Plasentanın kireçlenmesi ve erken doğum riski

HCR_26 soruyor: 10

merhabalar,

35 haftalık hamileyim ve 1 aydır siteyi takip ediyorum, hamile ve acemi anne adayı olarak tecrübelerinizden yeterince  faydalanmaya çalışıyorum... 32.haftada dr.kontrolümde dr.suyumun seviyesinin azaldığını, bol su içmemi söylemişti tabi bende yeterince su içtim. Bu kontrolümde suyumun yeterli seviyeye ulaştığını ama plasentada kireçlenme olduğunu, bunu vücudumun yaptığını yine bol bol su içmemi öenerdi. Ayrıca bu durumlarda genellikle 37. ve 38.doğum gerçekleşir dedi. Daha önce duyduğum, bildiğim bir konu değil, acaba içinizde bu tarz bir sorunla karşılaşan ve doğumu erken olan varmıdır?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


beatrix

Gecmis olsun.. İlk defa duydum boyle biseyi umarim saglikla dogar bebeginiz ve gule oynaya saglikla buyutursunuz umarim


burcaksahin

Size şöyle yada böyle yapın diyemem ancak bir dr görüşü daha alırsanız belki içiniz biraz daha rahatlar diye öneririm.

Benim doktorum istanbuldaydı ancak iş görebilir raporu almak için bursada mecburen başka dr'a gitmiştim. O ultrason kontrolünün ardından aynı şeyleri söylemişti bana, neredeyse doğum randevusu bile verecekti. Ama ben kendi doktorumu çok sevdiğim ve güvendiğim için inanmadım. Bir sonraki kontrolümde kendi doktoruma sordum. Plesantada kireçlenme (yaşlanma) olmadığını söyledi.

Daha sonra doğumum 39+6'da yani gebeliğimin sonunda gerçekleşti.

Doktorunuz hakkında fikrim yok. Demem o ki bazen gördükleri şeyi farklı yorumluyor olabilirler. İmkanınız ve arzunuz varsa bir doktora daha muayene olabilirsiniz. O zaman daha da kesinleşebilir durumunuz.

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız dileğiyle.


smhsmh

ben 32 li haftalarda falan ken dr plesanta yaşlanması yani dediğiniz şeyle aynı şey olduğunu söyledi dr 

farklı bir dr a daha gidiyordum ona sordum hayır yok önemli değil dedi

gebelik şekerim yüzünden dr 39. haftayı beklemek istedi sezeryan için
fakat 38-3 te gece suyum geldi
sezeryandan sonra dr eşime bebeği almak için açtığımızda kötü bir koku yayıldı içerde enfeksiyon oluşmuş iyiki suyu gelmiş almışız bebeği dedi
antibiyotik kullandım ama sezeryan sonrası herkese veriliyo bildiğim kadarıyla

siz normal doğum istiyor ve dr unuz sizi sezeryanamı yönlendirmek istiyor acaba bunu söylüyor
ama dediği gibi 37-38 de doğumunuzda olabilir


HCR_26

Doktorumu 27.haftada değiştirdim ve yeni doktorumdan memnunum, sezeryana yönlendirmesi yok ben öyle birşey hissetmedim şuana kadar.. herşey yolunda gidiyor ama kireçlenme başlamış, bol su içmeye devam et, kireçlenme artarsa sonucunda doğum 37 veya 38. haftada olabilir dedi. olasılık olarak bilgli verdi. ilk kez duyduğum için böyle bir durumla karşılaşanlar varmı nasıl gelişti bilgli almak istedim. sağolun cvplar için..hiç beklediğim birşey değildi açıkcası..çalışmaya devam ediyordum ama haftaya ayrılıcam 37. beklemicem ne olur ne olmaz.. birazda evde dinlenmek lazım..


aycasurul

Ben de aynı şeyi yaşamıştım. Sanıyorum aynı haftalardaydı. Kireçlenme düzeyi çok fazla olmadığı sürece sorun olmuyormuş. Bana doktor magnezyum takviyesi yapmıştı. Suda eriyen magnezyumlardan almıştım. Bir de bol su içmek önemli ama suyu bir dikişte değil de yudum yudum içmek gerekiyor. (Sebebini hala bilmiyorum, sanırım hızla içilen su direkt böbreklerden süzülüyormuş, yararı olmuyormuş)


Sezeryana yönlendirmek için güçlü bir bahane oluyor bu çoğu zaman. Kişisel fikrim; rahat olun sorun çıkacak bir durum değil. İkinci bir doktor görüşü alma fikrini destekliyorum. 

Sevgilerdemirin_annesi

bende de tam aynı haftada kireçlenme oldugunu söylemişti doktor.hatta burada ben de bu konuyu sormustum.
doktorum kireçlenmenin kan akımı ve bebek hareketleri düzgün oldugu sürece önemli olmadıgını söylemişti.
dogumum 39+2 de sezaryenle gercekleşti,çünkü suyum azalmaya başlamıştı.
bence bunun sebebi de kireçlenmeydi.
sanırım süreci cok fazla uzatmamak gerekiyor,doktorunuz haklı diyorum ben.


guven

Gecmis olsun, bu aşamada önemli degil gibi gorunuyor, doktorunuzdan memnun olmak güvenmek çok önemli ama önemli kararlarda ikinci bir görüş bencede çok faydalı, benim yakın arkadasım bu sebeple sezaryana yönlendirildi, doktoru ve doktor eşi zaten bastan beri hep sezaryan taraftariydi. Sonuçta 37. Haftada sezaryanla alındı bebek, gereksiz sezaryana karşı olan bir anne adayı olarak dikkat etmenizi tavsiye ederim ve sonuçta önemli olan SAGLiKLİ ANNE - SAGLİKLİ BEBEK (hem fiziken hem ruhen).


ekinh

Merhaba,
ben de aynı sorunu hamileliğim sırasında yaşamıştım.sizin doktorunuzun dediği gibi benim doktorum da erken doğum riskimin olabileceğini söylemişti.hatta normal doğumu da bu yüzden önermemişti.ama her hangi bir sorun yaşamadım.hamileliğim normal akışında gitti.39.haftada doğum yaptım.fakat yinede sezaryan doğumu tercih ettim.şimdi 4 aylık gayet sağlıklı bir bebeğim var.çok fazla stres yapıp,hamileliğinizin son dönemlerini sıkıntılı geçirmemenizi öneririm.Bona

Merhaba, bende de aynı sorun vardı..36+4 de doğurdum ve çok sağlıklı bir bebeğim oldu..
Bu korkutmasın sizi, sağlıkla kucağınıza alırsınız inşallah..
sevgiler


okanays

merhaba,

39.haftada doktorum kireçlenme oldugunu soyledi. bu dogumun yaklasmis oldugunu gosterir dedi. bir hafta sonra suyum geldi ve normal dogumla bebegim dunyaya geldi. kireclenme bildigim kadariyla dogumun yaklasmis oldugunu gosteriyor, ama asla bir sezeryan sebebi degil. bence izne ayrilin, dinlenin, su icmeyi ihmal etmeyin. bebek biraz erken gelmek istiyorsa yola cikip gelir zaten. kaygilanmayin, ne zaman gelmesi gerektigini en iyi o bilir:)Cevaplamak için Üye ol