Kreş sorunsalı

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


mustafamami

yeniçilek'le ilgili iyi şeyler duydum. oğlum 13 aylıktan beri balmumcu sevgi yumağı'na gidiyor. bakıcımız/yardımcımız olmadığı için tam gün başladık ve hep öyle gittik. çocuktan çocuğa değişiyor uygunluk, benimki hiç sorunsuz alıştı maaşallah... genel olarak memnunuz ama herkesin aradığı şeyler farklı o nedenle gidip görmeniz daha iyi olur tabii... 


nilgun27

Oncelikle, Gunay anaokulu yakin bir arkadasimin anneannesinindi. Ama sanirim simdi devretti. Koklu bir okul ve istanbul 'un en eskilerinden. Suanki yonetimde durum nedir bilemiyorum tabi.

Bebeginiz 2 yasini doldurana kadar evdeki yakininiz baksa, 2 yastan sonra da yarim gun gonderseniz diye bir oneri de bulunacagim size. Hem eve dondugunde sabah erken kalktigi icin uzunca bir ogle uykusu yapacaktir. Suan onunla ilgilenen kisinin de yuku oldukca hafiflemis olacaktir. Belki 3-4 yas sonrasi tam gune cevirirsiniz kresi. benim oglum 26 aylikken basladi krese. Yarim gun olarak devam ediyoruz. Oglen eve geliriz saat 1.30 gibi. 2 ye kadar oyalanir ve 2 saat ogle uykusu uyur. Sizinki de yuksek ihtimalle boyle olacaktir.

Eger ciddi bir mecburiyetiniz yoksa, 4 hatta 5 yastan once tam gun krese yollamayin derim ben. Oglum 1 ay sonra 3 yasina girecek. Ama gozumde hala o kadar bebekki :)

umarim dogru ifade edebilmisimdir anlatmak istedigimi. Kolayliklar dilerim


sefemu

doğru zamanda başlatmak çok önemli sanırım.. çünkü geri dönüşü yok.. okuldan alırsınız ama ilerisi için kötü bir deneyim olarak kalır.. çocuğun mizacı da çok önemli.. karşısına çıkacak olaylar, kişiler de.. mümkün olduğu kadar geç başlatmak gerekli diye düşünüyorum mecburiyet yoksa.. hiç bişey kaybetmez bana göre..

kreşe gideceği kesinse yakın zamanda anneli oyun grubunu onermem.. anneli oynamaya alışınca kreş benzeri ortamda, kreşte de sizi istemesi daha muhtemel.. şimdi niye yalnızım hali olabiliyor.. tabi bu benim şahsi gözlemim.. dediğim gibi çocuğun mizacı neye yatkın iyi tartmalı..

kızımın konuşmasını desteklemek amacıyla 30 aylık oyun grubuna başlattım.. 5 aydır sorunsuz gidiyordu.. hatta koşa koşa.. son 1 haftadır gitmek istemiyor bunu çok net ve kesin bir dille ifade ediyor.. şimdilerde keşke 3 yaşını doldurunca 2012liler sınıfına gitseydi diyorum..


Ebru_A

Günay Anaokulu'nu ve Mine Çocukevini gezmiştim. İçime sinmemişti. Günay'ın eski halini bilmiyorum tabii. Kolay gelsin.


eciko

MErhaba. Kızım ece, 20 aylıkken yarım gün kreşe başlattım. Aslında evde annem bakıyordu, bakıcı vs gibi bir problemimiz de yoktu ama ben kızımın yaşıtlarına ve oyun oynamaya ihtiyacı olduğunu hissettim, annemin ona verdiği sevgi ebette tartışılmaz ama bütün gün anneannesi ile oturmak, günde en fazla bir iki kere parka çıkıp geri kalan zamanında sıkılmak, ona yetmiyor gibiydi. Yarım gün kreş, sonrasında evde öğle uykusu ve akşama kadar annem ile bir rutine başladı, ve 26 aylıkken de artık okuldan gelmek istemediği için tam güne geçtik. Biz bu karardan hiç pişman olmadık, bilakis çok çok olumlu katkısı oldu kızıma. Okulu, arkadaşlarını çok seviyor, orada geçirdiği vakitten çok keyif alıyor. Şu an Ankara'dan İstanbul'a taşınma kararı aldığımız için ben de Levent-Akatlar civarında kreş arayışındayım ve şimdiki kadar sevebileceği bir yer bulabilirim umarım. 
eciko

Az önceki sözlerime ilaveten, bir çok doktor ve pedogog da özellikle günümüzde algıları bu kadar açık bir jenerasyon için kreş yaşının eskisine göre daha erken başladığını, bu jenerasyonu evde bir bakıcı ile bırakmaktansa sağlıklı ve güvenilir bulduğunuz bir kreşe bırakmanın daha uygun olduğunu düşünebiliyor. Ama burada önemli olan, kreşte kendi yaş grubunda bir sınıf oluşturulmuş olması, çünkü 20 aylık bir çocuğun örneğin 3 yaşında bir çocuk ile aynı sınıfta olması doğru bulunmuyor. Sınıflarını 6 aylık aralar ile gruplayan kreşler bu konuda ideal. Örneğin kızımın grubu 2012 2. altı ay doğumluların grubu, 2012 1. altı ayda doğanlar ise bambaşka bir sınıfta. Haliyle çocuklar arasında en fazla 6 ay fark oluyor.


eciko

okula başladığında henüz bezliydi, kuldaki psikolog ve öğretmeni de 2 yaş öncesi tuvalet eğitimini önermiyorlardı. Öğretmeni bu konuda bize güvenin, hazır olduğunda ben sizi bilgilendireceğim ve birlikte halledeceğiz demişti. Geçen ay, taşınma kararımızı alınca, öğretmeni "biraz daha beklerdim ama yeni okulunda yeni ortama alışmaya çalışırken bir de bu işle uğraşmayın, burada sevdiği güvendiği ortamdayken açalım halledelim" dedi. 3 hafta önce açtık, hemen hemen bitti gibi bir şey. Ece şu an 27 aylık.


eciko

Ben Çilek Çocuk evi ve Play to Learn ile telefonda görüştüm. Hala da araştırıyorum o çevredeki okulları. Ankara'da çok iyi bir okuldaydık, umarım aynı seviyede, aynı sevgiyi verebilecek öğretmenlere sahip bir okul buluruz. Eğer görüştüğünüz okullar, olumlu olumsuz duyumlarınız olursa lütfen bilgi verin, uzaktan uzağa araştırma yapmak çok kötü, canımı emanet edeceğim, o kadar zor ki karar vermek.laykare

Merhaba Eciko,

Kızınızı Ankara'da hangi kreşe gonderıyorsunuz acaba?Memnun oldugunuzu belirtmişsiniz aynı zamanda ögretmeninin ilgisi de hosuma gıttı.O sebepten merak ettım.Tesekkurler...


eciko

Merhaba Laykare;

Kızım halen Çukurambar Akman yuva'ya gidiyor. Evet çok memnunuz, taşınma konusunda sırf bu okul yüzünden buruğum. Öğretmeni hem çok sevgi dolu, hem de çok ilgili. Okulun İngilizce eğitimi, drama dersleri, jimnastik dersleri, hepsi çok doyurucu. Yeriniz yakınsa tavsiye ederim.


Cevaplamak için Üye ol