kaşığı elimden kapmaya çalışan bebek

angelique soruyor: 9

kızımla başım dertte. yemek yerken kaşığı elimden kapıp kendi yemeğe çalışıyor. ya da kaşıkla dişini kaşımaya çalışıyor bilmiyorum :) kendisi sadece 6,5 aylik bu arada :) bu durumda yemek seanslarimiz 1 saat surmesinin yani sira tum kiyafet degisiyor. ne yapmaliyim? boyle bi durum yasayan, cozum bulan var mi?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


ra_she_de

2. bir kaşık alıp onun eline verebilirsiniz o onunla oyalanırken sizde yedirirsiniz bir taraftan hemde ilerde kendi yemesi için alışkanlık kazanmış olur çok önemli bu. üstünü kirletmeye gelince kollu önlükler var ikeada var onlardan kullanabilirsiniz 


yaprak

gayet normal cunki o da yapabilirimi ogreniyor:)kendi kendine birseyler yapmaya calismasi cok guzel.biraz kirlilikte oluyor cocuk buyuturken.onun eline bir kasik vermekte guzel fikir bende uyguluyordum.


CokBilmis

Sakın engellemeyin, ileride kendi kendine yemek yiyip sizi rahat bırakan akıllı bir bebek olacak umarım.

Uzun kollu resim önlükleri olur ya hani? Bütün vücudu kaplar? O önlüklerin bebek için olanlarından deneyebilirsiniz. Ya da yemek zamanı bir elbiseyi kurban seçip kafasından giydirip, yemek sonrası da çıkartıp makineye atabilirsiniz.

Yedirirken bir kaşık onda, bir kaşık sizde olsun.

Bebeğini küvette yediren bir arkadaşım var benim :)

Kızım 21 aylık ve oburun önde gideni ama yemek saatlerimiz hala 1 saat sürüyor. Her yemek saati için bu zamanı ayırmaya alışmanız, sinir sağlığınız açısından yerinde olur :)


angelique

cevaplar icin tesekkurler.
CokBilmis: sinir saglimi korumaya calismayi birakali uzun zaman oldu :))lopikcim

8 aylıkken gittiğimiz dr umuz bırakın kendi yemeye çalışsın diyordu da ben dikkate almamıştım, şimdi kızım 15 aylık hala kendi yemeye başlamadı, eline kaşık alıyor, çatal da ,ama yeterli çalışma yapmadığı için çok hakim değil parmaklarına; yine de bir kaşık bende bir tane onda yiyoruz yemeklerimizi, hala 1 saate yakın sürüyor bizde de, bazen yere örtü seriyorum, mama sandalyesinin hali içler acısı ama umursamıyorum vallahi:-) şimdiki aklım ve bilgim olsaydı kesinlikle ilk baştan kendi yesin diye uğraş verirdim..bence bırakın dağıtsın ortalığı:-)


Aysegul_

benimki de öyleydi ve hala öyle :) çatal kullanmayı 11 aylıktan beri filan biliyor. kaşığı da tutmayı yeni öğrendi. nasıl tutması gerektiğini ben şimdiye kadar göstermemişim tam sanırım. geçenlerde öğrettim artık becerebiliyor. artık benim yedirmemi istemiyor kendi yemek istiyor ama hala tam beceremiyor. ben de bir kaşık çatal ona bir kaşık çatal kendime alıp denildiği gibi yapıyorum. bu arada kollu hariç (bulamadığım için) her türlü mama önlüğüne rağmen üstü başı rezil olduğu için yeni formülüm her yemek saati öncesi eski lekeli kıyafetlerinden giydiriyorum ohh çok huzurlu oluyorum anladım ki en büyük derdim kıyafetlerinin lekelenmesiymiş. şimdi o derdim de kalmadı. halıya da örtü sermek lazım ama onu yapamadım hala. bu arada hala yarım saat sürüyor yemek saatlerimiz en az. bir de yemeklerle oynamaya takmış durumda. o kaptan bu kaba boşaltıyor, içine su döküp eliyle karıştırıyor, saçına başına sürüyor, bazen sinirlenip deviriyor daha neler neler.. :) 


angelique

benim derdim lekelenmeden cok kasik onun elindeyken ziyan olan yemek:) once dokup sonra kasigi agzina sokuyor da:) neyse en azidan an yalniz olmadigimi bilmek rahatlatici, hani daha buyuk olsa kendi yesin diyecegim ama su an mumkun gozukmuyor, ikinci kasik formulu en iyisi herhalde:)


yaprak

kırlene kırlete ogrenecek yalnız yemek yemeyı.bırde boyle ınatlasılan bır donem olabılıyor.vakıt sorununuz yoksa bence bırakın doksun sacsın  ama ogrensın


CokBilmis

Sulu yemekleri ekmekle katılaştırmayı deneyebilirsin. Kaşıkta durmak için daha uzun süre direnebiliyor böyle katı yemekler :) Bir de tahta kaşık öneririm. Metalde daha çabuk kayıyor,ahta da ise daha uzun durabiliyor yiyecekler.


Cevaplamak için Üye ol