Göz sorunu,gözlük takmak

seres_esra soruyor: 10

slm arkadaşlar kızımın gözünde bebekliğinde hafif bir kayma vardı 2 yaşına kadar geçer denilyor bu tür göz tembellikleri ama bizimki hafif kaldı göz dr götürdüm baktı daha sonra damla damlatıp göz bebeğini büyüterek baktı biri1.50 diğeri 2.25 astigmat çıktı 15-20 gün sonra tekrar gel bakalım dedi gittik ve yine aynı çıktı gözlük verdi 2.5 yaşında toka bile takmayan çocuk arada takıyor arada çıkarıp atıyor saklıyor takmamak için sorum şu bir akrabamız dünya göz hst ne götürmüş ve bu yaşda çocuklarda 2.5 3.0 çıkması normal demiş kafam karıştı kesinlikle başka bir dr da göstericem böyle bir şey yaşayan varmı?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ipekkusgoz

Kendi rutin doktorumuz 1 yaş kontrolünde benden dolayı (astigmatım var) bir göz doktoruna göstermemizi tavsiye etmişti. biz de dünya göze gitmiştik. Numaralarını biraz yüksek bulmuştu ,6 ay sonra tekrar çağırmıştı. Eylül ayında gittik, numaralarının fizyolojik değerlere gerilediğini söyleyerek bir sonraki kontrolünü 1 yıla çıkardı.Belki bir doktora daha gösterebilirisniz.Siz pediatrik göz doktoruna mı gittiniz.


mert_mert

ipekkuşgöz bende miyopluk var acaba dr götürsemmi..benimki sonradan işimle alakalı oldu..göstermek en iyisi sanırım..birde çoçukların muayanesi nasıl yapılıyor..bizdeki gibi mi..resme bak harfi söyle tarzındamı..


ipekkusgoz

Miyop'un risk derecesi ne bilmiyorum açıkçası. Önce kendi doktorunuza sorun isterseniz o olabilir bir gösterin derse pediatrik göz doktoruna gidersiniz.Ama ben 1 yaşından sonra göz muayenesi yapılmalıdır diye biliyorum.

Muayeneye girmeden önce yapılan göz ölçümü bile farklı yapılıyor çocuklarda.Ayrı bir odada ayrı bir cihazla. Muayenesi de öyle.Sadece doktor cihazla gözüne bakıyor. Mart'takinde değil de eylül'de gittiğimizde sormaya çalışmıştı doktoru uzaktaki tabelayı göstererek. Orada da harfler değil de şekiller falan vardı. Bizimki söylemedi, zaten konuşmaya başlamadı ki daha. Dr hanım da üzerinde durmadı.


seres_esra

hayır pediatrik göz dr değil bizim aile dr'muz güvendiğim için ona götürdüm ama şimdi böyle duyunca dünya göz hst nede götürücem ipekkuşgoz senin oğlunun kaç no çıkmıştı gözleri


ipekkusgoz

İnanın hatırlamıyorum. Annem de o numaraları benim de ayrıca not almam için uyarıyor .Bir kağıdın arkasına yazılıyor sonra da o kağıt dr'da kalıyor o da b.sayara kaydediyor. O an ben de telaşla not almayı unutuyorumjildando

benim kızımda da doğuştan 0,75 hipermetrop vardı 2 gözünde, biz ilk 2 aylıkken götürmüştük ilk kontrole, benden kaynaklı başka bir problem nedeni ile, oğlumda 10 günlükten beri doktor kontrolünde. Çocuk göz doktoruna gidiyorlar, sene de 1 gibi götürüyorum normalde , en son kızımın iki gözününde numarası 2 oldu ve artık gözlük kullanıyor, çok şart olmamakla beraber taksa daha rahat eder dedi doktorumuz. Ama artık 6 ayda 1 de kontrole gidiyoruz.
Bence de bir çocuk göz doktoruna götürmekte fayda var, daha farklı değerlendirmeler yapabilirler size.


seres_esra

teşekkür ederim arkadaşlar evet en kısa zamanda götürücem başka bir dr'a daha


eberguc

Benim oğlumda da 4,00 derece astigmat var ve 8 aydır filan kullanıyoruz.  İlk başta başka bir doktora gitmiştik o bize gözlük vermemişti ama 6 ay sonra kontrole gelmemizi eğer numarası büyümüşse gözlük vereceğini söylemişti. Sonrasında Dünya Göz'e gittik ve bize gözlük verdi.  Çocuğu çok zorlamadan genelde resim çizerken veya Tv seyrederken  takmamızı söyledi. Genelde biz devamlı takıyoruz. Ama arada tuakmadığı zamanda çok sorun etmiyoruz.Benim oğlumun derecesi bayağı yüksek. Doktorların söylediği astigmatlı çocuklara genelde 5 yaş sonrası gözlük veriyorlarmiş. Astigmatta hipermetrop'a göre göz tembelliği riski daha düşük.  AyseTalha

Benim oglumunda astigmati var 1.5 yildir gozluk kullaniyor, Kaymasindan dolayi botoks oldu.. Eger Istanbul da oturuyorsaniz nacizane size bir doktor tavsiye edebilirim, cerrahpasa tip fakultesinde prof.Emel Başar ozellikle ilgi alani cocuklarda goz kaymasi..


seres_esra

öylemi sağol aysetalha evet cerrahpaşa yakın sayılır çocuk göz doktorumu? bu bahsettiğinCevaplamak için Üye ol