kesintisiz gece uykusu

_serap_ soruyor: 10

oğlum 6 aylık.genel olarak okuduğum kitaplardan edindiğim bilgilere göre bu ay son şansım uyku eğitimi için.yoksa en az 2 yaşına kadar gece uyanmaları devam.

uyku eğitiminden anladığım  gece ağlasa da yanına gitmemek,yada önce 5 dk. bekleyip yavaş yavaş araları açıp öyle yanına gitmek gerektiği.

hiç yanına gitmemeyi yapamam,bizimki morarana kadar ağlar ısrarlaonu geçtim komşular ayaklanır.5 dk 10 15 dk aralarla yanına gidip sakinleştirmeyi denemem lazım.ama bir türlü bunun bebek için atavmatik olduğuna inandıramıyorum kendimi.

öyle olunca da uygulamada istikrarsız oluyor.gece yatağında ağlatılan bebeklerde uyku problemi olmaz mı yani???

yemesi için zorlamıyoruz problem olur diye,ama uyanınca kendi kendine uyuması için ağlatarak zorluyoruz.

mutlaka çalışmalar doğru söylüyordur ancak gel de anlat bunu yufkayürekli anneye.çocuğa işkence yapıyormuşum gibi geliyor,kıyamıyorum.

hadi şimdi çalışmıyorum da işe başlayınca pişman olucam uyku eğitimine  sadık kalmadığımdan dolayı.

işe yaradığını en azından siz annelerden duymak beni bu konuda cesaretlendirir.kitaplardan değilde canlı kanlı anneler den uygulama ile ilgili fikir almak istiyorum.

bunu deneyip başarılı olan anneler var mı?destek olursanız sevinirim.bi de annelere şunu sormak istiyorum.bebişin hiç bir ağlamasına mı cevap vermiyorlar,yoksa sadece 4-5  saatlik açlık uyanmasından daha erken uyanmalara mı?gerçi kitaplara göre 8 saat emmeden kalabilirmiş gece.ancak biz henüz tecrübe etmedik öyle birşeyi.

benim bebiş  ' hiç kalkmadı bu gece'  dediğim zamanlar 4 saatte bir uyanır emer yatar.gerçi bebişim emer hemen yatar ,ağlamayı uzatmaz.ben de  bu uyanmaları acıktı,uyandı diye yorumluyorum.bu  uyanmaları normal karşılıyorum.ancak saatte bir yada yarım saatte bir uyanmalar usandırıyor:( bu arada ek gıdaya geçtik diye değil benim bebişim  baştan beri böyleydi.

yardımlarınızı bekliyorum...

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


Silanurr

bu konudaki cevapları ben de merak ediyorum. aishwarya ya katılıyorum ayrıca.


_serap_

benim sorunum gece uyutmak değil.gece uyumasını zamanla öğrettim.gece uyanmalarına müdahale etmedim.her uyandığında hemen koşup (ayrı odada yatıyoruz) sakinleştirmeye çalışsam da gözünü açmıyor ağlamayı kesmiyor.alıp emzirince emiyor ve uyuyor.

ama gece hiç uyanmamalı,acıkmaz diyen kaynaklar var.hatta gece emzirme ile uykusunu daha çok bölüyorsunuz gece gereksiz yere  bağırsakları aktive ediyorsunuz diyen kaynaklar var.:(


ema

Uyanmamasının çözümlerinden biri gece beslenmeyi kesmek ben  6.ayda kestim yeni yeni gece uzun uyumaya başladı.Zaten emmek için uyanıyor.Gece emmeyi kesmek lafta kolay uygulamada zor ve yorucu su verebilirsiniz ilk başlarda hem birden kesmek yerine her gece 1 emmeyi azaltarak denemenizi tavsiye ederim.


ema

Bu yazıyıda başka bir arkadaşa yazmıştım belki işinize yarar.


oğlumu kendi kendine uyutmaya karar verdim bundan 2 ay önce.Çünkü yalnız emerek uyuyordu tracy hogg yatır kaldır yöntemini denedim uyuyordu başarılıydı ama öyle kötü şekilde ağlayarak uyanıyordu ki hiç öyle olmamıştı.Oğlumu böyle olduğunu görünce bu bizde işe yaramayacak dedim.Daha sonra emerek bile uyumuyor memede çıldırıyordu sakinleştirinceye kadar canım çıkıyordu.Bence uyku eğitimi bebiş 4 aylıkken başlanmalı ay büyüdükçe yaptıklarınız ters tepebilir.Ben tracy veya başka bir yöntemin işe yaramadığını savunan birisi değilim sadece tecrübemi paylaştım.

   Oğlum gecede 2 defa uyanıyor artık. Önceden yarım saatte bir uyanıyordu.İlk uyanınca su içiriyorum sonraki seferde sabah 6 gibi oluyor emziriyorum.Ana yüreği acıkmıştır diyom:))Bunuda yakın zamanda kesicem deliksiz uyuması lazım.


fistikcik

srpck1, uyku eğitimi anlattığınız yöntemden ibaret değil. Siz sanırım sadece Ferber'i okumuşsunuz. Bunun dışında çok çeşitli uyku yöntemleri mevcut. Anlattığınız yöntem, yani Ferber, evet epey travmatik. Pek çok uzman bebeğin güven duygusunu zedelediği için önermiyor zaten. Bebek ağlarken yalnız bırakılmamalı, içinizdn gelen ses doğrusunu söylüyor : yemek yedirirken, tuvalet eğitimde zorlamıyoruz da uykuda niye zorluyoruz ?

Daha yumuşak yöntemler var (Tracy Hogg, Kim West vb...). Bu yazarların kitaplarını okumanızı öneririm. Ayrıca 6. ay bu konuda son umudunuz değil. Tracy Hogg kitabında 2 yaş ve sonrası için dahi çeşitli öneriler sunuyor.

Gece kesintisiz uyumasını beklemeniz bu ayda biraz erken. Kitaplarda yazanlar Tracy Hogg'un "Melek" ya da "Kitap" bebek olarak nitelendirdiği bebekler içindir. "Hareketli", "Nazlı" ya da "Huysuz" bebeği olan anneler bu tanımlamalara takılmamalı. Bir bebek gece kesintisiz uyumaya 6. ayda hazır olurken diğeri daha sonra hazır olabilir. Gece emziriyorsanız ne yapsanız uyanmaya devam eder. Gece uyanmasını istemiyorsanız gece emzirmesini kesmek mümkün. İşe başlayacağınızı yazmışsınız. Bu durumda gece emzirmesini kesmek biraz zor olacaktır. Gündüz emmediği için gece emmek isteyecektir (siz de gündüz kaybettiğiniz zamanı gece telafi etmek isteyebilirsiniz). Bebeğiniz için daha rahat olması açısından şimdilik gece emzirmesini tamamen kesmeyin, 1-2 defayla sınırlandırın. Tamamen kesmeyi ilerleyen aylarda düşünürsünüz.asyaperi

srpck sen zaten aslında nekdr aksam aytıp sabah kalkan bır bebegın hasretıyle bu metodları yontemlerı arastırsanda ıc sesın aslında bunları yapmaman gerektıgını soylemıs sana ben sana soylıyım ferberı yada tracy ı bır hafta ongunun sonunda basarıya ulastırırsın emın ol ama cocugunda yaratacagın korku annesının yanında olmadıgı hıssı guven duygusunun zedelenmesı ve ılerde bırazdaha buyudugun ıkı uc yas gıbı cıkaracagı sorunları bence bır arastır derım ben suna ınanan bır anneyım kımı cocuk az talepkardır sorunsuz uyur kımı cocuk bıraz destekle uyumayı ogrenır kımısıde bu konuda zordur anneden daha cok beklentılıdır ve annesı olmadan uyuyamaz bu sanstır ferber uyku uzmanıdır cocuk doktoru yada pedogog degıldır trayc bebek hemsıredır tecrubelerını ve gozlemlerını kıtaplastırmıstır ferbere gore evet daha anne cocuk odaklıdır ama bana gore bır cocugun ıc duynasını anlıcak kadar yeterlı degıldır bence once ıse gece beslenmesını bırakmakla basla sonra zaten eger bır sorunu yoksa uyucaktır bunuda bır gunde degıl bıraz zaman vererek yap bu surecte meme yerıne emzık kullanabılırsın emme duygusunu tatmın eder ve uykuya daha kolay dalmasını saglar ama bence bır yataga bırakıp orda kendı basına uyumasına mecbur etme bana gore mecbur kaldıkları ıcın bır haftanın sonunda uyuyorlar ve bırazda bu yontemlerın yanlıs oldugunu dusunen uzmanların yazılarını arastır


Sanemm

''Bebeğim uyumuyor'' beyanıyla okunan uyku kitaplarının hop diye bebek üzerinde uygulanması yanlış elbet. Biz büyükler bile alışkanlıklarımıza ne denli bağlıysak, dünyayı yeni tanıyan bir bebekte ''yapabildiklerini-yapılanları'' alışkanlık olarak niteler ve bunlarla kendisini rahat hisseder.

Dünyayı yeni tanıyan bir bebeğe ilk 6 ay boyunca, memede/aynı yatakta/sallıyarak...vb şeklinde uyutup, 6 ayın sonunda bunlara alışmış bebeğe ''sana öğrettiklerim yanlış, bunlar doğru değil'' diyerek yeni bir düzen kurdurtmak hem bebeğe hem de anneye eziyet olur.

Peki başta memede uyuttuk/aynı yatakta yattık/salladık diyerek bebeğimizin büyümesiyle birlikte yeniliklere kapalı olarak, aynı rutinle mi devam edeceğiz tabiki hayır!

Öncelikle bebeğinizi gözlemleyin, uyku kitaplarından edindiğiniz tecrübeyle kendinize bir rota çizin.

Aynı yatakta yatıyorsanız ve memede uyutuyorsanız ya da sallıyorsanız önce aynı odada ayrı yatakta yatmayı öğrenin. Bunu iki hafata kadar tatbik edin.

Ardından odaları ayırın, memede uyutuyorsanız yine memede uyutun ve yine sallayın. Bunu da iki hafta tatbik edin.

Ardından memede uyutmayı bırakın, yatağına yatırıp hafif hafif sallamaya devam edin. Bunu da iki hafta tatbik edin.

Son olarak sallamayı da bırakın. Ağlamasına çok müsade etmeden başucunda ona ninni söyleyerek uyutun. Zamanla kendisi de ninniyi istemeyecektir ve kendi kendine uyutacaktır.


asyaperi

ve srpck bu metodları uygulamadan once dr seligman nın öğrenilmiş çaresizlik arastırmasını ve bu arastırmayı yaparken yapılan deneylerı ve sonuclarını okumanı tavsıye ederım ben bu uyku egıtımını arastırırken okumustum ve ıyıkı okumusum dıyorum ınternette arama motorundan cok rahat ulasabılırsın bu yazılaraCokBilmis

Ben memede uyutmaktan şu şekilde kurtuldum: (Özetle tabii ki) Kızım memede uyuyordu. Gözleri kapanır kapanmaz dikleştiriyordum. Oyuncak bebek gibi gözleri açılıyordu. Ağlamaya başlıyordu. Gene emziriyordum. Uyuyakalınca gene dikleştiriyordum. En sonunda uykuya yenik düşüp meme emmediği halde gözleri kapanayazıyordu.

O haldeyken yatağa yatırıyordum. Ninni söyleyerek, yanına uzanarak uyutuyordum. Yavaş yavaş yanına uzanmayı kesip, sadece ninni söyledim. Yatağın yanına oturup poposuna vuruyordum yavaş yavaş. Sonra yavaş yavaş yataktan da uzaklaşıp yatağın ayak ucunda ninni söylemeye başladım. 2,5 yaşında, hala ninniyle uyuyor :)

Benim yöntem de "öğrenmiş çarezilik" aslında. Ben karşı değilim bu fikre ama çok da karşıtı var. Yine de ağlatmaya bırakmaktan daha insani buluyorum. Sonuç olarak memeden keserken, emziği bıraktırırken, ayakta sallamayı keserken, gece beslnemesini keserken, doktora her gittiğinde, aşı olurken her seferinde ağlayacak. Ve ağlaya ağlaya bunun çare olmadığını, ağlasa bile sonuç elde edemediğini görüp razı gelecek.

Ben bebeğimin yanında olduktan ve onun üzüntüsünü paylaştıktan sonra "öğrenilmiş çareszilik" çok da korkunç gelmiyor bana.


yzcaysenur

benim oğlum 5 aylık.ben çalışıyorum. gündüz zaten çok fazla emmiyor. geceleri emiyor. şimdi onu da bırakırsak bebeğim anne sütünden mahrum kalacak. ben gece emmesini kesemem. ama en azından gece 4-5 kere yerine 2 kere emse benim için daha iyi olacak. çünkü gece o kadar sık kalkmak beni perişan ediyor.sırtım ve belim ağrıyor bu yüzden ve uykum da çok bölünüyor. gece emmesini kesmeden daha aralıklarla kalkmasını nasıl sağlayabilirim???Cevaplamak için Üye ol