Korku kalıcı mıdır?

selencem soruyor: 9

Merhaba, dün gece dışarıdan gelen ani bir bağırma sesiyle oğlum 4 civarı uyandı. Ardından da kakasını yaptı. Gerçi ağlama filan olmadı ama acaba korkudan mı yaptı, bu korku kalıcı olur mu? Çok endişeliyim, bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan var mı?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


CiciAnne

Travmatik tepkiler mi verdi? Korktuğunu nerden anladın? Sadece sese uyanmış olamaz mı?


selencem

Bir tepki vermedi ama kakasını yapınca acaba bu bir tepki mi diye düşündüm.


CiciAnne

Olabilir çok değişik şekillerde tepki verebiliyorlar ama denk gelmiş de olabilir.

Uyandığında tavırları nasıldı peki? Ya da geri uyurken problem oldu mu?


selencem

Uyandığında normalde çok güleç olur, bu sefer değldi. Ama bu uykusu yarım kaldığı için de olabilir. Geri uyuması çok kısa sürmedi ama ağlamadan uyudu.CiciAnne

İki yaşına kadar -sürekli- olmayan şeyler travmatik etki yapmaz demişti Alev Hanım; tabi bu hafif şeyler için; dayak, taciz vs. etkileyebiliyormuş ama bu tarz -tek seferlik- şeylerden problem olmama ihtimali olma ihtimalinden daha yüksekmiş.

Ada 7-8 aylıkken babaannesi inanılmaz yüksek bir sesle hapşırmıştı yanında ve Ada resmen şoka girmişti, ağlayamadı, sürekli içini çekerek kısık kısık seslerle bağırmaya başladı, o zaman çok korkmuştum ben de ileride etkisi olur diye; fakat Cem'de sanırım böyle bir durum da olmadı. "Bence" korkmana gerek yok şu aşamada.


selencem

Alev Hanımın böyle demesi de senin tecrüben de içimi rahatlattı, teşekkür ederim.


burcaksahin

Selencim, bence o ses korku etkisi yaratmamış olabilir sadece uyandırma etkisi yapmıştır. Normalden çok farklı tepkiler vermediyse endişelenme derim ben.

Keza ben gece yarısı ani ses denemesi yapmıştım. Deneme işin şakası da, gerçekten odasında ev telefonunu unuttum o bangır bangır çaldı, çalar saatini yere düşürdüm Arda zıpladı gibi...

Bir de "acaba korkmuş mudur'u" Cem'in yanında pek dillendirme derim. Ne numaracıdır o yavrular, bir anlarsa senin telaşlandığını her sese zıplıyor numarasına başlar sonra :) 


selencem

Hahahah doğru söylüyorsun burçakçım, hemen kullanıverir :)) Bu arada ardaya iyi ki doğdun!


burcaksahin

Teşekkür ederiz selencim :)


Cevaplamak için Üye ol