dolapta bekletilen 2 günlük yoğurt yedirilir mi?

ebya soruyor: 10

Arkadaşlar yoğurdu günlük mü mayalıyorsunuz? Yoğurt yapma makinelerinden kullanıyorum. Oğlum her gün makineye ait kaplardan 1 adet yiyor. Bir gece önceden bir kap mayalıyorum. Ama bazen her gün mayalamak zor geliyor. 2 kap mayalasam, birini dolaba kaldırıp ertesi gün yedirsem sizce bir zararı olur mu?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


Zelal_

Olmaz... Bi zararı olmaz yani... :))


lugesya

bence olmaz. bizde de günlük mayalanıyor ama bazen ertesi gün içinde mayalandığı oluyor ve yediriyoruz.


meycan

bence de olmaz:)


yasemin_ekin

bence de bir zarari olmaz. hatta anneannem, yogurdu taze taze yememize izin vermezdi, bir gun sonra yerdik.  mis gibi yogurt bize bakardi, biz de ona:)


can_kaya


ben de gün aşırı mayalıyorum. bir yoğurdu iki gün yiyor. zararı olduğunu sanmıyorum taze sonuçta.

Sevgiler,

http://tontontuna.blogspot.com/Aysegul_Yagmur_Irmak

Ben 3-5 gün yediriyorum mayaladığımda... Ev yoğurdu kolay kolay bozulmuyor, bir de minik kavanozlarda olduğundan tazeliğini, lezzetini koruyor.


ilknur

Ben milupanin en kucuk boy degilde biraz uzun kavanozlari vardi, onlari kullaniyordum. Tek tek mayalandigi icin kapagini kapatip dolapta muhafaza ediyordum. Ve 4 bes kavanoz mayaliyordum. Onlar bitene kadar kullaniyordum. Bana da bir zarari olmaz gibi geliyor. ama tencereye mayalayip hergun acilip kapandiginda bakteri uretme sansi varsa onu bilemeyecegim.


babu

ben de ayri kavanozlarda yapip 4-5 gun kullaniyorum. bu arada, cesitli markalardan (babymix bir de daninoydu galiba) cikan bebek yogurtlarinin (sade olanlari tabi) ev yogurdundan daha iyi oldugu yorumunu yapti doktorumuz. ev yogurdunda olmayan bilmemne, bilmemne bakterileri onlarda varmis, o bakteiler de cok iyiymis falan filan. aksini iddia eden de olacaktir mutlaka ama not olarak yazayim istedim. (kendim mayalamamin sebebi yasadigimiz ulkede o yogurtlardan olmamasi, turkiye'de oldugumuzda onlardan yediriyorum)nesejoy

bir mandiraci torunu olarak hicbir sakincasi yok diyorum. hatta daha uzun sure de bekletebilirsin.


ebya

Hepinize çok teşekkürler arkadaşlar..Yorumlarınız içimi rahatlattı, dün gece 2 kap mayaladım, birini yarın kullanmak üzere dolaba atacağım :)

banuozcelik - oğlum alerjik bünyeli olduğu için doktorumun tavsiyesiyle ben mecburen keçi sütünden mayalıyorum :(Cevaplamak için Üye ol