ayakta sallanarak uyuyan bebeğiniz ne zaman sallanmayı bıraktı?

urassmommy soruyor: 10

oğlum 1 yaşını doldurdu.ayağimda yastıkkoyup sallanarak uyuyor gece ve gunduz. hala gecelerı 5 6 kez uyanıyor uykusu ne zaman normale dönecek merak edıyorum ve sallanarak uyuyan bebekler hep ölemı uyumaya devam edecek tecrubelerınızı paylasırsanız sevınırım.ve uykularınız kac yasında düzene girdi?

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


ema

Bana baştan ayakta sallamayı öğret dediler (herkes akıl verir böyle zamnlarda) salladım ama hiç sevmedi çığlığı basıyordu sallanmaktan hoşlanmıyor hamağı bile bu yüzden kaldırdım.Bir kere alışmış nasıl vazgeçirirsiniz bilmem ama zor bir süreç..


bnycan

baştan inat ettim herkese karşı çıktım sallamadım. şimdi yatağından başka yerde uyumayı bilmiyor. başında pış pış diyorum ve dönerse çokdüzeltiyorum uyuyor çok şükür .. sabır gerekli ama... yatağından korkmamsı lazım biraz oyuncakla falan yatağına alıştırın bence ki yatınca ağlamasın ...


zehrayngn

önce sabrımızı alıp şöyle gözümüzün önünde bir yere sık sık başvurmak üzere koymamız gerek. sonra bebekle bol bol konuşmak duygu düşüncelerimizi yalın halleriyle yılmadan anlatmak, her seferinde derin nefesler almayı unutmadan ifadeler üzerinde çalışmak lazım. sevgi ve ilgide ise çocuğun kötüye kullanım haddini iyi bir şekilde tespit ederek zamanlamasını iyi ayarlamak, sizi kullanmaya başladığı noktayı bilerek ondan önce davranarak saldırıyı geri çevirmek bilhassa önemli. en en önemlisi de işbölümü yapmak://çünkü bu söylediklerimi yapabilmek ciddi efor gerektirdiğinden bizler de önce insan olduğumuzdan genelde höhhh geliyor. o noktada devreye baba, babanne, annane, dede gibi bilimum yardımcı ekipmanlar giriyor:))) hele hele kendimizi bebeklerimizle dışarılara atamadığımız şu çetin kış şartlarında işimiz gerçekten çok zor..


unkurabiyesi

benim kızım da ayakta sallanrak uyuyordu sonra ben bir gün yatağa uzanıp onu da koluma yatırıp salladım. saçlarımla oynarken uyuyuverdi. şimdi sadece bu yöntemle uyuyor ayakta sallamaktan daha kolay ama saçlarım hep yoluk yoluk tam facia :))


nilinmasali

battaniyede sallıyorduk kızımı,1 hafta önce ağırlığından dolayı elimden kaydı,havada kaptım resmen,o gün bugün sallamıyorum,ilk gün 3 saatte uyudu dün yarım saatte...Karar vermek ve bu kararı uygulayacak vaktinizin olması çok önemli,biliyorum ki bir gün sallarsam basa döneriz hemen...polen

oğlum ayakta sallanarak uyuyordu bir aralar.sonradan aldığımız ev tipi arkası yatabilen salıncak kurtarmıştı beni.arka kısmı yarı yatar pozisyonda usul usul sallıyordum,bir de ninni söylüyordum.uyuyakalınca da kucaklayıp yatağına bırakıyordum,bazen almayıp yanında işimi yapıyordum.


minus

benim kızım da şu an 14 aylık ve ayağımızda sallanarak uyuyor ve gece de 8-10 kere uyanıyor ve her seferinde ayamıza alıp 15 dk sallıyoruz, sonra tekrar yatağına yatırıyoruz. 10 dk sonra tekrar ağlıyor tekrar ayağımıza yatırıyoruz, böylece sabah oluyor.. şimdilerde ortopediste gidiyorum, dizim de ödem toplanmış yani artık sağlığımda el vermiyor durumu acilen düzeltmek lazım fakat verilen örenkler hep devam ettiğne dair :/


KucukKadin

Yorumları şimdi okudum. Aman tanrım ne bela bir şey bu ayakta sallama durumu?!! Biz de öyle alıştırdık ama şu sıralar artık Ferber methodunu kullanarak uyutmaya çalışacağız. Eşim bu konuda daha istikrarlıdır. Ben ağlamasına malesef dayanamıyorum. Zorlu olacak ama okuduklarımdan anlıyorum ki böyle giderse ileride bizim için daha zor olacak.fistikcik

Ferber biraz sert bir yöntemdir, ayrıca ağlatmaya bırakmanın çocukların güven duygusunu zedelediğine dair pek çok uzman görüşü mevcut. Bunun yerine daha yumuşak olan Tracy Hogg'un yöntemlerini deneyin. Elbette bebek yine ağlayacak (bundan kaçış yok), ama hiç olmazsa o ağlarken yalnız bırakmayacaksınız, yanında olacaksınız.


glzelf

arkadaşlar ferber'e karşı cok yüzeysel bir sekilde 'güven eksikligi' yaratıyor yorumlarının tamamen bilgi eksikligi ve ferberi yeterince tanımamaktan kaynaklandığını düşünüyorum. Bu adam dünyanın en büyük uyku kliniğinde hala görev yapmakta olan pediatrik uyku bozuklukları bölüm başkanı bir profesor. Ferberin kitabını okursanız zaten çocuğunuzu ağlatın demediğini görürsünüz. Her çocuğa göre farklı uygulanabilecek bir sistem geliştirmenize yardımcı oluyor sadece. Bence aman güven eksikliği yaratır diye diye ayakta sallanan, anne babayla yatırılan ya da kucakta uyuyabilen bebek asıl bağımlı olur. Kendi kendine yatağında uyuyabilen mutlu bir bebek hem özgüven hem de cevreye güvenin en büyük göstergesi degil midir? Ferber der ki bebeklerinize uyumayı öğretin çünkü uyku da öğrenilebilir bisey. Onların kendi kendine uyumayı öğrenip deliksiz ve kaliteli uykular uyumak en büyük hakkı. Hem siz hem de bebeginiz daha mutlu olur, hem ayrıca hem büyüme hormonu hem de zeka gelisiminin önemli kısmı uykuda gerceklesir. Hangi öğrenme süreci kolay ki. Yemek yemeyi öğrenene kadar neler yaşanıyor. Öğürüyor, kusuyor, yutamıyor, kirletiyor.. Ya da yürümeyi? Kaaaç kere düşüp kalkıyor. Bence Ferber acayip kutsal bi adam ki bi ikiz annesi olarak benim hayatımda mucizeler yarattı..hem bi dertleri oldugu icin aglamıyorlar ki, alışkanlıkları ellerinden alındığı icin ağlıyorlar. Bugün bile yatağımdan baska bir yerde uyuyacak olsam, inanın sabaha kadar en az 10 kez uyanır, kalitesiz bir uyku uyurum.

Ferber der ki bebeginiz eline bir bıcak alsa ve onunla oynamak istese, siz bu bıcagı elinden alınca morarana kadar ağlasa, bıçağı geri verir misiniz? Ya da aldıgınız için vicdan azabı ceker misiniz? İste alışkanlıklar da böyle..

Bebeklerim erken dogdukları icin ilk 5 ay ciddi anlamda bir gaz sorunu yasadık ki bu dönemde mümkün degildi uyumayı öğretmem, hep ayakta salladık. Sonra baktım gaz bitti ama ben yarım saatte bir ayaktayım. Bir ona bir diğerine. Aldım Ferberin kitabını, önce ne yapmak istedigime karar verdim. Uyku ile sallanma arasındaki bağı koparmaktı niyetim. Ve yapmak istedigimi önce esime anlattım. Beni anladı ve onay verdi. Sonraki engel ise anneanne ve babaanneydi. Onlara da uzun uzun açıkladım ve bu süreçte hickimsenin anne babadan daha fazla üzülemeyecegini, dayanamazlarsa gelmemelerini söyledim. Ben bebeklerimi aglarken terk etmedim, sık sık yanlarına gittim, emziklerini verdim, gerektiginde kucagıma aldım, pışpışladım ama onları asla sallamayacagım konusunda kararlılığımı gösterdim. İmanın 5 gün sonunda ailece birbirimize sarıldık ve başardık dedik. Simdi 10. ayımızdayız, gerek gündüz gerek gece, vakitleri gemdiginde götürüyorum yataklarına, müzigi açıyorum, gözler direk kaykılıyor (: biraz pışpış ve deliksiz uykular.. İkiz annesi olmama ragmen gece deliksiz uyuyorum, ya bir kere kıpırdanırlar ya da hic.. Gündüz de uykusunu almıs, mutlu, aglamayan bebeklerim var.. İyiki var bu Ferber denen adam.. Cocuklarınıza uyumayı öğretin çünkü bu onların hakkı..Cevaplamak için Üye ol