6 aylık bebek ve bakıcı,beslenme...

esragul soruyor: 6

6 aylık kızımı bakıcıya bırakıp işe başlama zamanım geldi,bakıcı iyi bakar mı diye endişeleniyorum neler yapmalıyım,ne demeliyim,öğretmenim okula gitmeden nasıl bir hazırlık yapayım ve öğleden sonra bakıcı neler yedirebilir ,   birde  beslenme listelerini paylaşabilir mi 6 aylık bebek annesi arkadaşlarım,sevgiler...

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


AyseHumeyraMerhaba. Aklıma hemen gelenleri sıralayım:

1. Bakıcı ile en başta olmazsa olmazları konuşup diğer konuları zamana yaymakta fayda var. Hem kafası karışmamış olur, hem de daha rahat kontrol sağlanır. Herhalde en önemli konular bebeğin uyku ve beslenme düzeni olsa gerek. 

2. Şartlarınızı en başta net konuşun. Beklentinizi net bir şekilde bildirin ve onun da kabullendiğine ve uyum sağlayacağına emin olun. Önce tamam deyip sonra yarı yolda bırakan çok bakıcı gördüm.

3. Bakıcı ile işe başlamadan önce beraber zaman geçirmeniz çok iyi olur. Hem bebeğin alışması hem de sizin gözlemlemeniz için. Siz kalamayacaksanız bir akrabanız da durabilir. 

4.Sebze çorbaları bu ayda iyi bir başlangıç bence. Oğluma mevsim sebzelerinden çorba yapıyorum havuç,patates,soğan,brokoli, bezelye,karnabahar, maydonoz çeşitli versiyonları var. İçine tam buğday ekmeği doğranmış yoğurt, elma-muz püresi, irmikli-meyveli muhallebi şu günlerdeki menümüz.


AyseHumeyraBir de okula gitmeden önce çorbasını-yemeğini hazır ederseniz içiniz rahat eder. Eğer sütünüz bolsa, sağıp bırakın onu da içsin siz yokken.

İlk günler ayrılmak zor oluyor ama alışıyor insan, hele ki de bebeğin keyfi yerindeyse. İnşallah iyi bir bakıcı bulursunuz, iyi insanlar da var, endişe etmeyin. Tanıdıkların aracılığıyla bulunan bakıcılar daha güvenilir olabilir. Eşten dosttan referansı olanlar yani.KucukKadin

Öncelikle kolay gelsin demek istiyorum. :) Bu bakıcı işleri malesef çok zor. Ayşehümeyra'ya katılıyorum. En başta netlik çok önemli. Kadının durumuna göre anlıyosa konuşarak, unutuyorsa yazarak (neler yapacağını yazmakta her zaman fayda var.) bir yöntem bulmalısınız. Küçük bebek bakacağı için durum daha da önemli. Hijyen gibi. Bilmiyorum benim en takık olduğum noktalardan biri. Tabi bakıcı önceden sizin yanınızda ise zaten bu konular netleşmiştir. 


Bence saat bazında konuşun.Mesela 2'de süt verilecek, ara öğün meyve püresi saat 3,5 gibi . Böylelikle kafasına göre hareket edemez. 

Biz daha çorbaya başlamadık ama başlayacağız tam 6. ayı dolunca herhalde. Ama bence ilk yapacağınız her şeyi önce siz deneyin. Çocuğun alerjisi olabilir, reaksiyon verebilir, sevmeyebilir hemen alternatif düşünürsünüz. Yani bakıcının insiyatifine bırakmayın. 

Biz ek gıda olarak enfamil, elma-armut meyve püresi (ama diğer çeşitleri de kullanmaya başladık) ve sütlü pirinçli kullanıyoruz. Enfamil (süt) ana öğün, meyve püresi akşam üzeri , sütlü pirinçli ek gıdayı ise yatmadan önce veriyorum. 

Umarım her şey güzel gider, düzen oturur, aklınız minikte kalmaz. :) 


sevcanvet

bebeğime bakarken televizyon açık olmayacak, televizyonla asla konuşulmayacak, benim beslenme programım dışında hiçbir gıda verilmeyecek hatta tattırılmayacak, kesinlikle bebeğinbaşından ayrılmayacak, kapı çalsa açmaya gitse bile ilk önce bebeği güvenli şekilde beşiğine konulacak sonra odadan çıkılacak vb. bunlar benim kurallarım şu andada tehlikeli durumlarda ne yapılmalı ve kim aranmalı listesini oluşturuyorum.. bebeğin boğazına yiyecek kaçarsa ne yapacak vb. gibi..


sevcanvet

zaten televizyonla konuşulmaz telefon olucak o :))


KucukKadin

Ben bizim evimizdeki yangın dedektörlerini göstererek "evimizde kamera var" diye söyledim.  Burnunu bile karıştıramaz ahahahahCevaplamak için Üye ol