ayakta sallanarak uyuyan bebeğiniz ne zaman sallanmayı bıraktı?

urassmommy soruyor: 2

oğlum 1 yaşını doldurdu.ayağimda yastıkkoyup sallanarak uyuyor gece ve gunduz. hala gecelerı 5 6 kez uyanıyor uykusu ne zaman normale dönecek merak edıyorum ve sallanarak uyuyan bebekler hep ölemı uyumaya devam edecek tecrubelerınızı paylasırsanız sevınırım.ve uykularınız kac yasında düzene girdi?

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


fistikcik

Glzelf, ikiz annesi olarak elbette bebeklerinizin kesintisiz uymaları için bir çözüm bulmak çok önemli (aslında tüm anneler için önemli). Naçizane, kendi fikrim bebeğin kesintisiz uyuması için çok çeşitli yolların denenebileceği, bebeğin ağlasının korkulacak bir şey olmadığı, ancak yalnız bırakılarak ağlatılmaması gerektiği yönünde. Sizin yorumunuzdan bebekleriniz ağlarken onları yalnız bırakmadığınız anlamını çıkardım. Öyle ise ne güzel, çok iyi bir orta yol bulmuşsunuz.

Ferber'i kelimesi kelimesine uygular iseniz, bu yöntemde bebek kapalı bir kapının ardında (kaç dakika olduğunun bir önemi yok, isterse 2 dakika olsun) tek başına ağlar. Pek çok uzmanın doğru bulmadığı budur. Tamam, bebek sallanarak uyumasın, eğer anne öyle istiyorsa memede de uyumasın, kendi başına uyusun. Ama bunu tek başına ağlayarak öğrenmek zorunda kalmasın. Ağlayacaksa annesinin kucağında, hiç değilse yanında ağlasın. Tek başına ağlatmaya bırakmanın güven duygusunu zedeler denilmesinin sebebi bebekte "Annemi çağırdığım zaman bazen yanıma geliyor, bazen ise gelmiyor. Ne zaman geleceğini kestiremiyorum. Ve ağlamamın bu olaylar üzerinde bir etkisi yok" düşüncesine yol açmasıdır.

Kişisel görüşüm ise tüm canlıların yavrularının uykuya anneleriyle beraber geçtikleri, demek ki hayatlarının bu döneminde buna ihtiyaçları olduğu yönündedir. Ve nasıl tuvalet eğitiminde ve yemek yeme konusunda "Asla zorlamayın" deniliyorsa, uyku konusunda da bebeğin zorlanmaması gerektiğini düşünüyorum. Elbette buna herkes katılmak zorunda değil. "Bebeğim kesintsiz uyusun" çok normal bir istek (ben de bu isteği paylaşıyorum). Ama bu isteği bebeği tek başına ağlatmadan da sağlamanın mümkün olduğunu düşünüyorum.


merch2010

Arkadaslar bu kadar kasmayin gerc,ekten, bakicisi gunduz cok uyutuyordur ondan gece zor uyuyordur, ah o bakicilar yok muuuu, benim kizim gece oniki saat araliksiz uyur besikte sallanarak uyuyor gunduz de iki kere yarimsar saat uyuyor o kadar, annemden biliyorum yegenime bakiyordu, islerini yapabilmek icin surekli yegenimi ayaginda gunduzleri sersemlete sersemlete uyuturdu bu sebepten gece yegenim hic uyumazdi ablam kriz gecirirdi, ben kizima kendim bakiyorum gunduz uykusunu uc saati gecerse gece zor daliyor, bunun sirr bu, her bebek oniki onuc saat rahatlikla uyuyabilir, uyumuyorsa da rezene cayiyla bu uyku mutlaka getirilir ama uyuma saatleri ve sekli cok onemli. Benim kizimin bir oyuncagi var o calmaya baslayinca besige yatinca uyuyacagini anliyor ve bes dk icinde uykuya daliyor, misafirlikte de onu yanimiza aliyoruz onunla sallanmadan ama bana sitem ede ede uyuyor, uykusu olan cocuk ister havada ister karada ister ayakta ister yatakta mutlaka uyur bunu unutmayin uykusu yoktur ;)
Cevaplamak için Üye ol