Plasentanın kireçlenmesi ve erken doğum riski

HCR_26 soruyor: 1

merhabalar,

35 haftalık hamileyim ve 1 aydır siteyi takip ediyorum, hamile ve acemi anne adayı olarak tecrübelerinizden yeterince  faydalanmaya çalışıyorum... 32.haftada dr.kontrolümde dr.suyumun seviyesinin azaldığını, bol su içmemi söylemişti tabi bende yeterince su içtim. Bu kontrolümde suyumun yeterli seviyeye ulaştığını ama plasentada kireçlenme olduğunu, bunu vücudumun yaptığını yine bol bol su içmemi öenerdi. Ayrıca bu durumlarda genellikle 37. ve 38.doğum gerçekleşir dedi. Daha önce duyduğum, bildiğim bir konu değil, acaba içinizde bu tarz bir sorunla karşılaşan ve doğumu erken olan varmıdır?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


drusela

plesenta yaşlanması (kireçlenmesi) doğum yaklaştıkça normal olarak kabul edilen birşey.plesentanın miadını doldurması ile ilgili..ama bazı gebeliklerde bu beklenenden erken oluyor.bende de 34. hafta kontrolünde doktorum başladığını  bol su tüketmemi  tuzu kesmemi söyledi yaşlanmayı geciktirmek için-engellemek için değil- 

benimki hızla artarak devam etti .doktor bebeğin kilo alımı devam ettiği sürece sorun olmadığını söyledi.bizim ki kilo almaya devam etti plesentada yaşlanmaya
 ben 39. haftada artık dayanamadım.ve sezeryan istediğimi söyledim.dr da olsan hamilelik başka birşey ve insan çok serinkanlı olamıyor.ertesi gün randevu aldım o gece suyum geldi yani erkende davranmamış oldum.hiç açıklık ve sancı olmadığı için suni sancı istemedim ve sezeryana girdim.
yanlız şöyle birşey oldu plesentai le ilgili olup olmadığını tam anlayamadık ama poyraz doğduğunda hipoglisemikti ve benim yanıma getirlmeden önce mama verilerek kan şekeri normale döndürüldü. çok ciddi olmadığını yinede belirtmek isterim.bunu belirtmeden geçemedim.telaşlandırmak veya kafa karıştırmak için söylemiyorum sadece bunu yaşamış ve bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan  bir doktor  olarak paylaşmak istedim.
Cevaplamak için Üye ol