1 YAŞ SENDROMU :((

bnycan soruyor: 10

Oğlum 1 yaşından bu yana çok değişti gayet uyumlu olan bebeğim ağlayarak derdini anlatmaya, mızmızlanmaya başladı.. yemek yerdi şimdi sorun çıkarıyor... eli hep ağzında diş olabilir mi diye düşünüyorum, tam yürüme aşamasında vb.. acaba 1 yaş sendromu da var mı :))

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


gecce

ayn duygular içindeyim altını değiştirirken kızıyor bağırıyo zorla tutuyorum hep kucağımda durmak istiyor okadar çok bağırıyorki anlatamam başım ağrıyor artık konuşamadığı için sinirleniyor diye düşünüyorum daha yürümüyor kızım sizinki yürüyor mu?


CokBilmis

Bildiğin obur olan kızım 12-15 aylar arasında yemek yemedi. Geceleri sabaha kadar deliksiz ve kendi yatağınd auyuyan kızım aynı aylarda sabahlara kadar mızıklandı durdu.

Yürümeye başlamakla bağlantılı sanırım. Hem fiziki yorgunlukları var hem de yürürken sık sık düştüklerinden korkuları da artıyor. Ayrıca kendi başlarına hareket edebildiklerinden kendi iradelerni fark ediyorlar, o iradeyi farklı noktalarda da göstermek istiyorlar.

Her ne yaparlarsa yapsınlar asla sinirlenmeyin, benim çocuğumda bir gariplik mi var, ben bir yerde hata mı yapıyorum diye düşünmeyin.

Zorlayarak da hiçbir şey yapmayın, iradesini kırmış olursunuz. Allah korusun eğer size boyun eğerse, kötü niyetli bir başkasına da eğebilir. Bence asla boyun eğmesini öğretmeyin.


mugemod

Biz arkadaşlar arasında bu döneme 2 yaşa girme sendromu demeye başladık:) Kolaylıkla geçer inşallah. Mızmızlanmaların bazıları kızımın yüzünden anladığım kadarı ile numaradan. Gizli bir gülüşle yapıyor bunu. Bu durumlarda ilgisini başka birşeye çekmeye çalışıyorum. Yine bu aralar genelde kucağıma gelmek istiyor. Özellikle yemek yaparken. Kucağıma alıyorum birlikte karıştırıyoruz dikkatli şekilde yemeği. Merak ediyor sanırım ne yaptığımı. Bez bağlama sırasında kaçıyor, ya da bağlatmak istemiyor o zaman önce biraz izin veriyorum inatlaşmadan. Krize dönüşünce daha kötü oluyor. Sonra da ilgisini çekecek birşey veriyorum eline ya da komiklikler yapıyorum. Zaten inatlaşmadığım için razı oluyor bir süre sonra. Dışardayken özellikle birşeyle ilgileniyorsam mutlaka kucağıma gelmek istiyor. Mızmızlanarak. Alıyorum yoksa daha kötü oluyor. Yine bu aralar babasına ve bana karşı yeni bir durum, göremediğinde ağlıyor. Biraz araştırdım kaybetme endişesinin geliştiği bir dönemmiş. Buna da anlayış gösteriyoruz:( Ne olduğunu bile anlamadığım nedenlerle çığlıklar attığı oluyor, sinirleniyor. Mesela oyuncak ütüsü ile birşeyi ütülüyordu mutluydu sonra sinirlendi ve bağırmaya başladı. Sarılıp parka gidelim en iyisi dedim. Biraz sonra sakinleşti. Yürüyor artık ve tırmanıyor. İstediği gibi yapamazsa yine bağırıyor. 14. aydan itibaren bu ve benzeri bir çok şey yaşamaya başladık. Kendini ifade ediyor aslında işaret dili ile çoğunlukla. İstediğini yapmazsam veya vermezsem kriz çıkıyor. Geçecektir sonra da 2 yaş sendromu:)

Yemek konusu ise zaten artık eskisinden farklıymış daha az yiyebilirler bu dönemde dedi dr.umuz. Doyduklarında zorlamayın da dedi. Ben de doydun mu diye soruyorum. Ya mama sandalyesinin emniyet kemerini açmaya çalışıyor ya da kucağıma gelmek için kollarını uzatıyor. Ben de demek doydun diyerek yemeği sonlandırıyorum. Bunlardan birini yapmazsa eline oyalanacağı bir şey veriyor ve biraz bırakıyorum kendi haline. Sonra yemeğe devam ediyor. Kaşık vermek de bir çözüm zaten kendi de yemeğe çalışıyor.

Kolay gelsin...


mugemod

Çokbilmiş çok önemli bir konu bahsettiğin" boyun eğmesini beklememek" Kişilikleri gelişiyor ve bu dönemlerde yabancılarla olan ilişkilerini de şekillendiriyorlar. Biri sevmek istediğinde bazen onay ister gibi bakıyor, bazen hiç tanımadığı biri ise geri püskürtüyor:) Ben de şu anda istemiyor zorlamayalım diyorum. Mutlaka beni garip buluyorlar ama önemli değil. Artık bebekten daha çok bireyler. Bireysel sınırlarını çiziyorlar. Büyük ihtimalle ilk denemelerini de bizler üzerinde yapıyorlar. Sakin kalabilmek çok önemli. Bir de taklit etmeye başlıyorlar. Sinirlenince onlar daha da sinirleniyor örneğin:)


bnycan

valla aynı şeyler yıkamak, alt değiştirmek eziyet oldu.. yürüyor gibi 8-9 adım atıyor.. zaten dip dibe yaşıyoruz bu zamana kadar kucak nedir bilmeyen oğlum kucağıma alayım diye elleri havada geziyor :((bnycan

bir de gece uyanmaları tabii... ağlayarak ve çok sık.. elini tutuyorum sakinleşsin diye bu sefer elini bırakınca basıyor çığlığı..


bnycan

sizde bu zamanlar gece uyanmalrı nasıl??


mugemod

Susadığı zamanlar ve bir de bazen bilmediğim bir nedenden uyanabiliyor emziği düşmüşse, ulaşamamışsa bazen de. Sn lik uyanıp tekrar dalıyor. 2 defayı geçmiyor. Yalnız 13. ayda çok sık uyanıyordu. Sonra geçti.CokBilmis

Kızım 12-15 aylar arasında yemek yemediği gibi uyku sorunları da yaşamıştı ciddi boyutta. Bir ara yer yatağı yapıp beraber yatmıştık, o şekilde bile tatmin olmamıştı. Zor bir dönemdi.

15. ayda azalmaya başladı, 18. ayda yine eskisi gibi kendi kendine uyur, kendi kendine yemek yer hale gelmişti.

Az kalmış, sabır diliyorum :)


nnunnis

Oğlum uykularından ağlayarak sinirli bir şekilde uyanıyor tekrar uyutmaya çalıştığımda ise resmen deliriyor kendini arkaya doğru atıyor.Geceleri de çok kere ağlayarak uyanıyor.1 yaş sendromu diye birşey var mı yoksa 1 yaşında huyları suları değişiyor mu ne yapmam lazım bu dönemde tecrübeli anneler yardımınızı bekliyorum.Cevaplamak için Üye ol