Uykuya dalış mevzuu

nurturia soruyor: 8

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Damla

2 yaş döneminde hemen her çocukta yaşanıyor sanırım uyku saatinde böyle durumlar. Uykuya dalmayı bizimle oynadığı güzel oyunun bitişi olarak algılayıp, bu oyunu sürdürmek istediklerini düşünüyorum. Yemekten sonra ve pijamalarını giymeden önce oyun ve kitap okuyama dedike zaman ayırmaya çalışıyorduk, yani yemekten sonra hemen yatma saati hazırlıklarına geçmemek, hem sofrada oyalanmasını önlüyor, hem de uykudan önce bize daha iyi doymasını sağlıyordu. Pijamalarını giydikten sonra artık bir şey okumamanız, ışığı kapatmanız iyi olabilir sanki. Yatağa girdikten sonra sadece bir şarkı söyleyeceğinizi ve gözünüzü kapatıp konuşmayacağınızı söyleyebilirsiniz. Yanında kalmanız daha uygunsa ona sarılıp varlığınızı hissettirebilir ama konuşmayı ya da okumayı reddedebilirsiniz.


Daha uç bir öneri olabilir ama kitaplarını odasından başka bir yere taşıyıp, orada bir kitap köşesi yapıp, orada kucak kucağa okuduktan sonra odaya geçilebilir. Bittiğini kabullenmesi için daha net olabilir.


hande

Evet yaklaşık 4 yasına kadar uykuya dalis sancılı olurmuş. Bende gecen hafta araştırdım bu konuyu çünkü aynı sorun bizde de var. Araştırdığım kadarıyla 4 yasına kadar cocuğun uykuya geçişi sancılı plurmus bu süreç icinde cocuk kendine göre bir yöntem geliştirirmiş kimisi kendi kendine sallanır kimisi emzik emer kimisi de annesine ya da bir yakınına dokunarak rahatlarlarmis. 4 yasına kadar bu alışkanlıklarından vazgeçmelerin ama 4 ten sonrada devam etmeyin diyor uzmanlar. Bizimki kitap biberon ve beni oksuyarak uyuyor. Biberonu uyku oncesi harici almıyor.


selencem

senin sesin onu uyanık tutuyor olabilir...


ilknur80

ışığı kapatıp yani karanlık odada kendi masallarınızı anlatmayı deneyin bence faydası olur diye düşünüyorum. biz öyle yapıyoruz ama bizide uykuya dalmamaız bi yarım saati buluyoohande

Okullar açılınca senin yöntemleri deneyeceğim damla kitapta başka oda fikrini beğendim :))


feyzag

Merhabalar,
Benim kizim da uykuya gitmek istemiyor. oyun daha tatli geliyor kesin. soyle bir tespitim var: ne zaman ben uyuyor gibi yapsam (ya da uykuya dalsam-bazen dayanamiyorum :)) o da uyuyor. arada sorular soruyor ya da birseyler istiyor. cevap verirsem -yani ben konusursam- kesinlikle uyumuyor. ne zaman ki sessizlige burunuyoruz, o zaman uyku moduna geciyor.
Sevgiler


GulcanDeniz

Sevgili Medona, yatağa gidişle uykuya dalış arasında 45 dakika geçiyorsa, bu süre bana makul geldi.
Biz de aynen anlattığın şekilde uyuyoruz.

Kitap okumaya başlarken "3 tane kitap okuyacağız Deniz, sonra ışığı kapatacağız, masal anlatacağım sana" diyorum.
3 kitap bitince, Deniz'e  "ışıklan kapansııın" demeyi öğrettim. Söylüyor ve başucumuzdaki loş ışığı kapatıyorum.
Sonra bir ya da (isteğine göre) iki masal anlatıyorum. (İkinci masalı kısa tutuyorum :)

Ardından döne döne uyuyor... toplamda 1 saati geçebiliyor bu süreç...


jildando

medona biraz sabır gercekten. benim kızımda uykuya dalmakta ciddi zorlanıyordu. Emzik kullanıyordu, kitap okuyorduk, süt içiyordu ama ışık kapanınca yatakta dönüp duruyordu genede. 2,5-3 yas civarı oglen uykusunu bıraktık, bunun biraz faydası oldu, herseyden once daha yorgun oluyordu. Ama bu seferde uyumayacağım inadı başladı. Bazen ağlamaya ve bağırmaya başlıyordu ki bu en zoruydu çünkü içeride de kardeşi uyuyor oluyordu.
En önem verdigimiz sey uyku saatini gecirmemekti, ne kadar yorgunsa o kadar cok direniyordu uykuya. Daha küçükken de eğer 20.30 - 21.00 arası uyumazsa zorlanıyordu cok. Aynı durum öğlen uykusunda da vardı o zaman.
Bioritmine dikkat ediyordum ben. Benimde vardır aynı durumum, belli saatlerde uykum gelir, eger gecirirsem uzun süre uyuyamam birdaha.
Ben hem okul hemde iş hayatımı bol bol gece de çalışarak geçirdim, nitekim de hala oyle. Sabah 4 te yatarsam uyurum hemen, 5 te yatarsam 1 saat döner dururum.
Kızımda da 3,5 yas civarı nasıl olduysa bir mucize gercekleşti. Emzik ve kitap talepleri de bitti, bir tek süt içiyor hala, ve 10-15 dakikada dalıveriyor. Artık özel bir durum olmazsa eger her ikisi de hergün aynı saatte uyuyorlar ve uyanıyorlar.


Cevaplamak için Üye ol