Kürtaj mı? 2. çocuk mu?

burakdemir soruyor: 7

Kızım 15 aylık.İki gün önce gebelik testi yaptım ve pozitif çıktı.Oysa ki geleneksel yöntemlerle korunuyorduk.Eşim 2. çocuk için hazır değil. Direkt aldıralım dedi.Aslında maddi manevi ben de hazır değilim.Çalışıyorum, gündüz gelen bir bakıcımız var.Hem bakıcı hem kreş parası olacak, bu bir yana, eşim haftasonları dahil geç saatlere kadar  çalışan biri. Birşeyleri tek başıma sahiplenmem gerekecek.Zaten mevcut bebeğimize yeterince vakit ayıramıyorum.Nasıl yaparım bilemiyorum.Ayrıca İlk gebeliğimde gebelik şekeri, tansiyon yükselmesi gibi sorunlar yaşamıştım.İlk gebeliğimden tam 25 kilo daha fazlayım .Doğduktan sonra da hala geç uyuyan gece emmek üzere kalkan bir bebeğe sahibim.Zaten çok yorgun ve tahammülsüz hissederken 2. bir çocuğa bakacak enerjiyi nasıl bulurum kendimde.
Bir taraftan 2. çocuğumun olmasını, ilerde 1. çocuğumun yanlız kalmaması için hep istemiştim.Ancak ilk çocuğum 5, 6 yaşına geldikten sonrası içindi hep planlarım.Biliyorum yaşları yakın olursa iyi arkadaş olurlar, zorlukları çekip bir kalemde büyütebilirim ama sadece büyütmek mi esas olan yoksa iyi bir eğitim vermek, zaman ayırmak mı emin olamıyorum.Çalıştığım için zaten bebişimle yeterince ilgilenemediğim için üzülmekteyim.35 yaşındayım zaman geçtikçe herşey daha da zorlanıyor, bilmiyorum, kafam karmakarışık.Vicdanım hiç rahat değil. İşin manevi, dini boyutunu düşünmemeye çalışıyorum.Yoksa çıldırırım herhalde.
Dün doktora gittik.Henüz gebelik kesesinin oluşmadığını söyledi.Kilo, diabet v.s. için bir takım önlemler alırız.Sadece ileri yaş zaman içinde sıkıntı demekdir.Siz sadece tek çocuklu bir aile mi olacaksınız, iki çocuklu mu ona karar verin dedi.6 gün süremiz var ve ben düşünmekten dahi yorulmuş vaziyetteyim.
Sitede iki çocuklu annelerin görüşlerini okudum.Ancak benim durumda olan ve kürtaj yaptıran arkadaşların da görüşlerini bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


balanne

Her zorluğun arkasından bir kolaylık gelir.kendi hayatinizdada tecrübe etmissinizdir."nasıl olucak" diye kafa patlattığımız,karalar bağladığımız seylerin, tereyagindAn kıl çeker gibi haloldugunu.size kürtaj olun,olmayın diyemeyiz elbet son karar sizin.çünkü henüz hücrede olsa o sizin bebeğiniz.vakti gelmiski rahime düşmüş ben böyle inanıyorum.

Annem kardesimi istememişti.depresyondaydi yataktan çıkamıyordu.babası yeni vefat etmişti.ve hic anlasamadigi kayınvalidesi ile aynı evde yasıyordu.yinede bir sekilde doğurdu.kardesim bakicilarla büyüdü.şimdi annem iylesti.ve oğlu onun her sabah yataktan çıkma nedeni:))

Umarım sizinde böyle mutlu sonla biten bir kararınız olur.


peyibal

Bu sadece eşinizle beraber verebileceğiniz bir karar.Sakin bir ortamda bu konuyu karşılıklı konuşup, olumlu-olumsuz yaşayabileceğiniz şeyleri gözden geçirmeniz lazım.Yeni bir hayat'ın sorumluluğu tek başına taşınmayacak kadar büyüktür, eşinizin de desteği ve onayı olmadan doğurmaya karar vermek daha büyük sorunlara sebep olabilir.

Lütfen bu konuyu dini inançları temel alarak irdelemeyin.Doğan büyür, rızkı verilir gibi içi boş söylemleri de kulak ardı edin, gerçeklikten ayrılmayın.Kendi aileniz ve hayatınız için en doğru & mutlu kararı vereceğinize eminim.


gulden_elifsu

öncelikle bu çok kişinin başına gelen,her an benim yada bir başka arkadaşın da başına gelebilecek bir durum.bunun için sizi suçlayan arkadaşlar biraz acımasız davranmış bence.çünkü tek sorun sizin nasıl korunuyor olduğunuz değil,spiralle,kondomla yada daha kesin her yöntemle de hamile kalma riski var.onlardan biriyle korunuyor olup hamile kalsaydınız ne farkı olacaktı?evet başımıza gelenlerden sorumluyuz,ama bizden öte bir güç var..herşeyi biz ayarlayamıyoruz sonuçta..
burdaki herkesin size verecek örnekleri vardır,ama yaşayacak olan sizsiniz.şahsen aldırmanın cinayet olduğuna inananlardanım.birde haksızlık gibi geliyor bana,ben isteyince gelsin istemeyince gitsin..o da kucağınızdakinden farklı olmayacak,sonuçta sizin yavrunuz..


burakdemir

Dünyanın en zor kararını vermek üzereyim.Özellikle benimle aynı yoldan yürümüş arkadaşların görüşlerine,  tecrübelerine ya da hissiyatlarına ihtiyaç duyduğumu belirtmiştim. Anlaşılmakla yargılamak başka başka şeylerdir.Tuzu kuru arkadaşların beni yargılamasına ya da fetva vermesine ise ihtiyacım yok.Zaten neyin ne olduğunun farkındayım.Belki de sadece rahatlamaya ihtiyacım var, çünkü çevremde paylaşabileceğim kimsem yok.Zaten paylaştığıma da pişman olmak üzereyim.Sonuç;
Nasrettin Hoca misali bana damdan düşen birilerini getirin.


ilkayoz

Seni yargılamaya kimsenin hakkı yok anlamıyorum ben bu zihniyeti.Şu an ne kadar zor durumda olduğunun farkındayım,ne gerek var böyle yorumlara,günahsa da sevapsa da kime ne.Ben senin yerinde olsaydım aldırmazdım,ikiz bebeklerim 8 aylıkken tekrar hamile olduğumu düşünmüştüm bütün belirtiler bunu gösteriyordu,hem maddi hem manevi hiç hazır değildim ama yine de doğururum diye karar vermiştim,insan bir kez bebek kokusu alınca ondan vazgeçmek daha zor oluyor.Karar senin...


Damla

Nurturia'da geçmiş tecrübelerimize göre dini konular düzgünce tartışılamadığı için hiçbir dini tartışmaya izin vermiyoruz. Eğer soruda dini görüş soruluyor olsa idi soruyu silmek durumunda kalacaktım ancak soruyu soran üyemiz açıkça dini yanıt istemediğini belirttiği için yalnızca dini içerikli yanıtları sildim. 


Dini ya da herhangi başka bir gerekçe ile hiçbir üyemiz doğmuş ya da doğmamış çocuğuyla ilgili suçlanamaz, itham edilemez. Nurturia benzer tecrübelerin paylaşılması, yardımlaşılması için kurulmuş bir platform. 

Kullanım şartları burada mevcut: http://www.nurturia.com.tr/help/terms
Ayrıca yanıtlarla ilgili aşağıda da açıklamalar mevcut. Tüm üyelerimizden kurallara uymalarını bekliyoruz. Uymadığını fark ettiğiniz içerikleri her zaman bize iletebilirsiniz.


didemylmz

geçen yaz aynı durumda olduğumu düşündüğüm korkunç bir 48 saat geçirdim.tek kelimeyle berbattı.aldırmaya karar verdim.neyseki testler yanlış çıkmıştı. ama çıkmasa da aldıracaktım çünkü çocuklar ruh sağlığı yerinde anne babaya ihtiyaç duyar. ben o anda doğursam kesin delirir kötü şeyler yapardım. herşey sizinle ilgili...onu bebek gibi mi yoksa hücre gibi mi gördüğünüzle ilgili...kolay değil hakkınızda hayırlısı olsun.
Cevaplamak için Üye ol