2,5 yaş gece çiş eğitimi ve beslenme

Koalamoala soruyor: 10

Uzun bir aradan sonra ,merhaba...

Geçtiğimiz yaz itibarı ile çiş eğitimini

tamamladık.Belki de tamamlamış sayılmayız bilemiyorum..

Şahsen bir sorun olduğunu düşünüyorum,fakat bununla ilgili bir bilgiye ulaşamadım.Halihazırda iş deneyimli annelerin bilgisine kaldı diye düşünüyorum.

Gece düzenli çişe kaldırma görevi bir süredir eşim devraldi.Ancak ne yazık ki, abarttığı düşüncesindeyim.Genellikle düzenli bir uyku alışkanlığına sahip oğlum,çoğunlukla saat 20:30 civarı uyur.Gündüz uyumadiysa da (+-1)yine ortalama aynı saatte uyuyor diyebiliriz.

Bir aile dostumuz var biyolog sağolsun ,hemen her sorumuza yanıt veriyor.Uyuduktan sonra ilk 40 dakika da kandaki fazla sıvının %60 ı ve sonra ki 90 dk da, geri kalan sıvının %35 iydi,yanlış hatırlamiyorsam idrara dönüşüyormuş.Dolayısı ile bu süreye uygun şekilde çişe kaldırıyor.Buraya kadar bir sorun yok gibi görünüyor biliyorum.. "Aa ne güzel, baba gorev başında" dediğinizi de duyar gibiyim.Evet gerçekten bu iyi oldu benim için ,fakat aklimi kurcalayan bundan sonra olanlar.Eşim kendisi uyandıkça kaldırmaya devam ediyor bazen + bir bazen +iki kez.. Edindiğim bilgiler,uyuduktan sonraki ilk iki uyandırmayı doğruluyor ve mesanenin gelişmesi için fazla uyandırmayın, kendisi uyansın vs şeklinde..Neredeyse 6-8 aydır hep biz uyandırıyoruz,kendisi uyanmiyor ve uyandirmazsak zaten heryer ıslanıyor.Kısa bir süredir güven duygusu ile derin uykuya dalıp fark etmiyordum,ancak ağlama,bağırma,konuşma olursa yada yanıma yatmak isterse uyanıyordum,farkettim ki baba uyandirmaya devam ediyor.

Bu uyanmalar esnasında (gece emzirmesinden kalma,kurtulamadığı alışkanlık sebebi ile olduğunu düşündüğüm," aciktim, muz elma armut istiyorum" seremonisi başlıyor.İçsel olarak bunu doğru bulmadigim halde,esimi bu beslenme şeklinin doğru olmadığına da ,sürekli çişe kaldırmanın yanlışlığını da ikna edemedim.Çocuk acıkıyor diyor ve ne istiyorsa başucunda hazir bekletiyor.Çoğunlukla yarım muz ,bazen biraz elme yada armut yiyip uyuyor şimdilerde,ama ilk zamanlar hemen hepsini yiyordu.Belki zamanla bırakacak ama uykusunun dağıldığını ve bu bölünmenin yersiz olduğunu düşünüyorum.Haliyle gerginlik oluyor.

Şimdi sorum şu ;

Gece max.kaç kez çişe kalkmali ,kaldirilmali.. Ne zamandan itibaren kendisi uyanmalı/ydı??

Ve gece beslenmesi doğru mu ??

(Bu arada uyku öncesi hala emziriyorum,sütüm az,ama var.. Bırakma olayını kendi kararına bıraktığım için bu konuda yorum istemiyorum.Çogunlukla memede uyutmuyorum,yatağında kendisi uykuya geçiyor.)

Tesekkürler

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


cancun

gece uyuduktan 3 saat sonra çişe kaldırmamızı söylemişti bize doktoru. ben oğlanı karanlıkta kucağıma alıp çişe götürüyorum. aynen kucağımda geri yatırıyorum. ışık vs açmıyorum. çünkü uykusu dağılırsa uyumaz. su bile içse geri dalması yarım saat sürüyor. akşam yemeğini düzgün yiyorsa gece zaten midenin sindirim sisteminin dinlenmesi lazım beslenme doğru değil bence.


nisa2010

Büyuk kizıma çiş ögretirken gece yatmadan 1 kere yaptırirdim.2 yada 3 saat sonra kucaģımıza alıp bi kere daha yaptırirdim .kaldirmazsam kaçırabiliyordu.uyku arasinda biseyler yedirmeyi doģru bulmuyorum sahsen.kimi çocuk hemen ögreniyor hic kaçirmadan uyuyor butun gece, kimisi gece kaldirmak gerekebiliyor benim kızim gibi.bi zaman sonra aliştı tabi kızim.daha kücuk zaten oğlunuz kendisi uyanması icin.


ema_emine

Böyle bir zaman dilimimiz yok ne zaman ağlarsa o zaman kendisi uyanıyor çişe götürüyoruz..Gece ile gündüz bezi aynı anda bırakmıştık.Bazen uyuduktan bir saat sonra bile uyanabiliyor.Yatarken sulu şeyler yediyse özellikle bazen sabaha kadar deliksiz uyuyor.

Gece beslenme hem diş sağlığı hemde beslenme alışkanlığı açısından Çok zararlı olduğunu düşündüğüm için gece emzirmeyi 9 aylık kesmiştim gündüz emiyordu.Ben su veriyordum birşey isteyince.Eşinize bırakmanız bazı şeyleri onun istediği gibi olmasına neden olmuş bence siz kendi düzeninizi istiyorsanız işleri ele alın derim.Erkekler çocuk bakmaktan pek anlamaz gibi😁😁


Koalamoala

😄😆Çocuk bakımından gayet iyi anlar aslında,altını da değiştirirdi,yemeğini de yedirdi zamanında ve hala gerektiğinde başvurduğum ,ilk ve tek yardımcım kendidisi,o açıdan kimseye güvenmem ,eşimden başka...ema_emine Kurallarımızı uygulamak da sorun yaşamıyor,temel bilgilere sahip bir insan oldu,biraz zorlanınca,çünkü başka destek alabileceğim kimse yoktu,hala da yok☺☺

Demek daha uyanmayacak kendisi🙈 nisa2010 ,bu iyi bir haber olmadı ama ne yapalım bekleriz biraz daha 👍

Biz de karanlıkta goturuyoruz cancun yolumuzu görecek kadar ışığımız olur genellikle,tamamen dağılmıyor normalde uykusu ,bu meyve seremonisi olmasa ,uyanmayabilir bile belki de .. Sorunumuz 2 den sonraki kaldırıslarla ilgili zaten,kaldirmazsak uyanmiyacak,ama eşim ben uyurken kaldırıyor ve meyveyi de o anda istiyor muhtemel olarak ,rem uykusundan çıktığı zamana denk geliyor diye düşünüyorum.Evet disler icin sakincali biliyorum ,endisem de bu yüzden zaten,her ne kadar meyvenin üzerine bir yudum su icip ,fruktoz kalıntılarından az da olsa kurtuluyor olsak da,bu ögünun imha edilmesi şart. Bir yerde okumuştum,"tuvalete kaldirdiginizda ,uyanık olmasını sağlayın "gibi birşey..Acaba uyandirıp götürerek mi bilinçlenmesini ve çişi gelince uyanmasını sağlayabiliyoruz ??


nesejoy

gece çişe kaldırma hiç yapmadık, o şekilde alıştı ve devam ediyor. gece beslenmesini ise kesinlikle kaldırmalısınız. Kızım küçükken gittiğimiz pediatrik gastroenteroloji profesörü 10-12 aydan sonra kesinlikle gece beslenmesi yapmayın, artık kan şekeri düşmez, kendiniz gibi düşünün: gece yemek yiyip yatarsanız rahat uyuyamazsınız, onun için de geçerli bu demişti.Koalamoala

Tesekkurler nesejoy ☺


ssebnemm

Çok Özür dileyerek sorunuzun altinda soruyorum ama bir türlü cevabını bulamadım konusu da geçmişken sorayım dedim. Ben de gece beslenmesini kesmek istiyorum ama bebeğim 8'de uyuyor 7'de kalkıyor. 11 saat uzun bir süre değil mi? Siz kaç saat beslenmeden birakiyorsunuz çocuğunuzu acaba?


Koalamoala

Rica ederim,hic olur mu ☺ .. 13 aylık sanırım yavrunuz? Gece beslenmesini yani gece emzirmeyi 24 ay itibarı ile bıraktık .. Hiç kolay olmadı,o yüzden sanirum daha erken bırakmanızı tavsiye ederler diğer arkadaşlar.. Alışkanlık ediniyor ve hatta bağımlı gibi davranmaya,sadece süt içmek için uyanmaya başliyor..Dolayısı ile gün geçtikçe daha da zorlaşıyor,1,5 yaş civarı ideal olabilirmiş bizim için,belki de bu gün şikayetimin sebebi olan gece kalkıp biseyler yemek istemesinin kaynağı,gece emzirmesini geç biraktirmamdir.Şu an 34 Aylık ve hala sabah ,öğle ,akşam emiyor.. Ama geceden kurtulduk ,bu bile mutluluk verici,uykusu bölünmüyor eskisi kadar...ssebnemm

Koalamoala ne yazık ki emmiyor bebeğim üstüne süt alerjisi var. Alerjisine özel bir mama kullanıyoruz. Aslında gece uyanmalarindan şikayetçi değilim katlaniyorum bir şekilde ama sağlık yönünden iyi değil dedikleri için bırakmak istiyorum. 11 saat aç kalması da çok gibi geliyor bana. Anlayışınız için çok teşekkür ederim. Sanırım dediginiz gibi 18 ayı bekliycem.


ayazlali

Biraz gec bir cevap ama benim okuduklarimdan anladigim (daha egitim vermedim kendi ogluma) insan bir defa donuna isememeyi ogrendikten sonra zamani gelince gece de cisi gelince uyanmayi ogreniyormus. Bence su anda onu uyandirarak ona birsey ogretmiyorsunuz, sadece kendi hayatinizi zorlastiriyorsunuz, hem de cocugun uykusunu bolup yoruyorsunuz. Ben olsam altina bez baglardim geceleri. Gunduz cisini soyleyip de sadece tuvalete yapmaya alisinca bu artik omurilikten yonetilen bir refleks oluyor, yani cocuk ister istemez donuna cis "yapamamaya" basliyor, o zaman sabahlari alti kuru uyanmaya baslar (ya da kendi uyanip anne cise gitmek istiyorum der ya da cise gider) siz de o zaman bezi cikarirsiniz. 


Gece ise kesinlikle birsey yedirmeyin, cocuklar eglence olsun diye geceleri her turlu istekle gelirler. Bence esinizle ve oglunuzla bunu konusun, son meyve aksam yemeginde yenir deyin ve bunu uygulayin. Gece birsey yedirirseniz hem uykusu bolunur ve acilir, sonra zor uyur, hem de disleri curuyebilir.Cevaplamak için Üye ol