Tuvalet korkusunu yenmesine nasıl yardımcı olabilirim?

cendem soruyor: 3

Merhabalar,

3 yaşına bu ay basacak olan kızıma tuvalet eğitimi vermekte çok zorlanıyorum. 2,5 yaşında iken bezini çıkararak, tuvaletini lazımlığa yapmasını öğretmeye çalıştık. Bezini çıkarınca, tuvaletini tutmaya başladı ve bezini tekrar takana kadar da tutmaya devam etti. Biz de tuvalet eğitimini yarıda bıraktık.

Şimdi tuvalete ya da lazımlığa oturması konusunda onu ikna edemiyoruz. Korkuyor ve tuvalete oturmak istemiyor. Konuşma konusunda yeterince ilerledi ama onu yumuşak bir ifade ile konuşarak ve anlatarak da ikna edemiyoruz.

Bakıcı bir teyzemiz var, heme o hem de ben birlikte tuvalet eğitimi vermek konusunda başarılı olamadık. Kızım henüz kreşe gitmiyor.

Benzer sıkıntılar yaşamış ya da bu konuda tecrübeli olanlar varsa, bana yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


3 Cevapeltemtn

Sevdiği bir bebeğini oyuncağını oturtup oyun oynamayı denediniz mi? Hikaye anlatmaj ve bu konu ile ilgili kitaplar da işe yarayabilir.


_umut_

Siz kesinlikle yuvaya vermelisiniz, tuvalet eğitimi veren kreşler var bence destek alın hemen öğreniyor bende tatilde başlıyım öğretirim dedim ama çocuklar annelerine kök söktürüyor Yuva da 1 hafta içerisinde gece - gündüz kestik bezi alıştı . Ben çok memnun kaldım tavsiye ederim Gürdal çocuk yuvaları şubeleri var arayıp bilgi alın isterseniz yardımcı olurlar.Cevaplamak için Üye ol