dolapta bekletilen 2 günlük yoğurt yedirilir mi?

ebya soruyor: 5

Arkadaşlar yoğurdu günlük mü mayalıyorsunuz? Yoğurt yapma makinelerinden kullanıyorum. Oğlum her gün makineye ait kaplardan 1 adet yiyor. Bir gece önceden bir kap mayalıyorum. Ama bazen her gün mayalamak zor geliyor. 2 kap mayalasam, birini dolaba kaldırıp ertesi gün yedirsem sizce bir zararı olur mu?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


burcubrsn

bize de tanıdık bi çocuk doktoru babymix senin mayaladığın yoğurttan bile  iyi verin gönül rahatlığıyla demisti.. aradakendim  mayalıyorum arada babymix veriyorum..


kuzum

Bebek gelişimi için Dr. Erhan Ateş'in kitabını okurken konuyla ilgili şu yazıyı gördüm : "yoğurdu günlük mayalamamız şarttır, çünkü yaptığımız yoğurtta bırakın günleri, saatler içerisinde laktik asit miktarı artar. süte kattığımız  mayanın içindeki canlı bakteriler süt şekeri laktozu parçalar ve ortaya laktik asit çıkar. bebeğimizin böbrekleri fazla asitli gıdaların artırdığı asitlerle kolay baş edemeyeceği için laktik asit miktarı düşük, yepyeni mayalanmış yoğurdu vermeliyiz bebeğimize."


Gulusoy

Dr. Erhan Ateş'i biraz okudum, fazlaca tedbirli (bebekleri içme suyuyla yıkayın vs.), fazlaca iddialı ve fazlaca "şarttır" ifadeli.. Bence söylediklerine %100 uymak şart değildir :)


yaseminn

ben ilk bebekte her gün mayalamıştım ama bu sefer her gün mayalamayı düşünmüyorum. sonuçta cam kaplarda 6 tane yoğurdumuz oluyor bir seferde. 4 kişi olacağımıza göre gün aşırı veya 2 günde bir mayalar öyle veririm. bir sorun olacağını da sanmıyorum.


Ulku

tupperware kaplarda yapip sakladigimda hic eksime, bozulma olmuyor. zaten kaplarinin iddiasi bu: "ilk gunku gibi".
Cevaplamak için Üye ol