikayetçi değilim. Gece uyanmalarında emdikten sonra hemen tekrar dalabiliyor. Kızımla ufak seyahatlerimiz de oldu, gittiğimiz her ortamda (hatta biri bir konferans salonunda !) emerek uyuyuverdi. İlk haftalarında memeden ayrılır ayrılmaz kıyameti kopardığı için gelişmişti bu süreç, ama sanırım bugün benim için de onu uyutmanın en kolay yolu emzirmek...

Merak ettiğim nokta şu : bu nereye kadar böyle "sorunsuz" devam eder ? Bebeklerini emzirerek uyutan anneler, bunu ne zamana kadar yaptınız ? Emzirmeyi kestiğinizde bebek ne şekilde uyudu ? Kısacası memede uyumanın bizi götürdüğü yol neresidir, nereye çıkar bu yol, deneyimlerinizi paylaşır mısınız ?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


ozgu_naz

merakla bekliyorum cevapları. benim de aklımı kurcalıyor bu durum.


revve

Bizde 2 yaşına kadar sürdü yani memeyi bırakana kadar:)) Bıraktıktan sonra bir müddet her zaman emzirdiğim koltukta tek başına otururken uyumayı tercih etti..Sonra ki dönemlerde kitabını alıp yatağına gidip karıştırırken uyumaya başladı..Yani Emzirmeyi bıraktıktan sonra uyku konusunda hiç bir sorun yaşamadım ve ona uyku konusunu problem haline getirici baskı yapmadım..Zaten büyüdükçe gece uyku saatleri uzuyor bizimki şuan en geç 22:30 ta yatar..Gündüzde 2-2,5 saatlik bir uykusu vardır...

 


banushka

Benim kızım da hep memede uyuyan bir bebekti. Birlikte çok seyahat ettiğimiz için açıkçası işime de gelmişti. Konferans salonunda emzirme durumu son derece tanıdık geliyor :) Kızım 18aya kadar ben uyuttuğum sürece memede uyudu. Açıkçası; zaman zaman uyutma süresinin uzamasından çok sıkılmıştım. 


Bu arada ona 1 yaş civarında uyku öncesi emzirirken kitap okumaya başlamıştım. Yavaş yavaş emzirme sürelerini kısaltıp, kitap okurken sırtını pışpışlamıştım. Veya bu pışpışlama işini babası yapmıştı. Bir süre sonra akşamları uyku öncesi emip, ancak uykuya kitap okurken veya hikaye anlatırken geçmeye başladı. Uyku meme ilişkisi bitti ancak kızım 3.5 yaşına kadar günde 1 veya 2 kere emmeye devam etti.

Kızı örnekledim çünkü oğlumda durum çok farklı... Doğduğundan itibaren meme de hiç uyumadı. Tam tersine emerken aşırı uyanık bir duruma geçiyor. Emzirme, sallama, pışpışlama yöntemlerinin hiç birini kabul etmiyor. Uykusu gelince, pikesini mıncıklayarak veya emzik emerek kendi uyuyor. Uyumayacaksa da uyumuyor. Kısaca kontrol dışı diyeyim :)


CiciAnne

33 Aylık bir çocuk annesi olarak rahatça istediğiniz gibi sevin, okşayın, emzirin derim...

18 Ay boyunca koynumda, memede uyudu oğlum. 18 ayın ortalarında memeden ayrıldı, 19 aylıktı odasını ayırdım hiç bir sorun yaşamadık. Kucakta pışpışlanarak uyudu bir süre, sonra yatağında yatarak ve kitap okunarak uyumaya başladı, sonra kendi kendine uyumaya alıştı... Küçük adımlarla yaptığınız her değişiklik olumlu sonuçlanacaktır.

İleride ne olur korkusu ile sınırlamayın bence kendinizi. Gönül rahatlığıyla hiç bir şey diyebilirim ben.


arda_ece

şu an benim oğlum da memede uyuyor, evet bazen kolayıma gelse de bazen de çok yorucu oluyor. 7 ayı doldurmak üzere ama gecede hala 3-4 sefer kalkıyorum ve yarım saat 40 dk memede durmak istiyor. bunun normal olup olmadığını bilmiyorum, ama bnm çocuğum hiçbir zmn kendi kendine uyumadı, sürekli meme istedi.
bu aylarda bu alışkanlığı değiştirmenin yolunu bilen varsa çok çok sevinirim:)nec5139

Bizdeki sorunda gündüz uykularında memede uyusa bile 15-20 dk sonra uyanıyor,Kendi kendine uyursa daha çok uyuyor ama her zamanda kendi dalamıyor. bazı gün hiç uyumuyor gündüz.uyuyamadığı günde akşam uyumakta zorlanıyor.


Bende gündüz uykusundan muzdaribim banada yardım edin


duygubalca

fıstıkçık çok sağol valla tam da benim merak ettiğim soruyu sormuşsun.ama cevaplarla biraz rahatladım tadını çıkaralım madem demekki bir yolunu buluyorlar memeden sonra da zaten şuan benim başka şansım da yok.yalnız bende bişey sorucam benim kızım gece çok uzun süre emip uyuyor bazen dalması için 2 saat emzirdiğim oluyor.sizin de oluyor mu  bu kadar uzun .bir tuhaflık var mı bizde..


kedidirkedi

Benim kızım da yaklaşık 28 ay emdi ve hep meme emerek uykuya daldı. Memeyi bıraktıktan sonra bir süre ögle uykularına nasıl dalacagını bilemedi. Sonra yerde yatarak uyuyakalma yolunu seçti. Gece uykularında ise sulukla süt vermeye başladım. İlk başlarda meme gibi uyandıkça süt isterdi. Şimdi yatarken içer, çok nadir uyanırsa ister.fistikcik

Tüm arkadaşlara cevapları ve paylaştıkları deneyimleri için teşekkür ederim. Biraz içimizi rahatlatladı :)

Nec5139, belki uyku saatleri konusunda bir sıkıntı vardır. Bu dönemde biraz bebeği gözlemleyerek, biraz okuduklarımdan çıkarımlar yaparak (Tracy Hogg'un uyku saatleri konusundaki önerileri) bizim kızı son uyanmasından 2 saat sonra yatırmaya başlamıştım. Örneğin sabah 8'de mi kalktı ? Sabah uykusuna 10'da yatması gerekli demek ki.. Nasıl uyutursanız uyutun (ister memede, ister sallayarak, ister uyku ritueliyle kendi kendine sakinleşmesini sağlayarak...) bu uyutma işlemini istenen uyku saatinden 20 dakika önce başlatmak gerekiyor. Yani 10'a 20 kala başlayın ki 10'da uyusun. (Bizimki biraz uzun emdiği için ben bu süreyi yarım saat önce olarak ayarlamıştım).

Bu şekilde devam etmek gerek gündüz uykularına. Her son uyanmasından 2 saat sonra uyuyacak şekilde, 1 saat 40 dakika dolunca uyutma çalışmalarına başlamak gerek.

Bu şekilde 6. ya da 7. aya kadar devam ediyor. Sonra bu uyanık kalma süresini 2,5 ya da 3 saate çıkarıyorlar.

Duygubalca, aynı sorunu biz de özellikle bu ara çok yaşıyoruz. Bazen 20 dakikada uyuyor ama bazen de 1 saatten fazla emziriyorum, uyumuyor. Daha çok gece uykusuna geçişte oluyor bu. Sanki gece uzun uyumak için "depo" yapıyorlar. Başka bir açıklama da anneden ayrılma korkusunun başlaması olabilir. Bizden uyku vesilesiyle ayrılacakları süreyi mümkün olduğunca geciktirmeye çalışıyorlar. Buna henüz ben de çözüm bulamadım...


nec5139

memede uyuyunca eğer geceyse uyuyor ama gündüz çok çabuk uyanıyor.Bir müddet sonra kaka yapıyor birazda ondan uyanıyor.


Geçen hafta gündüzleri uyuyordu bu hafta yada arada böyle yapıyor yakında da çalışmaya başlıycam inş. düzelirCevaplamak için Üye ol