Bebeğimi iyi yetiştirememekten korkuyorum :((

AygulMelis soruyor: 4

İlk bebeğim... Kendimi çok tecrübesiz ve cahil hissediyorum. Onu iyi yetiştirememekten çok korkuyorum... Fırsat buldukçe netten bişeyler okumaya çaalışıyorum çocuklara dair ama yeterli olmadığına inanıyorum. Çocuk gelişimiyle ilgili okuyabileceğim önerebileceğiniz kitaplar varsa çok sevinirim lütfen yardımcı olun :(

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


fistikcik

Kızınız daha 4 aylık, "onu iyi yetiştirememek"ten endişe edeceğiniz zamanlara daha çok var.

Şu anda tek ihtiyacı sizin sonsuz sevginiz, yanında olmanız. Şu anda başka bir şeye ihtiyacı yok. "Hayır"lar, kurallar, disiplin falan gibi şeyleri çok daha sonra düşüneceksiniz. Ya da algısı açılsın, zekası gelişsin falan gibi dertleriniz varsa ona en iyi gelen şeyin şu anda sizinle ve onu seven başka insanlarla konuşmak, sevgi görmek olduğunu yazmak isterim. Öyle sözüm ona "zeka geliştirici"lere falan ihtiyacı yoktur. Bebeğe sürekli uyaran vermek, aktivite yaptırmak vs son derece yersizdir. Bebek bazen etrafı gözlemleyecek sakin anlara da ihtiyaç duyar. Kısaca bu dönemde siz onun yanında olun, arada bebeğinizle konuşun, ona sevgi gösteren insanları zaman zaman görsün, dışarı çıkın, dolaşın, yeter.

Elbette kaynak okumak isteyebilirsiniz. Aklıma gelen, benim de faydalandığım bir kaç kaynak yazayım.
1) Dr. Benjamin Spock, Bebek Bakımı. (Annelerimizin döneminin bebek bakım kitabıdır. Ama yazarı Dr. Benjamin Spock dönemine göre çok ileride önerilerde bulunduğu için günümüzde hala geçerli. Zaten yeni bilgilere göre güncellenmiş versiyonları satılıyor. Bazen öyle ayrıntılar veriyor ki, bebekleri çok iyi gözlemlediği belli)
2) Tracy Hogg, Bebek bakım sorunlarına mucize çözümler (Bebeklerin uyku saatleri ve ilerleyen aylarda kuralara uyma, doğru davranışların gösterilmesi, tuvalet eğitimi gibi konularda çok başarılı. Ama ben uyku eğitimi (yatır-kaldır yöntemi), Easy yönteminin harfiyen uygulanması gibi hususları dikkate almadım. Kısaca uygun bulduğunuz yönleri seçebileceğiniz, faydalı bir kitap)
3) Internetten Nilüfer Devecigil'in yazılarını takip edebilirsiniz :
http://www.kuraldisidergi.com/5188/oyunumu-istiyorum/
4) Çocuk psikiyatristi Yankı Yazgan'ın çok güzel kitapları ve makaleleri var
5) Aletha Solter, Bilinçli Bebek kitabı farklı ufuklar açıyor. Vaktiniz olursa göz atın.
6) Ek gıda dönemi yaklaşırken ingilizce biliyorsanız Baby Led Weaning kitabını edinin. İngilizce okuyamıyorsanız bu yöntemin adıyla biraz nette araştırma yapın. Türkçe yazılmış yazılar da var. Ayrıca Carlos Gonzales "Çocuğum Yemek yemiyor", ve yukarıda bahsettiğim Benjamin Spock ile Tracy Hogg'un kitaplarını ek gıda, bebeğin kendi kendine yemesini teşvik konusuda çok faydalı bilgiler içeriyor.


AygulMelis

Çok teşekkür ederim arkadaşlar hemen bugün bakacağım kitaplara... Çocuğumu yetiştirememekten kastım gelişimine yardımcı olamamaktı. Tabiki bazı şeyler için erken olsa da bu zamanlar ilerki zamanları çok etkileyecek bunun da farkındayım...


aslidenizcan

Bence her anne kendi çocuğunu nasıl yetiştireceğini içgüdüsel olarak bilir. Hiç dert etmeyin  zaten her çocuk ayrıdır, artık kitaplara vs pek te güvenmiyorum. Siz sadece rahat olun, bebek sahibi olmanın keyfini yaşayın ;)


neretva

Bu sayılan kitaplar bence güzel kitaplar. Zaman bulursanız birkaçına göz atabilirsiniz. Benim size başka bir önerim var. Çocuğunuzun yetişkinliğinde nasıl bir insan olmasını istiyorsanız şimdiden öyle davranarak ona örnek olun yeter. Çocuklar çoğu zaman söylediklerimizden değil yaptıklarımızdan öğrenirler. Bence oturup bir liste yapın, büyüdüğünde nasıl bir insan olmasını hayal edersiniz? Ne yaparsa veya yapmazsa hiç umurunuzda olmaz? Mesela benim çocuğum kitap okumayı sevmezse üzülürüm. O zaman tvyi kapatıp babası da ben de onun yanında kendi kitaplarımızı okumalıyız ki o da görsün. Onun erişebileceği bir rafta kitapları dursun ki, gitsin alsın, içine baksın. Diğer yandan yaz günü bot giymek isterse hiiiç umurumda olmaz. Yanıma yazlıklarını da alır çıkarım, şikayet ederse değiştiririm. Bu konuda sözümü dinlemesi önemli değildir.

Eğer kasdettiğiniz günlük bebek bakımıysa, onu çok rahat yaparsınız. Kİtaba da ihtiyacınız yok. Asıl mesela insan yetiştirme işi. Onu da düşünmek için hiç erken değil. Ve de bu konuya kafa yorduğunuza göre zaten iyi bir annesiniz.Cevaplamak için Üye ol