Erkek çocukları ne zaman konuşur?

tetikssss soruyor: 6

Merhabalar,  26 aylık  bir  oğlum var.  Oğlum  bu güne kadar baba, dede dışında  başka anlamlı  kelimeler söyleyemiyor.  Söylediklerimizi  anlayıp , söyleneni yapıyor fakat konuşmuyor.  Buda bizi endişelendiriyor.  Acaba ne zaman konuşmaya  başlar?  Doktora  götürmemiz  gerekir mi? 


Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ayberke

Merhabalar çocuktan çocuğa değişir.Ama bence endişelenmeyin.En azından 3 yaşına kadar bekleyin.O arada da bol boş arkadaş çevresi park vs yapın. Tv tablet vs den kesinlikle uzak tutun.Benim oğlum tam 2 yaşında konuştu.Ama çok güzel konuşma.Ablamın oğlu 3 yaşta yavaş yavaş cümle kurmaya başladı.4 te düzgün akıcı konuşmaya başladı.Şuan öyle güzel konuşuyor ki bağlaçları kullandığı yerler vs ş asırıyorum. Arkadaşımın oğlu var Martta 4 yaşı biticek.  Daha dün gördüm.Cümle kuruyor 2 şer 3 er kelimelik ama çok net anlaşılmıyor.Bazılarını ise hiç anlamadım mesela.Diğer şeylerde sıkıntı yoksa dra götürmenize bence gerek yok.Zaten konuşmama ile ilgili olarak rapor çıkarma yaşı(destek almak için ) 4 yaş yanlış hatırlamıyorsam.


mnkbs

Merhabalar, 2 oğlum da 2 buçuk yaş civarı konuştular, içiniz rahat olsun, biriktiriyor bence şu an. Cümle kurmaya başladığında bunları nereden duydu da söylüyor diye şaşıracaksınız. Benim küçük oğlum için ben de endişeleniyordum 2 yaşını geçtiğinde konuşmadı diye ama şimdi samimiyetle söylüyorum yeter lütfen biraz sus diyoruz, abisi çok konuşuyor diye odasına almak istemiyor:)


elal

Merhabalar.Benim oglum da 25 aylik ve baba,mama, attim disinda bisey soylemiyor.Her seyi anliyor,soyledigimiz komutlari yerine getiriyor.Cok sosyal bi cocuk.Fakat cok tv seyretti.Calisiyordum kayinvalidem bakti.Daha yeni ayrildim isten sirf bu yuzden,Konusmuyor ,ilgileneyim diye.Umarim konusur kisa surede de pedagoga gerek duymayiz.Uzuluyor insan.


tutkum2013

Göz y teması varsa korkmayın konuşur az sus dersiniz


esrammm

Eger ki cocugunuzda farkli garip biseyler sezinliyorsaniz dr.goturebilirsiniz.ama sadece sorun konusmamasi ise en az 3 yasini gecmesini bekleyin.doktorlar bile 4 yastan sonra hala devam eden konusamama varsa ozaman sorun olarak goruyorlar


kirem

Benim oğlum da aynı şekilde bir kaç kelime söylüyor ama cümle kurmaya geçmedi. Doktorumuz erkek çocuklar bu konuda daha çekingen olur demişti. Bir de ne kadar ilgilenilirse ilgilenilsin bence çalışan anne çocuklarında bu durum  daha çok fark ettiriyor. 2 hafta evde kaldığım süre içerisinde eskiye göre daha çok kelime öğrendiğini gördüm mesela. Bir de benim oğlum yaşıtları konuşup kendi konuşmadığı için de çekingenlik gösteriyor. Aşacağız inşallah :)Cevaplamak için Üye ol