Kreşe alışamama, agresif davranışlar

fatmaank soruyor: 10

 

Herkese merhaba,

Kızımla ilgili bir konuda tecrübelerinizi almak istiyorum. 4.5 yaşına girmek üzere olan bir kızım var, 1.5 ay kadar önce kreşe başladı, daha önce kreş deneyimimiz yok. Önce bir hafta kadar sorun yaşadık, sonra alıştı gibi oldu, arada biz bir hafta İstanbul’a gittik, dönüşte tekrar başa döndük. Kreşe gitmek istemiyor, beni buradan alın, burayı sevmiyorum diyor. Ayrıca kreşe başladığı günden beri daha önce kızımda hiç görmediğim davranışlar baş gösterdi. İstediğini yaptırmak için abartılı ağlamalar, öfke krizleri, dişlerini sıkıp bize yumruk atmalar, üstümüze oyuncak fırlatmalar. Bu saydıklarımın hiçbirini daha önce yaşamadık ne iki yaş ne üç yaş döneminde.

Kreşte kızımın yaş grubunda 4 kız ve 8-9 erkek çocuk var, çocuklardan özellikle biri sürekli vuruyormuş, bunu kızımdan değil önce öğretmeninden duydum, kızımla sakin bir zamanında konuştuğumuzda, şikayet ederek değil ve ne yazık ki bunun yanlışlığının farkında olarak bile değil, erkek çocuklarının özellikle bu bahsettiğim çocuğun kafasına, yüzüne, bacağına, koluna vurduğunu söyledi, sonra gelip özür dilerse affediyormuş kızlar, öğretmen affetmelerini istiyormuş. Eğer özür dilemezse çocuğu başka bir sınıfa götürüp sakinleşene kadar sınıfın dışında bekliyormuş öğretmen. Kızım, kız çocuklarının uslu olduğunu o yüzden hiç öyle bir ceza almadıklarını filan söyledi. Diğer çocuklar da oyun sırasında kızların saçını çekiyor, tekme atıp kaçıyorlarmış. Kızım bunların oyun olduğunu çok normal bir şeymiş gibi anlattı.

Bir de tuvalette çok başıboş kalıyorlar, kızım kakasını kendisinin temizlediğini söylüyor, arkadaşımdan ıslak tuvalet kağıdı istedim kendim sildim filan diyor, her yerde bu böyle mi, normal mi bilemiyorum.

Asıl sorunum başta dediğim gibi kızımın mutsuz, öfkeli ve agresif hale gelmiş olması. Ceza alma korkusuyla uslu kız olma çabası eve gelince öfke patlamasına sebep oluyor olabilir mi?  Kreşle görüşeceğim fakat sınıf mevcudunun dengesiz dağılımı konusunda bir şey yapabileceklerini sanmıyorum. Bu yazdıklarım kreş değiştirme sebebi olabilir mi? Sorunu önce kendimizde mi aramak lazım? Kızım mutsuz diye başka kreşe yollarsam ona yanlış bir mesaj mı vermiş olurum, zorla alışmasını mı beklemem lazım? Kafam çok çok karışık. Pedagoga veya çocuk psikoloğuna gideceğim ama benzer deneyimleriniz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


cancun

şimdi benim anladığım kızınıza ve diğer kızlara vuran bir çocuk var ve çocuk özür dileyince affediliyor. nasıl bir şey bu sizin kızınız ya da diğer kızlar erkek çocuk tarafından dövülsün sonra bir de affetsinler bu çocuğunuz için nasıl bir mesaj olur acaba ilerisi açısından. erkekler kadınları döver özür dileyince de kadınlar affeder. böyle bir durumdan sonra da kızınız evde öfke krizine girmesinde ne yapsın kuzu. başka okula verirsem ya da sorun biz de mi diye düşünmek yerine o okula gidin böyle saçmalık olmaz deyin. kızlar vuran çocuk özür dileyince affetsin yok yaa. vurdurtmayacaklar çocuklara. benim oğlum kreşten geldi anne Ahmet ayşeye vurdu dedi. hemen okulu aradım nasıl böyle bir şey olabilir diye. Hafif oyuncak itişmesi olmuş o nasıl bir şey bilmiyorum gerçi. Ahmet ile Ayşe'yi de tanımıyorum ama oğlumun çocukların bir birine vurduğu şiddet gösterdiği bir ortamda olmasını istemiyorum çok net. Bir de wc de kesinlikle bir büyük olmalı başlarında. sadece bu bile benim o kreşe göndermeme sebebi olurdu. Sınıf ablaları vs oluyor bu wc işleri için. Kendinzi de veya kızınızda değil kreşte arayın sorunu. Kızınızı da bu muameleye maruz bırakıp öğrenilmiş çaresizlik yaşamasına göz yummayın. daha 4,5 yaşında.


fatmaank

Cevap için teşekkür ederim Cancun, evet, özellikle çocuklardan biri, öğretmenin deyimiyle hiperaktif olduğu için, vuruyormuş. Ama diğer çocuklar da vuruyor benim anladığım. Özür dileme ve affetme konusu benim de canımı çok sıktı. Mesela kızım da evde bana vurmaya başladı, ben izin vermiyorum, sonra gelip özür diliyor. Ben hala kızgın olduğumu söyleyince, hayır özür dileyince affetmek zorundasın diyor. Durum baştan aşağı saçma da ama dediğiniz gibi bu olayların önüne geçmesi gereken öğretmenleri.

WC konusunda kreş müdürü baştan söylemişti, 4 yaş grubunun kendi kendine halletmesini öğretiyoruz diye ama bu kadar başıboş kalacaklarını düşünmemiştim.mustafamami

sanırım bu vuran çocuğun ceza ile ya da affedilmekle çözülmeyecek bir sorunu var. bence kızlara affettireceğine o çocuğun ailesiyle görüşüp pedagoga filan götürmesini sağlamalı öğretmen. verilen mesaj hem kızlar hem erkekler için çok yanlış maalesef... bence tuvalette yalnız kalmak için de çok erken... 


cancun

özür diletmek ve kızların affetmesi vs çok çok saçma çok yanlış bence. bu olaydan kızınızı kurtarmanız lazım. çok acayip saçmalamışlar.


fatmaank

Mustafamami ve Cancun, tekrar teşekkürler, düşüncemin netleşmesine çok yardımcı oldunuz. Ben kararsız kalıyorum çünkü, kızıma sen istemezsen alır başka kreşe veririm, orası olmazsa başka yer olur mesajı vermiş olmak istemiyorum, hayatta her şey onun istekleri etrafında dönmeyecek çünkü. Bir yandan da O'na belli etmesem de acaip üzülüyorum, kızımda böyle bir agresifliğe hiç şahit olmadığım için.cancun

tabii ki onun etrafında dönmeyecek fakat o zaman bir aksiyon almanız ve net bir şekilde kreşe tavrınızı bildirmeniz lazım. bu çocuk kızıma bir daha dokunursa sizi şikayet ederim gibi. kreşin yetersizliğinin cezasını sizin kızınız mı çeksin. o zaman kızınız dayak yesin biri habire özür dilesin affetsin olacak şey mi bu. ileride sevgilisinden dayak yesin adam gelsin özür dilesin kızınız affetsin. ayrıca kreşler bir dünya laf edip sizi farklı bir şeye inandırabilir siz her zaman kızınızı takip edin. ve kızınızın yanında olun. sonuçta bu durum basit bir durum değil fiziksel ve psikolojik şiddet ve suiistimal var. sırf bu durum yüzünden çocuğunuz kötü bir okula başlangıç yapmış iyi mi böyle anıları olması. valla ben bilmiyorum bu tarz olaylar acayip sinirimi bozuyor. bir kere çocuğunuzun bedenine kimse dokunamaz başka bir çocuk da dahil. ve bu sürekli olan bir şey. kızınız bu muameleye alışsın mı kesinlikle hayır. ilerde annem biliyordu ama hiç bir şey yapmadı beni korumadı demek ki normal bir durum diye de düşünebilir. bir sürü garip düşünceler geliştirebilir.


iflah_olmaz

Öncelikli sıkıntı o sorunlu çocuk gibi duruyoor.bu sorun çözülurse diger davranisların zamanla duzelecegini dusuniyorum.kres yonetimi bu konuda uyarilmali bence.tuvalet temizligi yardimci ogretmen tarfindan yapiliuor bizde benim oglumda 4.5 yasini biraz gecti ve kendisi silemiyor poposunu.bu konudada sinif ogretmeniyle konusup yardimci ogretmenin yardim etmesini iateyebilirsiniz.bu sorunlar çozulunce ilerleyen zamanı takip etmrnizi tavsiye ederim.kresten ve ogretmenden yeteri kadar mennunsaniz beklentileri biraz dusurmek anne-baba icin daha mantikli.bunu sunun icin soyluyorum baska bir krese gondermek acisindan.bana gore tum kresler asagi yukarı aynı çünkü.onemli olan kizinizin kendini yanliz hissetmemesi ve ogretmeninde bunu bilmesi bennce.özür dileyince affetme olayı da tam bir saçmalik oraya hic girmeyeyim çok yanliş mesaj verir cocuga.pedogoji egitimi almıs mı o ögretmen entresan yani.


ayberke

Merhabalar her çocuk bir değildir.Çocuğunuz kreşe başlamak için hazırda olmayabilir.3,5 yaşında oğlumu kreşe başlatıım.eylülden hazırana kadar hiç istemeden gitti.Mutsuzdu ,evde hiç yapmadğını davranışları yapıyorsu vs.(Okulldakilerde burda sorun vs yok diyorlardı ama vardı aslında kendini hiç ait hissetmedi.)

Benim önerim vuran çocuk olayını bertaraf ettiktten sonar 1 ay daha bakın baktınız alışmadı.Hiç uğraşmayın oradan alın.
Başka bir kreş bulun daha ufak az sayıda çocuk olan vs.metelikatu

sorun kesinlikle kreşle ilgili gözüküyor, çocuğunuzun söylediklerini lütfen dikkate alın, evet bazen çocuklar istek konusunda sınır tanımaya biliyorlar ama genel davranışları, ruh halleri, anlattıkları ya da anlatmaya çalıştıklarını birde isteklerini birlikte değerlendirirsek onların mutlu olup olmadığını, iyi yönde ilerleyip ilerleyemediğini hemen anlarsınız. Cancun'unda dediği gibi öğrenilmiş çaresizlik yaşamasına göz yummayın. 


fatmaank

Cancun ve metelikatu, aynı şeyleri düşünüyoruz, hem şiddet gör hem de özrü kabul etmek zorunda ol, karşı taraf da çocuk ama bunu ben de kabullenemiyorum.

İflaholmaz, beklentilerimi inanın düşürdüm, tabi bunu yapmam gerektiğini anlayana kadar kızımın 4.5 yaşına gelmesi gerekti, sorun bende mi diye düşünmemin de sebebi bu. Abartıyor muyum, başka bir kreşe versem orası sanki sorunsuz mu olacak diye düşünmekten daraldım. Kızım öğretmenini seviyor ve hep iyi şeyler söylüyor öğretmen hakkında fakat onun yanında kendisine vurulması ve özür olayını o kadar normalleştirmiş ki bu duygunun kalıcı hale gelmesini hiç istemiyorum. Ne babası ne ben bir kez bile vurmamışken, kızımın bu duruma alışmış olması ve bize de vurur hale gelmesi çok üzücü.

Ayberke, kızım da bariz mutsuz ve öfkeli maalesef.

İki gün sonra kreş psikoloğu ile görüşücem ve bir hafta on gün içinde bu vurma olayı çözümlenmezse kızımı oradan alacağım. Görüşleriniz için sağ olun.Cevaplamak için Üye ol