gece iyi bir uyku mu yoksa anne sütü mü?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


GOGO05

aynı durumda bende varım bende çalışıyorum ama zaten belli bi süreden sonra bitecek diye katlanıyorum oğlumu mahrum etmek istemiyorum çünkü anne sütünün bağışıklık sistemini güçlendirdiğini biliyorum artı yollarda da kurtarıcı bişey yemese bile emzirmek azda olsa kurtarıyor bence devam et


hayatto

Kızımda tecrübe etiğim sey: 3-4 kere kalkardım emzirmeye ve bencede artık alıskanlık, diş kasıma vs. kımı agır basıyordu doymaktan öte, , biberona gecince en azından gecede 2 ye sonrada 1 e düşmüştü zamanla , böylece bende daha uyur olmustum . Hala gece 4 te kalkıp birseyler içmek ister,  33 aylık ..


Haliyeti ruhiyen acısından istersen biberon ver gece diyecegim ben


Reyhannn

merhaba,
ben de aynı ayda aynı sorunları yaşamış biri olarak kendi deneyimimi yazmak istedim.
ilk 6 ay sadece anne sütüyle besledim oğlumu. 11 ayın sonunda gecede 7 kereye kadar kalkmaya başladı. 1 yıl veririm sonra keserim kararını verdim ve 3 gece evden uzaklaştım. İlk gece zor olmuş, ama sonraki geceler biberonla süt almış oğlum (inek sütü, mama değil), ben geri dönünce de tekrar emmeyi istemedi.. bence 1 yaşındaki çocuk için uyku daha önemli..


Reyhannn

ben yapamadım öyle..


yuksel_

meryemcim, ben de uykudan yana tercih yapardım gibi geliyor. kendi tecrübemi aktarayım: Rüya 10 aylık civarıydı gece uyansa da 1-2 dk emer gibi yapıp sonra kafayı memeye dayayıp uyumaya başlamıştı, 3-4 kere kalkıyordu ve ben de çalışıyordum. gündüzleri artık sağacak kadar da gelmiyordu...çok anlamsızdı artık, çünkü zaten max 5-10 cc bile emmiyordu, amacı meme kokusuyla uyumaktı. Ben de kademeli olarak bıraktırdım, emzirmedim, ama kucağımda pışpışladım, göğsüme yatırdım...tabii bizde baba faktörü de vardı, o kalktı mesela ilk başlarda...meme kokusu olmayınca uykuya dalmak da daha kolaylaşıyordu. O yüzden ben artık uykuya ağırlık verilmesi taraftarıyım...saat başı kalkınca kaliteli bir uyku uyumamış oluyor. Ayrıca, beni boşverin diyorsun ama kazın ayağı öyle değil...sen de yoruluyorsun ve akşamları ona ve kendine ayıracak daha az enerjin kalıyor. senin iyi olman onun iyi olması için de önemli. hem bu 1-2 ay sürecek birşey değil, en az 3-4 yaşına kadar gece uyanmaları devam ediyor çoğunlukla. Baba yardımcı olamıyor dediğine göre, annen ya da yardımcı olacak bir başkası 1 hafta-10 gün idare edecek, Can senin kokunu almayacak gece uyandığında. Bir de gece tok yatmasını sağlamanı öneririm. biz muhallebi yedirirdik mesela 8-8:30 civarı...bir de...geçecek, merak etme..hep böyle kalmayacak :)) tabii başka sorunlar gelecek ama "her dönemin ayrı bir güzelliği olacak" :)))senayc

Yüksel+1,
ikl çocuğumdaki tecrübemden-tecrübesizliğimden devam ederk gece 6-7 kere uyanıyordu,emziiryordum,
ama önemli olan deliksiz uyku, çünkü büyüme hormanları uyurken salıgılanıyor, bebek de sen de uyuyunca dinlenebileceksiniz

kızım da siizn gibi durum olursa ikimizin de uyumasını tercih ederim,tabii ki karar size ait


hayatto

İkinizde uyuyun bence :))


CokBilmis

Benim daha farklı bir fikrim var:

Bence günde 3 defa emzirmen yeterli. Sütünün kesileceğini de hiç sanmıyorum. En azından benim tecrübem böyle.

Benim kızım halen emiyor. 4. ayından sonra asla gece emzirmedim. Akşamdan sabaha kesintisiz uyur (12-14 aylar arasındaki zorlu bir dönem geçirmişti gerçi).

İlk 6 ay sadece emdi. EK gıdaya geçtikten sonra yavaş yavaş emzirme sayımız azaldı. Çoğu zaman evde çalışan bir anneyim. İşe de gitsem, evde de olsam 1 yaşından beri günde sadece 3 defa emiyor: Sabah uyanınca, bakıcısı gidip ben ortaya çıkınca (saat 6) ve akşam yatarken.

Memede uyumaya alışmıştı bir dönem (9 ay civarı). İstikrarlı davranınca memede uyumaktan vazgeçti. Memesini emer ve "masal anlat" der, en sonunda da ninni ile uyur.


Hem çocuğun uykusunu bölüp büyüme hormonu salgılamasını engellediği için, hem çocuğu memede uyumaya alıştırıp (başka bebeklerde gördüğüm) diş çürümelerine neden olduğu için hem de ben uykusuz sevimli bir anne olamadığımdan gece emzirmenin doğru olmadığını düşünüyorum.

Ayrıca yukarıdaki örnekler de söylediklerimi kanıtlıyor: Gece emmeye alışan çocuk 33 aylık olsa ve artık emmiyor olsa bile gecede 4 defa uyanmaya devam ediyormuş. Yani gece uyanmaları tamamen bir alışkanlık. Sorun emzirmede değil.

Bu nedenle bence öncelikle vermeniz gereken karar: Emzirmek veya sütten kesmek olmamalı. Esas kararınız: Gece uyanmalarını sonlandırmaya yönelik olmalı.

Eğer gece uyanmalarını sonlandırmayı başarabilirseniz (bunun için memede uyuma alışkanlığını sonlandırmalısınız sanırım), sütten kesmeye gerek kalmadan; günde sadece 2-3 kere emzirerek 2 yaşına kadar emzirebilmeniz mümkün.

Ayrıca şunu da eklemeliyim: Sütten keserseniz daha sık hastalanır. Bu sefer de hastalık nedeniyle (burun tıkanıklığı, öksürük vb) sık sık gece uyanmaları yaşarsınız. Dolayısıyla sütten kesmek bu açıdan da işe yarar bir çözüm değil.

Özetle:

  1. Alışkanlık nedeniyle, sütten kesseniz bile gece uyanmaları devam edebilir. Bu nedenle önce bu alışkanlığı kırmalısınız.
  2. Bebeğinize kendi kendine uykuya dalmayıı öğretmeyi denemelisiniz.
  3. 1 yaşından önceki alışkanlıklarını, 1 yaşından sonra da devam ettirmeye eğilimli oluyorlar. Bu nedenle elinizi çabuk tutmanızı öneririm.
  4. Sütten keserseniz daha sık hastalanabilir. Bir de hastalık nedeniyle gece uyanmaları ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.
  5. Ben 1 yıldır sadece günde 2 veya 3 defa (kızımın isteğine bağlı olarak) emziriyorum. Ayrıca kızım inek sütü de en fazla günde 1 bardak içiyor. Buna rağmen boyu 75, kilosu 100 persentilde ve hiç antibiyotik kullanmak zorunda kalmadı.
Umarım benim tecrübelerim, sizde de işe yarar.
Kolaylıklar diliyorum.senayc

çok bilmiş anne,çok güzel ayrıntılı yazmış.

oğlumdan tecrübe ederek diyorum ki,4 yaşını bitirdi ve kızımdan daha çok uyanıyor geceleri ve ben harap oluyorum:(
(13.ayda memeyi bıraktığımız halde!!!)

gece uyanmalarını kesmek en önemlisi bence de...
kolaylıklar dileim


CokBilmis

Ağlatmayan bir önerim maalesef yok :)

Eğer kendi kendine uyutmayı öğretmeyi kafana koyduysan, bebeğinin en az 1 hafta ağlayacağını göze alacaksın. Ben eşimle bu konuyu önceden konuşmuştum. "Bebeğin gece uykusu almasını mı, yoksa ağlamadan uykuya dalmasını mı istiyorsun?" dedim, o da benim gibi gece uykusunu tercih etti :)

Benim yöntemim şöyleydi:

  1. Gündüz uykularında çingene beşiğinde (portatif çocuk hamağında) sallayarak uyuttum. Hala da eğer dışarıdaysak (sahilde, piknikte vs) hamağında uyur. Ayrıca yürümeye başlayıp da gündüz uykularına isyan etmeye başladığında da iyi bir çözüm olmuştu hamak. Hatta diş çıkardığı geceler de sabaha kadar hamakta yatıyordu. Gerçi benim kızım ilk 1 sene hep sırt üstü yattı. Her bebek hamağı sever mi bilemiyorum.
  2. Gece uykularında ise Allah ne verdiyse denedim. Elbet sen de kendi bebeğine uygun bir yol bulursun. Bizde şu işe yaramıştı: Yatağının parmaklıklarını çıkardım, yatağın yanına koruyucu koydum düşmesin diye. Sonra yanına yatıp emzirdim. Sonra ninni söyledim. Tam uykuya dalacakken ama henüz tam dalmadan yanından kalktım. Ağlayınca tekrar yanına yattım. Tam dalacakken kalktım... Bu böyle sürdü gitti. Ta ki yanından kalkmamı kabullenip, uykuya yenik düşene kadar. Sonrasında yatakta oturarak ninni söyledim. Gideceğimi kabullendi. Sonrasında yatağın yanına oturdum. Ninni söyledim, o döne döne kendi kendine uyumanın bir yolunu buldu.
Yalnız tabii bu anlattığım öyle iki günde olmadı. Epey uğraştım. Epey ağlama sesi dinlemek zorunda kaldım. Ama sonunda kızım kendi kendine uyumayı başardı. Hatta 18. ayından sonra bana "sen git" deyip, yatağına bırkaır bırakmaz uyuyordu. Ha, sonra ne oldu: 23. ayında "anne yatağında, yatacağım" dedi ve şu anda bizimle uyuyor :) Ama önemli olan nokta şu: Gece emmiyor, emmek için de olsa, su içmek için de olsa kalkmıyor ve yatışından sabaha kadar uyuyor.Cevaplamak için Üye ol