Kalça ultrasonu

sunkey soruyor: 10

kalça ultrosunu çok gerekli bir şey mi, çekt,rmeyen var mı?drumuz gerek görmüyor bu arada değiştirdiğimiz 2 dr da istemişti. Kafam karıştı.

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


tembelanne

ben kalça ultrasonu cektirdim bi sorun cıkmadı sonra doktor kontrolunde hala kalca cıkıklıgı belirtileri var dedi bi turlu içime sinmedi film cektirdim meger kalca kemikleri hala kıkırdakmış..bol bol gunese cıkar dedi.. bi tanıdıgımız cektırmedi 2 yasında anlasıldı kalca cıkıklıgı varmıs tedavisi cok zor,eger kalca cıkıklıgı varsa bu aylarda tedavisi kolay oluyor diye biliyorum.benim fikrim mutlaka cektırın..


sunkey

Zaten zaman geçtikçe her konuda evhamlanıyorum, çektirip içimi rahatlatsam iyi olacak sanırım :)


asyaperi

bzım doktorumuzda 4 ayda mutlaka cektırmemızı soylemıstı cunku kalca cıkıgı erken teshıs edıldıgınde tedavısı mumkun bır saglık sorunu eskıden malesef ulekmızde sıkı kundak nedenıyle sık gorulen bır durummus ve genelde gec farkedıldıgı ıcın sakat kalma oranları yuksek oluyormus ben kızımın dogumun ıtıbaren 4 doktor degıstırdım farklı nedenlerle ama hepsı 4 ayda cektırmem gerektıgını soylemıstı sonucta bukadar sagllık taramasından gecıyorlar ıcınızınde rahat etmesı acısından cektırın bence


ketrin

benim kızıma aylıkken çekildiğinde hafif problem var ama düzelir dediler. 3 ayda tekrar çektirdik sorun yok dediler. erken doğduğundan yeni oturuyor kalça ama sakın 6 aylıktan önce bastırmayın ve oturtmayın dediler. özellikle kız bebeklerde problem çıkıyor çünkü. Sonra 8 ay kontrolünde dktor elle muayene ederken kalçadan ses geliyor hemen film çekelim dedi. ortopediye yönlendrdi bizde film çektirdik bişey yok dedi muayenede ama filmide gördük ondanda yok deyince rahatladık ama oda 6 aydan bastırma ve oturtma dedi. hem çektir hemde bu aydan batırmamaya ve de oturtmamaya dikkat et sunkey


sunkey

İyice kortum :(ketrin

yok bunları aslında korkman için değil sadece tedbirli olman için söylemiştim ama abarttım sanırım. biz istinayız bence kızım 34 haftalık çok erken doğdu yaşadıklarımın hepisini örnek versem korkman gerekir ama normal zamanında doğan bir bebek bunların % 5'ini ancak yaşıyor... özürdilerim yinede. daha mantıklı anlatabilirdim.


TuffGong

çektirmekte fayda var ama korkulacak bir durum değil rutin bir kontrol sadece...sizi korkutan nedir?ultrason çekilirken bebeğinizin canıda yanmıyor eğer böyle bir kaygınız varsa bilginiz olsun.


polen

bence çektirin,sorun olacağından değilde eğer varsa da küçükken tedavisi daha kolay oluyor,arkadaşımın bebeği geç kalındığı için ameliyat oldu,3 ay da alçıda kaldısunkey

ketrin, özür dilemenize gerek yok, zaten emin olmadığımdan sormuştum :)canının acımasından endişe ettiğimden değil, çocuğu gereksiz tetkiklere sokmamaktı. her geçen gün tıp bir şey öneriyor sonra vaz geçiliyor vs. ama zaten zararı olan bir şey değil bu ay yaptırayım da içim rahat etsin.:)


ketrin

ne bileyim bende evhamlı olduumdan ne yaptın ketrin dedim yazdıktan sonra pişman oldum:)Cevaplamak için Üye ol