bebeğimi nasıl giydirmeliyim?

gullika soruyor: 7

merhaba, 3,5 aylık bir kızım var kasım ayında doğdu ve ben doğduğundan beri şu şekilde giydiriyorum: uzun kollu body+çorap+patikli alt,en üste penye tulum,yataktan kalkınca da penye yelek. Sizce yeterli ya da fazla mıdır? evin ısısı 22-23 derece.Bir de yatarken üsüne 1 penye battaniye 1 de 2 katlı örgü battaniye örtüyorum fazla mıdır?doğrusu nedir,yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


gullika

peki uyku tulumunun içine ne giydiriyorsunuz?pijamasının üstüne mi direk,
kimisi sadece body üstüne giydiriyormuş


neyran

Benim kızım aralık doğumlu. Ona kısa kollu body+çorap+duruma göre penye veya kadife tulum giydiriyorum. 

Doktorumuz "Bebeğinizin üşüyüp üşümediğini el veya ayaklarından değil kapalı bölgelerinden anlarsınız" demişti. Yani kollarının, göbeğinin veya bacaklarının sıcaklığını kontrol etmek daha doğru.


curlygreen

Benim kızımda Aralık doğumlu içine penye body askılı ya da kısa kollu olanlarından, ayağına çorap ustune de penye tulum giydiriyorum ki doktorumuz bu sekilde iyi demişti. Hatta ayaksız tulumlarımız var evin içinde bazen bacaklar acıkta dolaşıyor tam ısırmalık :) ama üşüdüğünü düşünmüyorum. Çok sıcağa da alışşsın istemiyorum, kadife tulumları vardı onları çok soğuklarda bir iki kere falan giydirdim.


HAWOR

bende tıpkı sizin gibi giydiriyorum.uzun kollu body,çorap,patikli alt,üstüne tulum.gayet yeterli oluyor.ev sıcaklığı 24-25 en fazla.çok şükür şimdiye kadar da hasta falan olmadı.zaten üşürse diğer annelerin dediği gibi siz hissedersiniz içgüdüsel olarak :) ancak gece yatarken pek kat kat örtmeyin bebeği bence.tek kat sıcak tutabilecek fazla ağır olmayan bir yorgan,battaniye yeterli olacaktır.tabi eviniz sabaha kadar soğumuyorsa...bebekler pek örtünmeyi sevmiyorlar...


inci_yarenecem

Doktorumun dediğine göre oda sıcaklığı 18 derfecenin üzerinde olmamalıymış siz üşüyorsanız battaniyeye sarılın oturun dedi. Çünkü bebeklerin burnunda kemik varmış. Çok sıcakta bu kemik şişermiş ve nefes almasını zorlarmış. Burnundan tıkanıkmış gibi ses gelirmiş.
Ben o yüzden zıbın giydiriyorum. Alt tarafa bir penye giydiriyorum. Üzerine ya zıbın yada alt üst takım giydiriyorum. Eldiven kesin takıyorum. Çorap ve patiklerini. Yatarkende sadece battaniyesini örtüyorum.


mine_sezencan

ben oğlumu uzun kollu çıtçıtlı body patikli alt ve üzerine pijama giydiriyorum ayrıca önlüğü çıtçıtlısının üzerine bağlıyorum ki boğaz kısmı açık kalmasın yatarkende kolsuz uyku tulumu giydiriyorum.size fazla gelebilir ama 1 ay önce bronşiolitten 4 gün hastanede yattık mikrobikmiş kızımda geldi sanırım ama kızım bebekken hiç hasta olmadı 3  yaşına kadar oda okula gittiğinden


gullika

Bugün Mothercare den kızıma  çuval tipi uyku tulumu aldım.1 tog ve 2,5 tog olmak üzere 2 çeşit var.Ben 2,5 olan kalınını aldım ama bu bile sanki tek başına yetmeyecek gibi,üzerine birşey daha örtmeli miyim acaba,paketinde de 2,5 tog için 21 C ve altı sıcaklıklar için uygundur yazmışlar.Ben 
6-18 ay olanını aldım,seneye de kullanırım inşallah.Şimdi tulumu yıkadım yarın gece deniycem bakalım.
Cevaplamak için Üye ol