tırnak yeme

tepe soruyor: 7

oğlum 23 aylık.dişlerden dolayı elinin sürekli ağzında olması bir süredir tırnak koparmaya doğru gitti sanırım.benden görmüş olabilir,eli ağzındayken tırnaklarını farketmiş olabilir.bir süre doktorumuzunda tavsiyesine uyarak görmezden geldim.ancak gözüme sokarak elini ağzına götürmesi beni çileden çıkarıyor.

nasıl davranmalıyım?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ikicocukannesi

elleriyle baska sekilde mesgul olmasını saglamak nasıl bir fikir? farkettiginiz anda elleriyle baska bir sey kullanmasını uygulamak. diyelim tırnak yemeye basladı: hooop eline takıp cıkarcagı birkac lego. ya da hemen bir kalem ya da bir mandalina, kabuk soymaya bayılıyor benim bızdık kızım:)

kısaca; dikkat dagıtmak ve unutmasını saglamak geldi aklıma.

endisenizi belli etmemeye calısmanız da manidar olur. ne kadar onemsediginizi belli ederseniz o kadar buyuyecektir gibime geliyor.


Melek_

Benim oğlumda 3,5 yaşında oda tırnak ile başladı şimdide tırnak etleri ile devam ediyor. Bende ilk etapda ilgisini dağıttım başka birşeye yönelip unutmasını sağladım, fakat çözüm olmadı malesef, şimdi onunla konuşarak anlatmaya çalışyorum ama oda çözüm olmadı.  Benimde çaresiz kaldığım ve çok üzüldüğüm bir konu . Yaşayan ve çözüme kavuşturan varsa lütfen paylaşımlarını yazsın...


tepe

anlatınca önemsediğinizi ya da dikkat çektiklerini (ki amaç o zaten tahminime göre) anlayarak,gerçekten gözünüzün içine bakarak yapmaya devam ediyorlar.

ikiçocukannesinin taktiği aynı zamanda doktorlarında önerdiği birşey.ancak bu da çocuğa göre değişiyor sanırım.dikkati başka yere çekmek konusunda da çok başarılı olamadım maalesef.mandalin ii fikir olabilir.bunu akıl etmemiştim.oyuncak bi yere kadar ama kabuk soymayı oğlum da seviyor.

tavsiyeler için teşekkürler.


Daphnes_Mum

Annem hep kızardı bana küçükken, elime yapıştırdığı zamanlarda olurdu güzellikle anlatmaya çalıştığıda ama sonuç 26 yaşındayım hala tırnak yiyorum umarım bir an önce bu kötü alışkanlığı bırakır yavrularınız.


dildade

ben 7 yaşına kadar birfill tırnaklarını hatta kenerlarındaki etleri sizin tabirinizle yiyen bir kızmışım küçükken tabiki yemiyodum ısırıp atardım bu alışkanlığa 2 buçuk yaşında başlamışım ve bıraktırmak için hiçbişey kar etmemiş tabi annemin götürdüğü tüm doktorlar aynı şeyi söylemeiş acı oje yok baskı yok korkutmak yok kızmak yok zamana bırakın elimi bantlardı yara bantlarıyla öyle resimlerim bile var.:))) ama işe yaramamış doktora göre biraz gergin ve anneyeçok düşkün bi çoçukmuşum neden buymuş iyi olan şuki okula başlar başlamaz kimsenin tırnaklarının benimki kadar çirkin olmadığını farkettim o gün bugün tırnak yemiyorum eminim sizin oğlunuzda bunu bırakacağı zamanı kendi belirleyecektir not:midede tırnak birikmesi yada mikrop kapmasından korkmayın hepsi aynı yolla atılır onlarda vücudun parçası bunu o zamanın en ünlü doktoru anneme söylemiş kadında rahatlamış ayrıca kısa kesin kalan tırnaklarını ve kendinizi üzmeyin nacizane fikrim bu not. kimimiz sigara içeriz kimimiz kalem ucu yeriz kimimz yara kabklarıyla oynarız kimimiz kalem ucunu ağzımıza sokar kimimizde ellerimiziçıtlatırız bunların tek ortak yönü alışkanlık olmaları ama beyin çok güçlü kişi isterse tüm alışlkanlıklarını bırakabilir yardımcı olabiliriz ama zorlayamayız önce istek ve tabiki ne kadar zorlarsak sonuç o kadar kötü oluyor bişey daha belirteyim içiniz rahatlasın erkek çoçukları bu tırnak yeme alışkanlığını kız çoçuklarından daha çabuk bırakıyorlar ve ilerleyen zamanlarda devam etmiyorlar hele bi sosyalleşsin bırakır bu alışkanlığını

sevgilerimle


fulyaakdemir

30 yaşındayım hala yiyiyorum hatta düğünümde bile çatır çatır tırnak yerken fotoğraflarım var çok kötü bi huy inşallah oğlum bunu yapmaz


tepe

Daphnes_mum hiç moral vermedi yazdıklarınız   :)))

dildade çok çabuk kurtulmuşsunuz bu alışkanlığınızdan,tebrikler...

fulyaakdemir sakın yerken oğlunuza yakalanmayın!

bu arkadaşlar 20li aylar civarında bütün uyardıklarınızı,kızdıklarınızı ya da kısaca bi şekilde umursadıklarınızı maalesef dikkat çekmek için gözünüzün içine bakarak yapıyorlar.hele benimki gibi ilgiyi çok seven,sürekli annesinin ya da eve gelen kişinin tek ilgi odağı olmak istiyorsa.bi ara anormal olduğunu düşünmüştüm bu isteğin ama anladığım kadarıyla hepsi aynı.tek dertleri oyun çünkü.ve bunu henüz yalnız yapamıyorlar maalesef...

dikkatini başka yöne çekmek yorucu ama kesin çözüm.fakat benim oğlumun dikkati maalesef hiçbir yöne çekilemiyor ya da hemen sonrasında aynı noktaya dönüyoruz genel olarak.

teşekkür ediyorum hepinize...Cevaplamak için Üye ol