abur cubur uykular ya da uyku düzeni üzerine...

ritalar soruyor: 10

gece uykularımızda bir sorun yok. akşam 8 gibi yatıp 1 gibi ve 4 gibi 2 beslenme yapıp 6'ya kadar uyumaya devam ediyoruz. gece uyku sorunumuz yok. aslında gündüz uyku sorunumuzda yok ancak gündüz uykuları kısa süreli ve belli saatlerde değil. beslenmesi de belli saatlere bağlı değil. ne zaman açım ağlaması yaparsa emiyor, doyuyor.
 
bu gündüz uyku abur-cuburlarına devam etmesine izin mi vermeli yoksa belli saatlerde odaklansın diye ugraşmalı mı bilemedim.

fikirlerinizi bekliyorum...

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


CiciAnne

henüz uyku düzeni için çok minik ama serincik. 3 aydan sonra düzenlersiniz şimdi istediği kadar emmesi ve annesini koklaması lazım onun :)))


Aysegul_Yagmur_Irmak

O düzenin oturması zaman alıyor. Irmak da şimdi ne zaman acıkıp ağlarsa emziriyorum. Öğle gibi uyuyor, birkaç saat uyuyor, sonra uzunca bir süre uyanık kalıyor, uyusa da sadece kestiriyor öyle uzun uyumuyor, sonra da 10-12 arası gece uykusuna geçiyor. İstedikçe emzir sen de. Bence uyku düzenine alıştırmak için çok erken, ne zaman isterse uyusun, emsin canım. :)


ritalar

bende size katılmaktayım. fikrinizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum. 8)


aysehayat

tam tersi olduğunu düşün kızım geceleri hiç uyumaz sürekli uyanır ve emerdi gündüzleri uyurdu zamanla düzene giriyor ama hemen hemen bir yaşına kadar böyle yarasa gibi yaşadık şimdi normal insanlar gibi yaşıyabiliyoruz biraz zamana bırak düzene girer.


ritalar

hülyacım, karnı doyunca uyksuu da varsa gazını cıkartmaya calısırken sızıyo. henüz hnmefendiyi uyutmayı beceremedim ben, hep o kendi kendine uyudu. maşşalh yawru kuşuma. uyuyo yatağa koyuyom 1 kere kalkarsa kalkıyo yoksa uykuya devam. gece öğününden sabaha kadar 30'ar dklık uykularımız.

memede uyuyo ama gaz cıkartmak için uyandırıyorum ister istemez. uykusu saoulsun benim kadar agır, hemen geri dönüyo uykuya.

paylaşım için çok saol...mlbstnc

ben de gündüz uykularının düzensizliğinden doktora yakınmıştım. doktor da " o daha çok uyku düzenini değiştirir" ne zaman isterse uyusun uyansın bol bol emzir demişti.
şahsi görüşüm 6 aylık olana dek bebeğe uymak. sonuçta bir şekilde düzene girecek bari dış dünyaya biraz daha alıştığında olsun bu.


zumre

benim kide öyle. gece 2 defa kalkıyor emiyor uyuyor. gündüz düzensiz. bazen fena uyumuyor bazen de sık sık uyanıyor veya gözleri kayıp gittiği halde dalamıyor bir türlü.
gece 2 defa kalkması normalmiş. gündüzü bilmiyorum. kitaplar okudum ettim ama içimden geleni yapıyorum. henüz hiçbirşeyi rutine oturtmuyorum. gelecek aylar nasıl yaşıcaz hiç bilmiyorum.


meyelself

Benim de aynı anlattığın gibi uyku düzenim yoktu, ama üc hafta önce kızım gündüz sadece yarım saat uyuyup, bütün günü de aglayarak gecirince uyukuyu düzene sokmaya karar verdim. Okudugum şeylerden ögrendiğim kadarıyla, kızım cok fazla uyarıldığından bir türlü kendini rahatlatıp uyuyamıyordu. Ben tracy hogg'un yatır/kaldır metoduyla suan kızımı cok güzel uyutabiliyorum ve bütün günümüz de bir rutine girdiğinden, vaktimiz cok daha keyifli geciyor. Üc saatlik döngülerle yemek yiyor, oyun oynuyor ve uyuyor. 


Bu yöntemi uygularken cocugu cok iyi gözlemlemen gerektiğinden bir de söyle güzel bir yanı var, ne zaman gercekten acıktıgını, ne zaman gercekten uykusunun geldiğini, tadının kactıgını vs. cok iyi anlamaya baslıyorsun. Bu da onu sanki daha iyi tanıyormuşsun hissiyatı veriyor :) Bu metodun tabii her noktasına harfiyen uymuyorum, ama benim aklıma yatan cogu kısmı da hem kızıma hem bana cok iyi geldi.ezgi_ulger

"ritalar" , nerdeyse yazdıklarının aynısını biz de yaşıyoruz. Kızımız ezgi'nin tek farkı inanılmaz hafif bi uykusu olması. Bazen kapı gıcırdasa uyusunda sıçrayıveriyor. Ezgi de gündüz kısa kısa uyuyor. Eğer banyo yaparsa, o gün banyodan sonra 2-3 saat uyuyabiliyor. Akşam saat 5-6 gibi uyku moduna giriyor. Sabah 5 e kadar. Sabak 5 gibi uyanıyor. Ve çok zor uyuyor.

Sanırım kendi kendine düzene girecek. Geceleri sorunsuz yatıyorsa, gündüz eğer uykusuzluktan rahatsız olmuyorsa, bence bırak uyumasın, ileriki aylarda düzeleceğinden eminim.

İyi günler,


deniss

meyelself, şu rutine nasıl alıştırdın bebeğini??? bende başladım tracy nin kitabına, uygulayan birisini görmek güzel.


Cevaplamak için Üye ol