kitap okumuyor

cc soruyor: 4

kızım 9 yaşında zorla kitap okutuyorum hafta sonu 2 tane kitap okuma dersi vardı malesef okumadı
sevmiyor sevmesi için ne yapabilirim acaba

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


fatos

Benimde 9 yaşında bir yiğenim var ve oda zor okuyordu. Okuması istenen kitaplara baktım gerçekten sıkıcı. Sonra ona bir kitap aldım ve bir solukta okudu. Belki kitabı kendisi seçse ve eğlenceli kitaplar bulsanız sever. Benim aldığım Charlie'nin Çikolata Fabrikası idi.


keremkerem

Kesinlikle bir süre kendilerinin seçmesi gerekiyor. Dediklerine aynen katılıyorum fatoş. Biz çok sevilmiş kitapları ya da kendimizce iyi yazarları seçiyoruz ama her yetişkinin farklı kitap zevki olduğu gibi, çocuklarda da bu aynı. Bizim sevdiklerimiz onlara sıkıcı gelebiliyor. Bırak saçma sapan kitaplar olsa bile bir süre kendisi seçsin. Sen sadece tavsiye et.


lacivert0

çocuklara okulda / sınıf kitaplığında verilen hikayeler iğrenç. ya en basit en bilinen masal bile özetin özeti halinde yazıldığı için saçma sapan kitaplar olup çıkıyor.

bide okumaktan çok dinlemek daha zevkli siz vurgu ve tonlamalarla bi kitabı heyecan katarak okursanız emin olun çok zevk alacak bi süre siz okuyun bi süre paylaşarak okuyun daha sonra o okur ama bunun için iyi kitaplar seçilmeli


fatos

Bir de şimdi ki sistem sırf sayfa sayısına endeksli. Mesela yiğenimin ayda 1000 sayfa kitap okuması gerekiyor. Bu da zevkten çok bir yarışa dönüyor. Oysa bunun amacı kitap sevgisi aşılamak değil mi? Bir Dolap Kitap sitesinde çok güzel kitap tavsiyeleri var. Oradan da yararlanabilirsiniz. 

Benim oğlum henüz 21 aylık ama bende bugün bu konuda bloğa bir yazı yazmıştım. http://yagizlahayat.wordpress.com/2011/05/16/bir-kitapkurdu-nasil-yetisir/ Belki işe yarar bir şeyler çıkar içinden.Cevaplamak için Üye ol