1 YAŞ SENDROMU :((

bnycan soruyor: 1

Oğlum 1 yaşından bu yana çok değişti gayet uyumlu olan bebeğim ağlayarak derdini anlatmaya, mızmızlanmaya başladı.. yemek yerdi şimdi sorun çıkarıyor... eli hep ağzında diş olabilir mi diye düşünüyorum, tam yürüme aşamasında vb.. acaba 1 yaş sendromu da var mı :))

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


neretva

Harvey Karp amca 2 yaş sendromu 1 yaşında başlar, tepe noktasını bazı çocuklar 18. ayda görür diyor. Ama sizin anlattıklarınız daha çok yürüme çağı krizleri gibi. Biz de aynı durumdayız. Hem yürümek istiyor, hem korkuyor, hem elimi istiyor, hem itiyor. O da haklı, iki ayak üstünde yürümek bizi tüm canlılardan ayıran şey, kolay değil. Bir de bu dönemde ikilemdeler. Özgür olmak istiyorlar, ama bebek kalmak da istiyorlar. Bazen bakıyorum oğlum, abii oldu diye sevince hoşuna gitmiyor, minik bebeğim deyince hoşuna gidiyor.

Yemek konusunda kendi yemesine izin vermeye çalışın. Hiç olmazsa ona da bir kaşık verin. Belki işe yarar. Bizimki bu aralar ilk lokmayı hep tükürüyor, ikinci lokmada açılıyor.

Uyku konusunda dişi sıkmaktan başka çare yok. Rutininizi biraz değiştirin. Masal yoksa masal ekleyin. Sevdiği oyuncaklara iyi geceler deyip beraber uyutun. Bizde biraz işe yaradı. Ama her gün farklı. Tek gerçek var: bu da geçecek.
Cevaplamak için Üye ol