Yatır kaldır uygulamam kabusa dönüştü, yardım lütfen :((((((

nehir soruyor: 10


   Ekin 9 aylık oldu, hiç bir geleneksel yöntemle uykuya dalamadığı için artık Y/K şart oldu dedim ve işe koyuldum. Geçtiğimiz pazar gününden itibaren ben ve bakıcımız Y/K uyguluyoruz.
1. gün: Pazar ilk deneme 1 sa 45 dk sürdü ama soluna dönük olarak uyudu, kitapta yazdığı gibi yüzü koyun değil. (Biraz da yüzümde elini tuttu, sonra bıraktı).İyi de uyudu.
Aynı gün akşam banyodan sonra 15 dk içinde uyudu (anne sütü alınca mayıştı tabi)
Gece 03.30 uyandı. Acıkmıştı, besledim ama 30 dk uğraştırdı.Ağlamadan  :))
2.gün: ilk deneme 45 dk uğraştım-sonunda ağladı ve susunca sızdı. ikinci denemede çok ağladı 1,5 saat uğraştırdı. Yine son kapanış yüzü koyun değil sola ya da sağa yatıktı galiba (onu not etmemişim) Gündüz o kadar canım çıkmıştı ki gece yatır kaldır falan yapamadım. Zaten gerek de kalmadı,2-3 kez uyandı ama sağından soluna vs.çevirip emzikverince daldı.
3.gün: öğleden önceki uykuda 1 sa 05 dk uğraştım. Sonlara doğru ağladı. Tam süre kısalmaya başladı diye sevinirken öğl.sonraki denemede 1,5 saat uğraştımyine ve yine çok ağladı. Ben de mahvoldumyorgunluktan ve moralim de bozuldu :(((((( Gece fire verdim. :((( Uyanınca emzirdim. (Birinde gerçekten açtı, diğerinde değildi)
4.gün(Bugün): Öğleden önce bakıcımız 20 dk da uyuttuğunu söyledi. Ben de sevindim öğld.sonra biraz daha iyi gececek diye  amaaaa yanılmışım. 1saat 15 dk sürdü,ben moralman çökmüş, pestili çıkmış biçimdeydim, sonuda yanına yatmam gerekti, ancak öyle uyudu. Zaten 45 dk- 1 saat sonra beslenme öğünü geldi ama ben kitaptaki gibi Ekin i uyandıramadım çünkü onunla yeniden uğraşacak mecalim kalmamıştı. Uykusunda anne sütü verdim devam etti.  

Hata yaptığım yerler de var sanırım, ama bezmiş durumdayım.
3 ay da 4 aylıkken 2 günlük yarım yamalak bir Ferber (ağlatma )denememiz oldu malesef,Tracy ile tanışmadan önceydi...
Bir de Ekin çok hareketli bir bebek, yatağına koyunca hemen ayaklanıyor, yatağının korkuluklarına tutunup duvarlara pat pat vuruyor, oyun oynamaya başlıyor. Yakınındaki her şeyi kemirmeye çalışıyor. Arada bir bana doğru gelip ayağa kalkıyor ben de o zamanlarda Y/K yaptım başlarda. Sonra baktım o tırmanmalar benden kaçmaya dönüşmeye başladı. Ben onu alıp yatırıcam diye duvara yapışır oldu zavallım. iyice uykusu açılır oldu. Ben de ne zaman ayaklansa Y/K yapmaya başladım ama  hala tam olarak hangi esnada Y/K yapmam gerektiği konusunda aklım karışık. Her şey dikkatini cezbediyor. Gece daha şanslıyım bu açıdan ama gündüz mahvediyor.

1 ay önce işe başladım ama yarım gün çalışıyorum.
Ekinin alt 2 dişi geçen ay çıktı, diş dönemindeyiz diyebilirim.
2 hft önce emelemeye ve bu hafta da aktif olarak sıralamaya başladı.
Kısacası son dönem hayatında epey bir değişiklik oldu. 

Y/K başladım bi kere geri dönmek de istemiyorum ama hiç gelişme kaydedemiyoruz, her gün aynı stress. Ben çok yoruldum artık. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bir süre ertelemek mi gerekir onu da bilmiyorum :(((( Ama ertelesem bir daha bu çileyi çekmeye cesaret edebileceğimi de sanmıyorum. Ya da başka bir yöntem mi denesem ??????????????????????   

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


nehir

Cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Dr.Sears ı duymuştum ama inceleme fırsatım olmamıştı. Y.Dil öğretmeniyim benim için iyi bile olur İng.olması (çevirinin olası yanlış anlaşılmalarından ötürü).

Ama acaba yabancı yazarların tavsiyeleri bizim kültürümüzün alışkanlıklarıyla büyüyen çocuklara uyar mı diye de düşünmedim değil. Diğer taraftan bebek bakımının evrensel yönünü de unutmamak lazım.

Ekin günde 2 kez yaklaşık 2 şer saat gündüz uykusu alıyor. (Y/K dan önce daha uzun uyuyordu, değişiklik biraz sistemini etkiledi tabi). Ama uykusu iyice geliyor,kendisi uyumak istiyor her iki seferde de. Yine de gözleme devamedicem.

Gece 20.00 civarı başlıyoruz mızıldanmaya, bazen yarım saat sonra bazen de 1saat sonra uyuyor. Notlarıma baktım: 21.00-22.00 arası uyuyor. Son 1 haftadır (tabi Y/K a başladıktan sonra biraz etkilendi düzeni) 23.00 teki rüya öğününden sonra ya 03.00-04.00 arası uyanıyor anne sütü alıp 06.30-07.00 e kadar uyuyor.

Uyku rutinimiz var. Epeydir var: Uyku gelince evde ışıklar kararır,sessizlik başlar, y.odasının loşışığında bez değiştirilir, yarım banyo (altını şampuan ve ılık suyla yıkıyorum) yapılır, tekrar odaya dönüşte beslenme ve biraz uğraştıktan sonra uyku. (Ama Tracy i okuyunca farkettim biz uyku öncesi 15-20 dk sakinleşmeyi atlıyormuşuz galiba...)(Gerçi bu ritüel o kadar sürüyor zaten)

Ekinin kendi tesadüfi uykuya dalma çeşitlemeleri beni bezdirmiş olduğu için Y/K a karar vermiştim, mecbur kalınca başladım. ama bahsettiğim gibi oldu.

Bu arada bahsettiğiniz uyku yazısının linkini merakla bekliyorum. Yazarına şimdiden teşekkürler.

Tekrar teşekkürler,
Aklı karışık anne... 
 


smyy

Selam Nehir Hanım umarım denemelerinizde başarılı olursunuz. Bende kızımı uyutmak konusunda çok zorluk çekiyorum ufak ufak kendi kendine uyutma çalışmaları deniyorum ama yatır-kaldır ı denemeye cesaret edemedim açıkcası. 

http://askdrsears.com Bu sitede yazanLar hakkında kabaca özet bir bilgi verebilirseniz ben ve benim gibi ingilizce bilmeyen arkadaşlar için çok sevinirim.

Şimdiden tesekkür ederim.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Günde 2 kez 2'şer saat uyku bana göre de mükemmel bir şey.

Oğlum geceleri 4 aylıktan beri deliksiz uyur, mamaya, memeye geceleri o aydan itibaren hiç uyanmadı. Gece uykumuz oldukça kaliteli yani. Kendi odasında yaklaşık 11 bazen 12-13 saat uyuyor.

Gündüzleri ise çok ama çok nadiren 2 uyku, %99,9 bir kere uyuyor.

Bu 1 tanecik gündüz uykumuz çok yakın zamana kadar 1, bazen de 1,5 saat sürüyordu. Nasıl oldu bilemiyorum ama yaklaşık 2-3 haftadır 3-3,5 saat uyuyor.

Geceleri babamız uyutuyor, gece ağlamaları konusunda da eşim sorumlu sağolsun. O geceleri uyuturken piş piş diyerek karyolasında uyutuyordu, babaannemiz 3 hafta kadar bizde kaldı geçenlerde, o da farklı bir şeye alıştırmış, yere Yağmur'un battaniyelerini seriyormuş ve yere yatıyormuş, Yağmur da bir süre sonra yanında uyuyormuş. Artık babamız da ben de böyle yapıyorum, çok kolay olmuyor, eski yöntem daha iyiydi karyolasındaki ama bir süre ağlıyordu, şimdi ağlamadan odanın içinde geziyor geziyor sonra gelip yanıma yatıyor. Uykuya dalınca karyolasına geçiriyorum.


nehir

         
           Öncelikle sizin deneyimleriniz ve daha sonra Dr.Sears la ilgili yazdıklarınız ve siteden okuduklarım içimi çok rahatlattı. Ekini odaya erken götürdüğümü anlamamı sağladığınız için çok teşekkür ediyorum. Nasıl oldu da bunu ben farkedemedim dedim önce ama sonra anladım ki Y/K  a öyle bir odaklanmışım ki ve de şartlanmışım (bir de TRacy nin "uyku işaretlerini görür görmez süreci başlatın" demesi beni odaya erken girmeye itti sanırım) ki Ekin in daha fazla ilgiye ya da aktiviteye ihtiyacı olabileceğini anlayamadım. Şimdi odaya daha geç giriyoruz ve Y/K daha kısa sürüyor. İlkuyku işaretine hemen pirim vermiyoruz ama bu sefer de iyice yoruluyor gibi-aşırı uyarılmadan,iyice de yorulmadan o zaman aralığını iyi yakalayıp götürmek gerekiyor yatağına.Ama bizimki aktiviteyi uzattığı için her ikisi de oluyor. Buna rağmen eskisi kadar uğraştırmadığı için biz de memnunuz o da :)))
           Hatta Y/K ın formatını biraz da değiştirdik. Ekin'e uyarladık. (Ekin yüzü koyun yatağa konmaya aşırı tepki verdi, biz de soluna ya da sağına yatırıp yüzümüze dokunarak sakinleşmesine ve bazen de öylece uykuya dalmasına izin veriyoruz-bir de prop'umuz var :emzik-aslında ta olarak prop sayılmaz-rahatlama nesnesi de diyebiliriz). Bu arada hala aynı odada-yatak odasında-yatıyoruz-Ekin kendi yatağında).Kısacası Y/K tanınmayacak hale geldi :))))))))))))))))
           Bu arada Evren'in (umarım böyle yazmış olmam garip kaçmaz) Y/K kritiğini okudum gerçekten güzel tespitler olduğunu düşünüyorum. Hatta blogdaki resimlerden de esinlendim. Kendisine de burdan teşekkür ediyorum paylaştığı için. Ekinin yatağını yer yatağı şeklinde yeniden tasarlamayı düşünüyorum (İKEA dan aldığımız yere yakın yatağın orta bölümünde korkuluk yok, ekincik 2 kez düştü de. Allahtan yere yakındı ama yine de önlem şart).   
          
             "Nurturia anneleri süpersiniz!!!!!" diyorum. Özellikle de Başak Çelik size tekrar teşekkür ediyorum, su serptiniz :))))))))))))))))))) 
nehir


        Maşallah Kağan a annesi, Irmak kuzu da abisine benzer umarım. Sağlıklı mutlu doğumlar dilerim...nehir

Slm smyy,
Ben de Y/K a mecbur kaldığım için girişmiştim ama yöntemi olduğu gibi aynen uygulamak Ekin'e uymadı.Yukarıda yazdığım gibi bazı değişiklikler yaptık. Şimdi ayakta sallamıyoruz, kucakta da uyutmuyoruz. Bunların ikisi de işe yaramıyordu zaten son zamanlarda. Uykusu gelince belli ediyor, tüm ihtiyaçları karşılanmış ve belli bir süre sakinleşmesine izin vermiş ve hatta yardım etmiş olarak giriyoruz odaya. "şimdi uyku zamanı,mışılmışıl uyuyacağız" diyoruz tekrar tekrar. Sakin ses tonuyla. Kısacası onun kendini rahat hissetmesiiçin ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz. Biraz yatıp kalkıyor, sarılıyor, çekiştiriyor. Ama bir kaç denemeden sonra yüzümüze dokunup (hatta eğer sakinleşmemişse yüzümüzü yolup) uykuya geçiyor. Bu bazen 15 bazen 20 dk bazen 30 dk buluyor ama genelde 15-20 dk.
BaşakÇelik in DR.Sears la ilgili yaptığı özet anlatım gerçekten iç açıcı ve de doğalebeveynlikle ilg. Türkçe site...
Hepimize kolay gelsin, sağlık ve uykuya biraz daha düşkünlük diliyorum bebişlere :)))))))))))))))


nehir


           Yeni eviniz hayırlı olsun şimdiden sevgili Başak. Haziranda yeni düzen ve biraz da koşuşturmaca var demek. Ama yeni ev yeni yatak...kulağa hoş geliyor. Çınarcık bu işe çok sevinecek :))))))
Ekine İKEA dan aldığımız yatak yere yakın olan ama Ekin henüz kendi kendine inmeyi bilmediğinden kestirme yolu seçiyor (tepe üstü). Ama Çınar artık kendi kendine geri geri inebiliyorsa koltuklardan, yatak da sizin için uygun olabilir. ( Yer yatağının keyfi başka tabi :)) )

           Çınarcık anne sütü alıyor mu? Sanırım 18 ay sütten kesme için idealmiş (Çocuğun cinsel kimliği şekillenmeye başlıyormuş).Kaynak: Prof.Dr. Sabiha Paktuna Keskin. (Kız kardeşim biraz geç kalmıştı da-22 ay kadar-biraz sıkıntı çekti. 18.aydan sonra aşırı derecede düşkün oldu diyordu.Sonra öğrendik ki bu 18 ayda bir hikmet varmış. Ben de sıramı bekliyorum. Eminim işin duygusal yönü beni zorlayacak ama napalım zuzular için her şeyi yaparız:)))))

            Sevgiler,

            Nehir   


nehir


       Ne güzel, Çınarcık anneye yardımcı olmuş. Umarım zamanı gelince biz de yardımlaşırız Ekinle.
O yoklama faslı hala devam ediyor yeğenim Berrak'da. Doğduğundan beri güvendiği en önemli şeyin yoklaması sanırım. Orada olduğunu bilmek yetiyor. Bunun sakıncalı olduğunu düşünmüyorum ben de-bir çeşit garantiye alma durumu-sıcaklık duyma fikrine katılıyorum. Ben emzirmeye devam etmenin bilinç altı mekanizmalarında yaratabileceği muhtemel olumsuzluklarla ilgili bir şeyler duymuştum. Malum bilinç-bilinçaltı mekanizmaları...neyseki araştırmacı gazetecilik yönümüz :))) bizi doğrulara götürecek.
       
       Sevgiler
    nehir             Çok teşekkürler Sevgili Evren. Gerçekten Y/K la aklım karışmıştı, sizin yazılarınız ve Başak'ın paylaştıkları bu konuya dair fikirlerime netlik kazandırdı. Özellikle de doğal ebeveynlikle ilgili olanlar ve her zaman her yerde doğal olanı takip etmenin en zararsız olacağı görüşü içimi rahatlattı. Bebeğiniz zaten aslında size neyi nasıl istediğini anlatmaya çalışıyor kendince, önemli olan sanırım o "kendince dili"ni okuyabilmek...

             Bu arada sanırım doktora yapıyorsunuz, çok takdir ettim doğrusu. Çünkü bundan 3 yıl önce İngiliz Dili ve Edb.bölümünde  Y.L eğitimimi tamamladım. Ama gerisini bir türlü getirememiştim 2. yab.dil meselesinden ötürü. Ekin doğunca da "Tamam, artık bitti. Buraya kadarmış" dedim. Tam da akademik hayatım burada bitti diye düşünmeye başlamıştım ki sizin doktora çalışması yaptığınızı-Yavru-Su' ya rağmen dicem belki de kızacaksınız-duyunca acaba mı dedim????? Bu ???? ni uyandırdığınız için de ayrıca teşk.ederim.
           
Çalışmalarınızda başarılar, darısı başıma:)))))
 
            Yavru-Su'ya sevgiler...


ezgik

merhabalar,
yazılmış olan Y/K ve ağlatma yönetemleri hakkında yüzeysel bilgim vardı,dr umuz ağlatmayı önerdi bize, ama ben uygualamdım. ,şimdi evde sessizliğini kontrol edemediğiniz bir abiniz varsa küçüğe uyku için bir düzen biçmek imkansız oluyor, ben de sanırım bilmeden doğal ebeveynliği uyguluyorum:) uykusunun geldiğini hissedince ya emziriyorum ya da ayağıma koyuyorum şıp diye uyuyor, gece kalkınca zaten emip geri uyuyor, abi de böyleydi bebekken, işe başlayınca ben emziğe başladı ve ayakta sallanıyordu tabi, sonra pışpışla uyudu bi dönem, emziği 2 yaşını geçene dek emdi, tuvalt eğtimini 35. ayda bir günde tamamladı. 2 yaş civarı denedim baktım istemiyor ve yıpranıyoruz karşılıklı sadece 2 kere denedim hazır olmadığını anlayınca bıraktım. tatile gittik 35. ayda annem otelde wc ye yapacaz dedim tamam dedi ve maşallah diyeyim ne gece ne gündüzbir kere bile kaçırmadan bugüne geldik. erken başlayan arkadaşım 18 ay civarı 4,5 yaşında oğlunu sürekli takip ediyor hala gir hadi wc ye filan diye. biz onun kendi istediği istediği ve mutlu olduğu şekilde yaşamasına-tabi yinede belli snırılar var- izin veriyoruz. mesela haftasonu babaanne gelince odada yatak yapıp gece 1 e kadar babaanne ile oynayıp tv izlemesi serbest-yalnızca hafta sonu tabi-
oğlum çok mutlu bir çocuk, kardeşi için de kendi kurallarımızı yine kendimizin oluşturacağını düşünüyorum, sonuçta ilkokula gidipte uyumayan emzik emen vs çocuk yok değil mi:)

büyük oğlum şu an yalnızca bir iki sayfa kitap okuduktan sonra babasının elini tutarak uyuyor, yani istenen "mutlu son" a farklı yollardan da ulaşmak mümkün:)Cevaplamak için Üye ol